Audified Colosseum - profesionální odbavovací software zvukových souborů

Audified Colosseum - profesionální odbavovací software zvukových souborů
Audified Colosseum - profesionální odbavovací software zvukových souborů

Dostal se mi do rukou zajímavý program Colosseum, který je určen především pro pokročilejší přehrávání audiosouborů. Najde uplatnění především tam, kde je potřeba pouštět audio v určitém okamžiku. Například divadlo, módní přehlídky, firemní eventy a jiné profesionální live produkce.

Já jakožto nedivadelní zvukař vidím jeho přednost především ve využití na různých akcích, kde se po zvukaři žádá, aby pustil v daný okamžik konkrétní skladbu a za určitý čas pustil zase jinou skladbu atd. Program je dodáván ve třech verzích - Basic, Standard a Pro. Basic má pro výstup přehrávače dva kanály, Standard má osm kanálů a verze Pro má navíc síťové možnosti a propojení se záložním systémem.

 

Instalace a první spuštění

Byla testována verze Standard. Instalace proběhla během krátké chvilky, bez jakýchkoliv problémů. Program vyžaduje ovladače ASIO, a pokud je nemáte, tak vám program po spuštění vypíše hlášku o chybějících ovladačích. Protože jsem program testoval na interní zvukové kartě, stáhl jsem si ASIO z www.asio4all.com, a tak jsem mohl po nainstalování ovladačů bez problému s programem Colosseum pracovat.

Po spuštění programu jste dotázáni na název projektu, který si pojmenujete, a zvolíte počet přehrávačů. V mém případě tedy šlo použít maximálně čtyři přehrávače verze Standard. Projekt si můžeme uložit a později opět otevřít. Po odsouhlasení se již ocitnete v samotném pracovním prostředí. Na první pohled prostředí vypadá velice „sparťansky“, což považuji za přednost, protože vidíte jen to, co pro práci vidět potřebujete. Skladby do přehrávače můžete buď vložit přes tlačítko Import, nebo přímo z jiného okna pomocí drag and drop.

 

Pracovní prostředí a funkce

Každý přehrávač má svoje nastavení a z těch důležitých možností to jsou: mapování audio kanálů, funkce pro spouštění (Mute, Fader a Fader + Mute), barvy pozadí, textu i sloupečků a mód přehrávání (stiskem tlačítko Play pokračuje v přehrávání aktuální skladby nebo začne přehrávat vybranou skladbu).

 

V levé horní liště přehrávače máme tři tlačítka (Info, Import a Následuj). Info slouží k zobrazení informace o označené skladbě - délce skladby, názvu, umístění, bitrate, vzorkovací frekvence a dalších. Tlačítkem Import vkládáme do přehrávače audio. A volbu Následuj vidím jako důležitou funkci, díky níž máme skladbu, která se přehrává, stále na očích a neschová se nám v seznamu pod viditelnou oblast seznamu skladeb.

 

Počet skladeb v přehrávači se mi nepodařilo naplnit tak, aby se to programu nějakým způsobem nelíbilo. Ovládací panel samotného přehrávače má velká tlačítka s jasnými symboly, které najdete u jakéhokoliv jiného přehrávače - Play/Pause, Stop, Vpřed a Vzad (viz Obrázek 1). Další tlačítka nám umožňují dělat smyčku v dané skladbě, kde si tlačítkem A zvolíme začátek smyčky a tlačítkem B její konec. O její délce, začátku i konci nás informuje panel přehrávače. Při aktivaci smyčky pak daná smyčka hraje v takovém módu, který jsme si nastavili v možnostech přehrávače. Buď se přehraje a po přehrání pokračuje skladba, nebo se opakuje stále dokola.

 

ASIO (Audio Stream Input/Output) je počítačový ovladač zvukové karty, specifikovaný společností Steinberg a poskytující nízkou latenci a vysoce spolehlivé rozhraní mezi softwarem a počítačovou zvukovou kartou. Zatímco ovladač od Microsoftu DirectSound je běžně používaný neprofesionálními uživateli, ASIO umožňuje umělcům a profesionálům, zabývající se zvukovou technikou, přistupovat přímo k hardwaru zvukové karty.

(zdroj: Wikipedie)

 

Dále si můžeme zvolit tlačítkem Auto Pauza, zdali se na konci skladby aktivuje pauza nebo se nachystá další skladba k přehrání. Nad Auto Pauzou je další tlačítko, kde jsou další možnosti přehrání, a to: pokračuj, opakovat skladbu, opakovat vše a nebo náhodné přehrávání.

Každý přehrávač má své ovládací prvky, se kterými můžeme manipulovat nezávisle na jiném přehrávači. Například během přehrávání v prvním přehrávači můžeme chystat v druhém přehrávači, jaká bude hrát další skladba a od jakého času.. Všechny přehrávače můžou skladby přehrávat přes sebe. V prvním si tedy pustím nějaký tichý podkres, v druhem mám nachystané taneční vystoupení a z třetího a čtvrtého pustíme nějaký ruch. A vše může hrát přes sebe. Zkrátka jako čtyři nezávislé hardwarové stroje.

 

Program nabízí klasické stopky, kde máme v dalším okně časomíru s možnostmi start, stop a vynulovat, a zobrazení metrů, kde vidíme výstupní úroveň jednotlivých přehrávačů a jejich kanálů (viz Obrázek 2).

Audified Colosseum - profesionální odbavovací software zvukových souborů
Audified Colosseum - profesionální odbavovací software zvukových souborů

Externí propojení

Samozřejmostí je možností ovládaní programu přes MIDI rozhraní (USB/Game Port), kde si můžeme namapovat jednotlivá tlačítka. Pokud si Colloseum propojíme přes MIDI s mixážním pultem, máme potom možnost si namapovat fadery v pultě přímo na jednotlivé přehrávače. Například při najetí na pozici faderu na 0 db se nám spustí přehrávač a při sjetí faderu na -70 dB se přehrávač zastaví. Pokud má mixážní pult nahrávací kartu USB/FireWire a pracuje s ovladači ASIO, lze navolit pro jednotlivé přehrávače konkrétní fadery mixážního pultu, což nám ušetří zapojení externí zvukové karty a její následné „prodrátováni“ s pultem.

 

Možnosti programu a nastavení

V nastavení Colossea si můžeme přepnout klasický mód nebo divadelní mód. U klasického módu vidíme červeně skladbu, kterou přehráváme, a u divadelního vidíme navíc zeleně skladbu, která bude následovat. Každé skladbě v každém přehrávači můžeme nastavit hlasitost pomocí posuvných faderů. Co mi ale na přehrávači chybí, je možnost ovládáni jeho master výstupu. Jako příklad bych uvedl, že se může stát, že pro podkresovou hudbu, kterou mám v jednom přehrávači, nemůžu nastavit nižší celkovou výstupní úroveň daného přehrávače oproti ostatním přehrávačům.

 

Pokud známe čas, od kterého bychom chtěli přehrávat skladbu, tak pomocí tlačítka v přehrávači Jdi na čas nastavíme pomocí klávesnice čas, od kterého má skladba začít, nebo lze totéž provést pomocí posuvného jezdce, který nám zároveň ukazuje v jaké pozici je skladba na časové ose. Chybí mi zde, že na první pohled nemám jasný grafický přehled kolik času mám do konce skladby. Osobně by se mi líbilo, kdyby lišta, kde se nachází jezdec pohybující se s ubývajícím časem, měnila barvu. Například třicet sekund před koncem by lišta změnila barvu na oranžovou, při patnácti sekundách na červenou a posledních osm sekund by lišta blikala červeně. Z mého pohledu by na první  pohled, bez zaostřování očí na čísla, bylo jasné, kolik zbývá do konce skladby, a já se mohl soustředit na další práci.

 

Dalším vybavením Colossea je oddělený přehrávač pro spoty, ke kterému je přístup kdykoliv z horní lišty programu. Ovšem z tohoto Spot přehrávače můžeme přehrát jen skladby, které jsou umístěny v předem navolené složce. Nelze do něj importovat jiné skladby. Svoji funkci pro reklamy, které se pouštějí například o pauze, přehrávač plní. Během představení lze tento přehrávač skrýt.

 

V pravém horním rohu je zobrazen aktuální čas, takže máme stále přehled. Jednotlivá okna přehrávačů můžeme mít zobrazena buď v mřížce, vertikálně a nebo uživatelsky, jak potřebujeme, tuhle možnost přepínáme tlačítky v horní liště, kde máme další možnosti. Zapínání a vypínání zobrazení jednotlivých přehrávačů, popřípadě tlačítko pro skrytí nebo zobrazení všech přehrávačů. Dále Zámek, který přepne seznamy všech přehrávačů do jednoho řádku a máme zobrazenu velkými písmeny jen tu skladbu, kterou přehráváme. Tlačítko Začátek Všech Seznamů nám nachystá ve všech přehrávačů začátek první skladby. Pokud přehráváme z více přehrávačů zároveň, můžeme pomocí tlačítka Pauza Vše všechny právě probíhající skladby zastavit. Tlačítko Zvětšit Seznam nám na jedno kliknutí zvětší ve všech přehrávačích seznam tak, že vidíme jen dvě skladby, což přidává na přehlednosti během show.

 

Základní funkce přehrávače můžeme ovládat i z klávesnici počítače. Zde bych uvítal možnost vlastního nastavení tlačítek klávesnice, nicméně namapovaná tlačítka se mi zdají dobře zvolená a dostatečně od sebe oddělená (viz. obrázek 3).

Audified Colosseum - profesionální odbavovací software zvukových souborů
Audified Colosseum - profesionální odbavovací software zvukových souborů

Závěr a hodnocení

Celý program je jak dělaný pro ovládání na dotykovém displeji, což vnímám v dnešní době jako velikou přednost. Velká základní tlačítka velice snižují možnost „překliku“, což během možného stresu, který občas při show bývá, vnímám jako velice užitečné. Barevné rozlišení aktivních tlačítek je též dobře zvolené. Jedním mrknutím na obrazovku máte přehled, co se zrovna přehrává a co je nachystáno na další přehrávání. Na druhou stranu potřebujete k celkovému zobrazení prostředí minimální rozlišení monitoru 1920 x 1080 bodů, což u notebooku nebývá úplný standard a při nemožnosti horizontálního zmenšení okna programu neuvidíme celé pracovní prostředí.

 

Program na mě působí velice robustním dojmem. Zkoušel jsem ho všemožně zatížit, ale shodit se mi ho nepodařilo, a ani jsem nezaznamenal během přehrávání jakékoliv škobrtnutí. Celý program Colloseum má výborně psanou nápovědu, ve které se dá dobře orientovat a jde najít rychle vše potřebné, ale celý program na mě působil tak intuitivně, že jsem nápovědu použil spíše ze zvědavosti.

 

Info:

Audified Collosseum je profesionální odbavovací software zvukových souborů na platformě v provozech jak divadelních, tak i na veřejných produkcích. Cena je pro verzi Basic 7990 Kč, Standard 49 990 Kč a Pro 99 990 Kč.

 

Plus:

robustní, stabilní program

velké ovládací prvky

ovládání MIDI

nmapovaní faderů pultu přes rozhraní USB/Firewire

 

Mínus:

požadavek na rozlišení monitoru

grafické znázornění konce skladby

master výstupu přehrávače

 

Technická specifikace:

Podporované formáty:

Audio formáty: wav, mp3, aiff, flac, ogg, au, raw, caf, w64

Podporované playlisty: m3u, m3u8, afxplaylist

 

HW požadavky

minimální konfigurace PC

Procesor: Intel i3/2,5 GHz

Paměť: 2 GB/4 GB RAM (systém x32/x64)

HDD: 250 GB

OS: Microsoft Windows 7 Pro/Windows 8 Pro x32/x64

Port: USB 2.0

Síť: 1000Mbps LAN

Zvuková karta: ASIO, počtem výstupů min. 10, max. 40 pro sdružené přehrávání, kdy všechny přehrávače hrají přes stejné výstupní kanály, stačí 2 výstupy.

 

www:

www.audified.com/CZ/colosseum.html

Psáno pro časopis Muzikus