Audient EVO 4 - zvuková karta z řady EVO
Dostal jsem příležitost otestovat další přírůstek z řady zvukových karet od firmy Audient. a to zvukovou kartu s názvem EVO 4. Společnost Audient založili v roce 1997 David Dearden a Gareth Davies, kteří dříve pracovali ve společnosti Soundcraft. Filozofií společnosti Audient je vyrábět profesionální zařízení za cenu v kategorii střední třídy.
Vlajkovou lodí Audientu je úžasný mixážní pult ASP 8024. Po výrobě mixážních pultů a mikrofonních pre-ampů například ASP 800 se společnost rozhodla jít na trh i se zvukovými kartami řady iD. K nejposlednějším zařízením patří SONO. Nyní Audient přichází s novou řadou zvukových karet EVO.
Přemýšlím, jak začít o kartě vlastně cokoli psát. Jestliže někdo očekává kritiku, tak té se o ode mě vlastně nedočká, a to z několika důvodů. Na vývoji, funkčnosti, zvuku, designu atd. pracuje u Audientu řada profesionálů, kteří přemýšlejí, jak potencionálním zákazníkům přinést co nejlepší zařízení s co nejužitečnějšími funkcemi za určitou cenu v určité cenové kategorii. A všichni přemýšlrjí nad tím, jak přinést z jejich pohledu to nejlepší.
Toto je karta v kategorii okolo tří tisíc korun a napíšu to rovnou: je úžasná. Najdeme u ní zase další inovaci, se kterými Audient přichází snad u každého nového zařízení. U řady EVO se objevila funkce Smartgain a tu já osobně považuji za skvělou funkci, kterou níže popíšu ještě o něco podrobněji.
EVO 4 je přenosná zvuková karta s připojením k počítači přes USB, které stačí i napájení z USB, přičemž výstup ze samotné zvukové karty je konektor USB-C. Tím jsem i v podstatě řekl, o co tady jde. Je to poměrně malá zvuková karta s úžasným zvukem, jako stvořená na cesty a převoz, kamkoli potřebujeme nebo chceme. Na místa, kde potřebujeme nebo chceme pracovat se zvukem, nahrávat nápady, prácovat s podcasty atd. Je připojitelná jak k PC, Macu, tak i k iPadu. Já osobně jsem z ní velice nadšený právě pro rozměry, kvalitu zvuku a mobilitu.
Můj případ je tedy tento: Jedu třeba na několik dnů na chalupu, beru si s sebou kytaru a chci si nejen dobře zahrát, ale pokud mám nějaký nápad, tak si ho chci i zaznamenat, a protože jsem na kvalitu zvuku řekněme citlivý, tak si nápad chci zaznamenat v co největší kvalitě a na kvalitním zařízení, ale nechci s sebou táhnout profesionální velkou kartu, která potřebuje ještě svoje napájení. Protože si jen chci někde sednout, dobře si zahrát a popřípadě něco nahrát. A toto je pro mne velikánská přednost této zvukové karty.
Softwarová výbava
Ke kartě zdarma dostáváme software pro DAW, a to Cubase 10 LE, jak pro PC nebo Mac, tak dostáváme Cubasis 10 LE pro iPad. Za další dostáváme zdarma čtyři MIDI instrumenty. Plus dostáváme od Two Notes software Topredo Wall of Sound pro emulaci kytarových boxů s odemčenými osmi kabinety. A toto vše mi přijde jako perfektní věc. Takže karta je ideální pro ty, kteří žádný software pro DAW ještě nemají. Mohou rovnou začít nahrávat, pracovat se zvukem, cvičit, skládat...
První spuštění
Po připojení karty do USB je nutné přihlásit se k účtu Audient (nebo si účet vytvořit), kde je potřeba EVO 4 zaregistrovat, a potom dostaneme přístup ke stažení potřebného softwaru, plus dostaneme aktivační čísla k bonusovému softwaru, který už jsem popsal výše.
Na instalaci driveru není potřeba žádná věda, vše probíhá automaticky, stačí jen klikat na tlačítko Next. Další věc, která je potřeba, je aktualizovat firmware, k čemuž vás karta vyzve sama. No a to je vlastně vše a můžeme pracovat.
Smartgain
EVO 4 umí nahrávat ve vzorkovací frekvenci až 96 kHz, což je pro mě naprosto dostačující, protože stejně nahrávám ve vzorkovací frekvenci 48 kHz. Jestli někdo potřebuje ještě vyšší vzorkovací frekvenci než 96 kHz, musí se poohlédnout jinde. Zdůrazňuji ale, v jaké cenové relaci se pohybujeme.
Asi rovnou půjdu k novince a inovaci, která se dá časem očekávat i u dalších výrobců, a tou je funkce Smartgain. Za mě je toto skvělá věc, která slouží pro nastavení gainu, vstupních pre-ampů. Gain se dá samozřejmě nastavit i ručně, ale tato funkce mi přijde opravdu úžasná a gain na vstupu nastaví naprosto skvěle za použití stisku dvou tlačítek. Tak tedy popíšu postup.
Protože k testu používám Kemper, tak postup popíšu s připojením Kemperu. Takže výstup XLR jsem připojil do vstupu XLR na zadní straně zvukovky. Stlačil jsem tlačítko Smartgain, které je na horní straně zvukovky, je to zelené a největší tlačítko, jaké se na EVU 4 nachází. Tlačítko se stlačí cca na dvě vteřiny a počkáme, až se rozbliká a změní barvu na červenou, potom si stisknutím tlačítka vstupu, která jsou dvěa jsou označené 1 a 2 a jsou umístěné vlevo, také na horní straně panelu, vybereme, na kterém vstupu chceme gain nastavit. No a brnkáme a brnkáme a tlačítko bliká a bliká, při tomto procesu bliká červenou barvou, neslyšíme žádný zvuk a znamená to, že EVO 4 „poslouchá“ a nastavuje. Takže brnkáme a po několika vteřinách se tlačítko rozsvítí zeleně - voilà, ozve se signál, který do EVA 4 posíláme, a hotovo. Gain je bezpečně nastavený. Samozřejmě pokud posíláme signál do obou vstupů současně, jde Smartgain použít pro oba vstupy najednou.
Pre-ampy
Další z úžasných věcí této zvukovky jsou mikrofonní pre-ampy, a právě těmi je Audient vyhlášený. Speciálně pro tuto zvukovou kartu vyvinuli nový pre-amp, který má název EVO - pre-amp. Podle mého názoru je zvukově úžasný, v kvalitě. kterou se společnost Audient pyšní. Vstupy mají nádherný, barevný a přirozený zvuk. A to mě fakt baví. EVO 4 se Audientu povedlo nejen zvukově a funkčností, ale i vzhledově, protože co jsi budeme povídat, je příjemné, když se nám zařízení líbí. Někdo pracuje pouze na povrchu a uvnitř nic, a někdo pracuje na vnitřku i na zevnějšku a přesně toto je případ EVA 4. Skvělý uvnitř, hezký navenek. Teď už k popisu dalších tlačítek, vstupů a výstupů.
Popis
EVO 4 má dva mikrofonní vstupy, jeden nástrojový vstup, dva výstupy pro připojení reprodukturů a jeden sluchátkový výstup. Dva mikrofonní vstupy, dva výstupy pro připojení reproduktorů a USB-C se nacházejí na zadní straně. Nástrojový vstup a sluchátkový výstup se nachází na čelní straně.
Všechny úrovně hlasitostí a gainů se nastavují docela velkým otočným ovladačem -enkodérem -, který se nachází na vrchní straně uprostřed karty a je opravdu nepřehlédnutelný. To, jak cokoli přidáváme nebo ubíráme, signalizuje počet rozsvícenýchmalých bílch LED diod, které jsou uspořádány v kruhu okolo knoflíku.
V neposlední řadě se na vrchní straně nachází šest tlačítek. V pravém dolním rohu se nachází tlačítko pro ovládání celkové hlasitosti. Nad tlačítkem hlasitosti se nachází tlačítko Monitor Mix, které slouží pro kontrolu monitoringu a slouží k poslechu nahrávaného zvuku téměř bez latence. V levém horním rohu se nachází tlačítko 48V, po stisknutí můžeme napájet kondenzátorové mikrofony fantomovým napájením 48 V. Pod tímto tlačítkem jsou už tlačítka, která jsem už zmiňoval, a to 1 a 2, pro volbu mikrofonních vstupů a úžasný Smartgain.
Ještě nesmím zapomenout na funkci Mute. Na celkové hlasitosti stačí tak na 1 vteřinu přidržet tlačítko hlasitosti a máme zamutováno, zpět se zase dostaneme stisknutím tohoto samého tlačítka. Navíc se dají zamutovat i vstupy, opět přidržením tlačítko toho daného vstupu, který chceme zamutovat. Mute funguje parádně.
Veškerá tlačítka (funkce) se ovládají jednoduše a intuitivně. Stiskneme tlačítko funkce a parametr, který potřebujeme měnit, měníme jedním velkým otočným potenciometrem.
Závěr
Podle mého názoru je EVO 4 skvělá zvukovka, která je vhodná pro hudebníky, zvukaře, youtubery, podcast, streamování... Prostě pro lidi, kteří jakýmkoliv způsobem pracují se zvukem a nepotřebují zrovna profesionální drahé zařízení. A pokud by nestačily dva perfektní mikrofonní vstupy, tak se v nejbližší době dočkáme zařízení, které se jmenuje EVO 8, ale které je také o kousek dražší a... To už by zase bylo na další recenzi.
Info:
Audient EVO 4 je zvuková karta z řady EVO, která přináší novou úroveň ve zvukových kartách. Nabízí intuitivní uživatelské prostředí s funkcemi snadného užívání a elegantním designem. Cena je 3290 Kč.
Plus:
zvuk
mobilita
Smartgain
funkčnost
napájení z USB
vzhled
intuitivní ovládání
Mínus:
Jedno malé mínus: Při každém zapnutí PC se musí přidat hlasitost, protože při každém startu je hlasitost stažená na nulu.
Technická specifikace
latence | 4 ms |
bitová hloubka/vzorkovací frekvence | 24 bitů / 96 kHz |
fantomové napájení | +48 V (přes USB) |
připojení k počítači | USB 2.0 (USB-C) |
rozsah citlivosti vstupů | 58 dB |
dynamický rozsah (ADC) | 113 dB |
dynamický rozsah (DAC) | 113 dB |
rozměry | 17,2 x 8,8 x 8,8 cm |
hmotnost | 0,6 kg |