Audified MixChecker - softwarový nástroj pro kontrolu mixu na různých reprodukčních zařízeních

Audified MixChecker - softwarový nástroj pro kontrolu mixu na různých reprodukčních zařízeních
Audified MixChecker - softwarový nástroj pro kontrolu mixu na různých reprodukčních zařízeních

Ty tam jsou doby, kdy poslech hudby byl nepřenosnou záležitostí. Žijeme v době neustálého pohybu, řekněme mobility. Málokdo si dnes udělá čas na jakostní poslech hudebních nahrávek v klidu domácího prostředí a mobilnost všeho, včetně reprodukčních zařízení, je symbolem dnešního světa. Hudbu posloucháme v autě, v metru, v letadle, na pláži.

Ne vždy se však hodí poslech na sluchátka. A to s sebou nese další úskalí: Je-li poslech na sluchátka ještě jakžtakž věrný (samozřejmě úměrně jejich kvalitě), často jsme nuceni poslouchat přes miniaturní reproduktory chytrých telefonů, tabletů, laptopů... Tam už je ale fyzika neúprosná: Vlivem nedostatečného výkonu měničů zejména na nízkých frekvencích a vlivem omezených rozměrů ozvučnic, s důsledkem nedostatečného odstínění akustického zkratu, je reprodukce velmi nekvalitní.

 

Ale co si počít, pokud chceme svoji tvorbu šířit k co největšímu počtu posluchačů? Hi-fi puristé a zastánci jakostního poslechu tvrdí, že na hudbu je třeba si vymezit čas a prostor, a ne ji prostě konzumovat kdekoli a jakkoli. To je možná pravda, a často o tom hovořím i se svými kolegy, studiovými zvukaři. Kolik péče a času věnujeme snímání zvuku nástrojů, střihu, mixu a masteringu, a pak výsledná nahrávka skončí v komprimované datové podobě v mobilním zařízení s mizernou reprodukční kvalitou, takřka nulovým stereem a často i zkreslením. Na druhou stranu, v oblasti propagace a marketingu je lepší nějaká publicita než žádná, a stane-li se např. poslech na mobilu přes streamovou službu pozvánkou k zakoupení vstupenky na koncert kapely nebo alba v plné kvalitě na CD nebo přes on-line shop v elektronické podobě, máme vyhráno. Dost ale už filozofování a pojďme se podívat na produkt, který se okolo zmíněné problematiky točí.

 

Fakta

Produkt MixChecker pochází ze softwarových dílen české firmy Audified. Komu ještě není jasno, tak připomenu, že produkty této společnosti byly známy pod dřívějším názvem Audiffex. Audified se sídlem v Boskovicích je soukromou firmou, jejímž vlastníkem je společnost DISK Multimedia. Její doménou je vývoj softwaru především v oblasti simulací kytarových a basových aparátů. Vývojáři jsou v úzkém kontaktu s VUT v Brně, konkrétně s Fakultou elektrotechniky a informačních technologií, a dále s JAMU v Brně. Mnozí z týmu stáli u zrodu společného mezioborového studia JAMU a VUT s názvem audio inženýrství.

 

MixChecker je zatím posledním přírůstkem v nabídce softwarových nástrojů a plug-in modulů značky Audified. Je to nástroj pro kontrolu mixu v různých poslechových podmínkách, resp. na různých reprodukčních zařízeních. Pracuje na principu ekvalizace, která je přenesena z konkrétních typů zařízení pomocí měření impulzních odezev a následnou konvolucí se vstupním signálem. Podporuje formáty plug-inů AU, VST2 i VST3 a AAX, vše ve 32- i 64bitovém rozlišení. K dispozici jsou verze jak pro Mac OS (od verze 10.6), tak pro operační systémy Windows 7 a vyšší.

 

Co to umí

Vývojáři zdůrazňují, že MixChecker není vhodné chápat jako efekt, ale spíše jako asistenta či pomocníka pro kontrolu výsledného mixu (a masteru). V aplikaci pro DAW se zařadí tedy na úplný výstup, tedy např. do stopy Master. Kdo je zvyklý na plug-iny s nepřeberným množstvím ovládacích prvků, bude překvapen jednoduchostí MixCheckeru. Elegantní GUI, napodobující jakoby kovovou krabičku s oblými hranami a velkými podsvětlenými tlačítky, vypadá velmi zdařile a také se výborně ovládá.

 

V horní řadě virtuálních tlačítek najdeme sekci kompenzace poslechu - zde nastavujeme, jaký reálný poslech máme k dispozici. Na výběr jsou studiové monitory s pěti- či osmipalcovým basovým reproduktorem nebo sluchátka. Kompenzaci poslechu lze zcela vypnout tlačítkem Off. Tlačítkem Bypass se celý plug-in vyřadí z cesty signálu.

 

V dolní řadě najdeme dvanáct tlačítek s výmluvnými piktogramy pro volbu různých typů simulací poslechu:

 

- Dvoupásmové studiové monitory - už samotný piktogram hodně napoví a znalci určitě poznají klasické Yamahy NS-10. Ano, to jsou ty pasivní bedny s bílými membránami, viděné v mnoha studiích po celém světě. V devadesátých letech minulého století se staly etalonem kontrolního poslechu a mnohde stále slouží. Mezi zvukaři se někdy říká, že co hrálo na „en es desítkách“, hrálo pak všude. Ať je to pravda, nebo ne, bylo jich každopádně tolik a měli je opravdu skoro všichni, takže bylo možno nahrávky přenášet mezi studii a poslech byl stále týž. Volbu monitorů Yamaha NS-10 potvrzují i fotografie z vlastního měření impulzních odezev na stránkách výrobce.

 

- Malé jednopásmové monitory - zde už můžeme jen hádat dle piktogramu a je pravděpodobné, že se jedná o simulaci známých referenčních bedýnek Avantone Mix Cube.

- Uzavřená studiová sluchátka.

- Chytrý telefon.

- Tablet.

- Notebook.

- Poslech v autě z autorádia.

- Televize.

- Domácí micro-hifi systém.

- Přenosné rádio.

- Počítačové bedýnky.

- Špunty, neboli miniaturní sluchátka do uší.

 

Zastavme se nyní u praktických poznatků z užívání MixCheckeru. V první řadě je třeba vzít v potaz fakt, že žádná simulace nemůže být dokonalá. Osobně se mi ale velmi líbí simulace Yamahy NS-10 (i když neoficiálně přiznané), smartphonu, tabletu a laptopu (notebooku). Přímým porovnáním stejné nahrávky přes studiové monitory s pěti- i osmipalcovou membránou wooferu (PreSonus Eris 5 a Yamaha MSP 10) při zapnuté odpovídající kompenzaci a reprodukci přes MacBook Pro a iPad dojdeme k velmi podobným výsledkům. Při srovnávacím poslechovém testu jsem si potvrdil známý fakt, že velmi záleží na okolní akustice a především na tom, v jakém fyzikálním prostředí se daný zdroj zvuku nachází. Tedy např. telefon hraje jinak, pokud leží na dřevěné desce stolu, a jinak, pokud jej držíme v dlani.

 

V produktu MixChecker vývojáři zúročují své letité zkušenosti s vývojem nástrojů pro simulaci např. kytarových aparátů. Za vývojem těchto produktů jsou složitá laboratorní měření reálných přístrojů a reprosoustav. Měření probíhá v tzv. bezodrazových komorách za pomoci té nejkvalitnějí techniky, mikrofony počínaje a digitalizací konče. Výsledkem měření jsou desítky až stovky tzv. impulzních odezev, jejichž analýzou, průměrováním a dalším zpracováním je nalezen základ pro konkrétní simulaci toho kterého reprodukčního zařízení. Na stránkách výrobce Audified se můžete dočíst další detaily z měření pro vývoj MixCheckeru.

 

Ze všech simulací mi nejméně věrné přijdou špunty do uší („pecky“). Osobně tento typ poslechu nevyznávám, ale vzpomenu-li si, jak hrál před dvaceti lety můj Walkman, tak určitě ne takto. Zde asi velmi záleží na typu použité umělé hlavy, která byla při měření použita, ale také třeba na tom, jak moc byla sluchátka zasunuta do umělých zvukovodů apod. Také simulace televize mi přijde až moc bez basů. Je pravda, že klasické televize s CRT zobrazovačem byly samy o sobě reprobednou a dnešní ploché LED televize se tomu velmi vzdáleně blíží, ale zde mi simulace přijde až moc nelichotivá. I zde platí fyzika - televize u stěny (kde nejčastěji bývá) hraje jinak, zejména na basech, než ve volném poli.

 

Kompenzace poslechu je velmi výhodná, neboť můžeme do určité míry simulaci ještě věrněji zpřesnit. Má to ale svá úskalí. Typy kompenzovaných poslechů jsou omezené na jakýsi průměr a zejména u konkrétních typů sluchátek najdeme velké výkyvy ve frekvenčním spektru, hlavně co se týče vyrovnanosti. Navíc výrobce neuvádí, zda je kompenzace nastavena s ohledem na zcela uzavřená nebo třeba polootevřená sluchátka.

Audified MixChecker - softwarový nástroj pro kontrolu mixu na různých reprodukčních zařízeních
Audified MixChecker - softwarový nástroj pro kontrolu mixu na různých reprodukčních zařízeních

Přednosti a nedostatky

Na pár detailů jsem již upozornil v předchozích řádcích, takže si dovolím malé shrnutí. To, co MixChecker slibuje, plní na výbornou. Je tak skvělým pomocníkem všude tam, kde si potřebujeme rychle zkontrolovat, jak bude náš mix znít na různých, v dnešní době nejběžnějších, reprodukčních zařízeních. Než složitě nastavovat např. ekvalizační křivku, stačí prostě kliknout, a výsledek je velmi přesvědčivý. Oceňuji i to, že výrobce nezachází do velkých detailů, co se týká možností nastavení i výběru jednotlivých simulací (včetně tajemného zakrytí jejich původu). MixChecker nemá být dalším z mnoha efektů, který na výsledný mix nasadíme. Slouží ke kontrole mixu na stylizovaných typech poslechových zdrojů. Také je nutno nezapomenout jej vyřadit z činnosti při vlastním finálním mixu, pokud jej nemáme zařazený jen v poslechové cestě (např. v sekci Control Room u DAW Cubase).

 

Pár drobností by se dalo ale vylepšit. Třeba mi chybí tlačítko Mono, které by simulovalo více, např. smartphone či tablet. Další věcí, která stojí za úvahu, je práce s dynamikou. MixChecker podle všeho pracuje pouze s ekvalizací, tedy tvarováním původního spektra signálu naměřenou křivkou. Nikterak nepracuje např. s kompresí dynamiky, což by bylo ale na druhou stranu ještě mnohem složitější, neboť ke zploštění dynamiky signálu nemusí docházet jen na výstupní analogové části daného zařízení, ale ještě v digitální oblasti třeba předzpracováním nebo použitou datovou kompresí.

 

Závěrem

Přes uvedené nedostatky, které považuji spíše za náměty pro další vylepšení do budoucna, se mi MixChecker osvědčil a můžu ho s klidným svědomím doporučit všem, kteří chtějí mix své nahrávky rychle a pohodlně zkontrolovat pro poslech na různých zařízeních. Zejména třeba v oblasti reklamy a propagace se může jednat o každodenního pomocníka, který hodně napoví o tom, jak bude náš výtvor znít třeba z mobilu. MixChecker se také skvěle ovládá, a to zejména díky promyšlenému GUI. Zájemcům o tento produkt doporučuji navštívit stránky Audified a stáhnout si třicetidenní demo verzi. Sami uvidíte, tedy uslyšíte, jak MixChecker funguje, a já už mohu teď říci, že výborně.

 

Info:

Audified MixChecker je softwarový nástroj/plug-in, který slouží ke kontrole výsledného mixu pomocí simulace nejběžnějších polsechovýchzařízení. Cena je 3490 Kč.

 

Plus:

praktický a rychlý pomocník

věrnost, některých simulací

střídmé, ale funkční grafické rozhraní

 

Mínus:

některé simulace nsjouúplně povedené

absence tlačítka Mono

práce pouze s ekvalizací

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Audified MixChecker
Formáty plug-in modulů AAX 32b, AAX 64b, AU 32b, AU 64b, VST2 32b, VST2 64b, VST3 32b, VST3 64b
Podporované systémy Apple Mac OS X 10.6 - Mac OS X 10.11, Microsoft Windows 7 - Windows 10

 

 

www:

www.audified.com

Psáno pro časopis Muzikus