Antelope Audio Discrete 4 - zvuková karta

Antelope Audio Discrete 4 - zvuková karta
Antelope Audio Discrete 4 - zvuková karta

Dostal jsem tu možnost zabývat se zvukovou kartou Antelope Discrete 4. Jedná se USB zařízení s možností připojení i přes Thunderbolt. Karta je v cenové relaci kolem tisíce eur, kde má četné konkurenty. Troufám si ovšem říci, že v ničem nezaostává, ba naopak. Pojďme ji společně připojit k počítači.

Filosofie

Discrete 4 je z rodiny zvukových rozhraní od výrobce Antelope Audio. Provedení se čtyřmi vstupy XLR má ještě sestru v provedení s osmi vstupy. Cenově se liší verze základní (basic) a verze s přidaným balíkem efektů. Ke všemu se v testu dostaneme. Jinak se jedná o zařízení s výškou 1U, v rámečku je možná montáž do rackového stojanu.

Na předním panelu jsou dva vstupy XLR, displej, přepínače, potenciometr hlasitosti a čtyři sluchátkové výstupy. Ihned po instalaci potřebných ovladačů a ovládací konzole zjišťuji, že celý hlavní panel lze ovládat softwarově, tedy pohodlně, z počítače. Podle mě obrovskou výhodu jsou čtyři samostatné sluchátkové výstupy, které jistě ocení více muzikantů při simultánním nahrávání třeba celé kapely. Odpadne tak nutnost připojovat sluchátkový rozbočovač, který většinou šumí, nebo alespoň ty levnější šumějí.

Po předním panelu následují zadní. Od leva jsou digitální konektory S/PDIF, pod nimi šroubovací konektor na napájení. Hned vedle rozhraní ADAT, pomocí kterého si můžeme pohodlně přidat vstupy a výstupy, což ale stojí další peníze, logicky. Discrete 4 lze připojit standardně přes USB a nebo - v případě počítačů Apple nebo dražších PC - přes super rychlé rozhraní Thunderbolt. Především u velkých projektů lze touto cestou využít velký samplovací buffer (až 8000 samplů), což přes USB není reálně možné. Dále karta disponuje konektory pro synchronizaci času, výstupy pro monitory a dalšími čtyřmi výstupy.

Antelope Audio Discrete 4 - zvuková karta
Antelope Audio Discrete 4 - zvuková karta

Práce v DAW

Pro práci s touto zvukovkou nestačí jen prostý ovladač stažený z internetu, musíte mít účet přímo na webu výrobce. Odtud si také stáhnete potřebné ovladače. Sám používám Cubase 9.0. Software ji bez problému naswitchoval, jen jsem si všiml drobného nedorozumění. Po instalaci totiž přestala fungovat ve Windows, jinými slovy nepřehrávala standardní zvuky Windows. Věřím ale, že se to nějakým dalším updatem vyřeší, nebo je to věcí mého počítače. Stejně tak jsem občas zaslechl jistý lupanec. Opět to může být počítačem, může to ale být drobnými nesoulady v síti nebo v USB konektoru počítače.

Nicméně Discrete 4 funguje a musím říct, že má opravdu velmi příjemný zvuk. Je vidět, spíš slyšet, že to není karta za pár pětistovek, jak se říká. Hraje skutečně výborně. Testovali jsme ji s monitory Genelec. Velmi příjemná je možnost ovládání hlavního panelu skrze softwarovou konzoli v počítači. Kartu tak vůbec nemusíte mít hned u počítače. Přes aplikaci v mobilním telefonu nebo tabletu je možné kartu také ovládat.

Zajímá-li vás rozdíl v rychlosti přes USB a Thunderbolt, tak je značný. I když jsem neměl možnost dlouhého testování, k prokázání výše tvrzeného to stačilo. Máte-li tu možnost a zároveň velké hudební a produkční plány, tak neváhejte. Otevřete velký projekt s kombinovanými tracky - audio, VST apod. - a pořád je to velmi rychlé.

 

Efekty

Karta je vybavena sadou prémiových efektů. Cenový rozdíl verze basic a verze s efekty je asi šest tisíc korun. Přesněji, balík efektů je v každé kartě verze Discrete 4 (8), dražší verze obsahuje navíc čtyři skupiny dalších efektů. Udělejme si pořádek v počtech: V základní verzi jich je 50, v prémiové 50 + popsané skupiny. Hally znějí výborně, simulace kytarových aparátů taktéž. Vše je doplněno ekvalizéry, kompresory a vintage efekty.

V době testování nebylo možné efekty připojit na jednotlivé šavle přes standardní VST cestu a také nebylo možné celý projekt i s efekty uložit. Výrobce ale už letos na veletrzích ukázal, že to umí, a objeví se to v následující verzi ovladačů. Ještě poznámka: Efekty jsou koordinovány hardwarově přímo z karty. Nezatěžují tak počítač a mně osobně splnily velký sen - viděl jsem nulovou latenci, tedy bez zpoždění.

 

Závěr

Domnívám se, že zvukové rozhraní Discrete 4 je velmi dobrá karta, která na stejné čáře obstojí před svými konkurenty. Hraje výborně, a kdo chce skutečně kvalitní zvuk bez kompromisů a nechce utratit majlant, ať si sežene asi příslušný obnos a má vysněný vánoční dárek.

 

Info:

Antelope Audio Discrete 4 je zvuková karta s kombinovaným rozhraním USB/Thunderbolt. Cena je 25 690 Kč.

 

Plus:

kvalitní zvuk, filozofie

čtyři sluchátkové výstupy

samplovací buffer

 

Mínus:

občasné lupance

komplikace Cubase vs. Windows

externí zdroj napájení

 

Technická specifikace

vstupy 4x XLR, kombinované
výstupy 2x monitor, 4x out, vše jack 6,3 mm, S/PDIF, 4x sluchátka
ADAT in + out
word clock 2x BNC
napájení externí adaptér
efekty 50 + prémiové (v dražší verzi)
ovladače OS 10.11 a vyšší, Win10, ale funguje i ve Win7
rozměry 261 x 208 x 44 mm
hmotnost 1,7 kg

 

Web

https://en.antelopeaudio.com/products/discrete-4/

Psáno pro časopis Muzikus