AMS Neve 8801 - 1U Channel Strip

AMS Neve 8801  - 1U Channel Strip
AMS Neve 8801 - 1U Channel Strip

Jméno Neve zajisté není potřeba představovat. Legendární konstruktér Rupert Neve založil stejnojmennou firmu již počátkem šedesátých let a v průběhu následujících patnácti let se vypracovala do pozice absolutní špičky na světovém trhu.

I když on sám už ji dávno nevlastní (prodal ji v sedmdesátých letech a podílel se pak na mnoha úspěšných produktech jiných firem, a i dnes je pořád činný), jeho klasický design se pořád dobře prodává. V roce 2001 uvedla firma AMS, jež vlastní všechna práva pro tyto klasické designy i jméno Neve, nový analogový mixpult 88R, který se okamžitě setkal s velkým úspěchem a dnes se používá ve spoustě špičkových světových studií. Proto nyní přichází s produktovou řadou postavenou právě na obvodech z tohoto mixpultu.

V našem případě se jedná o jeden jeho kompletní kanál neboli channel strip v rackovém 1U provedení, obsahující mic/line/instrument předzesilovač, dynamický procesor, EQ a insert. Je možné jej navíc doplnit o digitální vstup a výstup se vzorkovací frekvencí až 192 kHz pomocí rozšiřující karty prodávané zvlášť.

 

Jak vypadá

Samotné zařízení působí již na první dojem velice profesionálně a robustně - zkrátka všechno jak má být. Přední panel je tmavě modrý a obsahuje všechny ovládací prvky: zleva vypínač fantomového napájení, přepínač útlumu (-20 dB) pro mic/instrument vstup, gain a přepínač aktivního vstupu (mic, line, instrument a digital), otočení fáze, lo-pass, hi-pass filtry, dynamický procesor, routingová sekce, EQ a výstupní hlasitost.

Zadní panel zase obsahuje všechny konektory: vstupy line (kombo XLR/jack), mic (XLR), instrument (jack), send a return (XLR), line výstup (XLR), sluchátkový výstup (jack), devítipinový konektor D-sub, který slouží jako key input pro kompresor a také pro prolinkování více kompresorů najednou, USB konektor pro propojení s počítačem, napájecí konektor a vypínač uzemnění. Mic/instrument vstup je navíc duplikován i na předním panelu v podobě kombinovaného konektoru XLR/jack.

Balení dále obsahuje externí napájecí zdroj, CD s manuály a programem Neve Recall.

 

Možnosti a ovládání

K dispozici jsou tedy vstupy pro všechny běžné typy audio signálu - mikrofonní, linkový, instrument pro případ použití rozšiřovací karty i digitální. Požadovaný typ lze navolit opakovaným stiskem potenciometru gainu, který zároveň funguje jako tlačítko. Tento způsob ovládání funguje i u většiny dalších potenciometrů, což je velmi výhodné z hlediska úspory místa na předním panelu. Aktuální stav je pak vždy indikován příslušnou barevnou LED.

Rozsah gainu je +20 až +70 dB pro mikrofonní a -24 až +24 dB pro line/instrument vstupy. Možná by se u zařízení této cenové kategorie dalo očekávat i použití přepínače pro hrubé nastavení gainu a použití potenciometru pouze pro jeho jemné doladění, jak tomu bývá u špičkových předzesilovačů zvykem. Na druhou stranu se vychází z pultu 88R, takže se předpokládá, že vše bude stejné, jak je tomu tam. Samozřejmostí je fantomové napájení, otočení fáze a útlum (-20 dB) pro mic a instrument vstupy. Tyto a další funkce se volí pomocí velkých tlačítek, které, pokud jsou aktivovány, svítí žlutě.

Následují plynule laditelné lo-pass a hi-pass filtry, oba se strmostí 12 dB na oktávu a rozsahem 30 až 300 Hz, respektive 1,5 až 18 kHz.

Dynamická sekce obsahuje kompresor/limitér a gate/expandér. U kompresoru lze plynule nastavit Threshold, Ratio, Release a výstupní úroveň (Gain Make Up). Dále lze přepínat kratší/delší Attack, Soft/Hard Knee, k dispozici je funkce Auto Release (automatický čas release dle charakteru signálu) a možnost prolinkování několika kompresorů dohromady, například typicky pro kompresi stereo signálu. K tomu je potřeba propojit dvě anebo více zařízení pomocí devítipinového konektoru vzadu. Funkce limitéru se dosáhne nastavením kompresního poměru na nekonečno ku jedné.

U expandér/gate se plynule nastavuje Threshold, Range, Release a Hysteresis (rozdíl mezi prahem pro náběh a doběh), opět lze přepínat Attack na kratší/delší, přepínat mezi funkcí expandér a gate, zapnout klíčovací vstup (Sidechain) pro celou dynamickou sekci anebo aktivovat funkci Invert, kdy expandér funguje obráceně ve funkci Ducker (tj. při přítomnosti silnějšího signálu z klíčovacího vstupu se zpracovávaný signál ztlumí). Celá dynamická sekce se aktivuje a deaktivuje najednou, takže pokud chcete využívat pouze kompresor, respektive gate, je potřeba nastavit Range na 0 dB, respektive kompresní poměr na 1 : 1. Časy Attack jsou nastaveny standardně na 8 ms pro delší a 2 ms pro kratší. Toto nastavení lze změnit pomocí interních jumperů na 3 ms a 0,5 ms.

EQ je čtyřpásmový. Pásma lze ladit v rozsazích 33-440 Hz, 120 Hz-2 kHz, 800 Hz-9 kHz a 1,5-18 kHz. Postranní pásma jsou přepínatelná jako shelving anebo bell, u kterého lze navíc navolit užší anebo širší Q (šířka pásma). Pro prostřední pásmo je Q plynule laditelné.

Za ekvalizérem následuje výstupní sekce s ovládáním hlasitosti a v případě použití digitálních výstupů také volba vzorkovací frekvence.

Zde je také umístěna indikace úrovně signálu pomocí stupnice LED (stupnice je jenom jedna a lze přepínat mezi vstupní a vstupní úrovní).

Indikace přebuzení je k dispozici pro každý blok zvlášť, a to tak, že některé z podsvícených tlačítek (pro každou sekci jiné) zabliká červeně. Prioritu v signalizaci má vždy blok, který se nachází v signálové cestě dříve.

Pořadí dynamické sekce, EQ a insertu v signálové cestě lze libovolně měnit. Nastavuje se po podržení tlačítka Audio Router. EQ je také možné použít jako klíčovací vstup pro dynamickou sekci, stejně tak i filtry lo-pass, hi-pass.

Každý z bloků (Filters, Dynamics, Insert a EQ) lze individuálně zapnout a vypnout.

 

Neve Recall

Neve Recall je jednoduchý program pro Mac i PC, který umožňuje pomocí USB připojit a ovládat až šestnáct zařízení firemní řady 88 najednou. Je možné ukládat aktuální stav všech ovládacích prvků, aby je pak bylo možné zase obnovit. Probíhá to následovně.

Na obrazovce se objeví graficky celý přední panel zařízení, na kterém vidíme jak uložené nastavení, tak nastavení aktuální, které se neustále aktualizuje. Změníme-li nyní nastavení nějakého potenciometru anebo tlačítka, změna se okamžitě zobrazí.

Všechny přepínače jsou hned po vyvolání presetu automaticky přepnuty do potřebné polohy, stejně tak se vyvolá i nastavení routingu signálu. Jelikož ovšem potenciometry nejsou motorizovány, je potřeba je nastavit ručně do polohy, která odpovídá uloženému nastavení. Jakmile daný potenciometr do této polohy nastavíme, zmizí z obrazovky s tím, že jeho nastavení je identické. Pokud jeho polohu opět změníme, znovu se na obrazovce objeví. Každé zařízení připojené k systému Recall je možné libovolné pojmenovat, což usnadňuje jeho identifikaci. Navíc je zde funkce Identify, pří jejímž použití se podsvícená tlačítka příslušného zařízení na chvilku rozblikají. Díky systému Recall je tedy nyní možné rychle se vrátit k jakémukoliv nastavení bez nutnosti složitého zapisování hodnot či obkreslování předních panelů, což je jistě velice užitečné a praktické. Zde se také ovšem dostávám k asi jedinému nedostatku, který spočívá v tom, že drivery pro připojení přes USB i program Recall zřejmě nejsou zcela vychytány, neboť při použití s PC program nebyl schopen najít připojené zařízení (ačkoliv v systému bylo připojeno) a pod Mac OS zase nefungoval korektně, a pokud jsem zařízení připojil do USB hubu, systém jej nenašel. Po upgradu na novější verzi sice už program samotný fungoval bez problémů, ovšem připojení přes USB hub pořád nefungovalo. Lze ovšem předpokládat, že tato záležitost se časem vyřeší a rozhodně není důvodem zařízení kvůli tomu nekupovat.

 

Hodnocení a závěr

Ze zvukového hlediska se jedná o absolutní špičku a je zřejmě zbytečné cokoliv dodávat. Zvuk ze všech vstupů je velice čistý a průzračný, i při vysokém zesílení zůstává hladina šumu prakticky minimální. Ekvalizér zní i v extrémních nastaveních velice přirozeně, a to je přesně to, co velká většina softwarových plug-inů a i jiných levných zařízení zkrátka neumí. Najít správné nastavení je záležitosti velice rychlou a snadnou. Někdy je až neuvěřitelné, jak se při jeho použití zvuk najednou rozsvítí.

V podstatě to samé lze říct o kompresoru, respektive gatu, které fungují výborně zejména na vokály a bicí, ale lze je samozřejmě použít i na cokoliv jiného. Jejich nejdůležitější vlastností je opět přirozenost. Zajímavé je pak použití automatického release, které mnohdy přináší živější výsledek, než pevně zvolený čas. Svůj půvab má nepochybně také použití velmi lehké saturace u perkusivních zvuků. Do insertu je samozřejmě možné zapojit jakýkoliv další zvukový procesor. Zkrátka a dobře, zní to všechno skvěle a tomu pochopitelně odpovídá i cena zařízení, přičemž, jak už to tak bývá, platíte i za značku. Hlavní uplatnění 8801 lze tedy najít především v těch studiích, ve kterých záleží zejména na kvalitě, a které si sice nemohou dovolit celý pult 88R, ale přesto by chtěli využívat jeho zvukové možnosti.

 

Info:

AMS Neve 8801 Channel Strip je jeden kompletní kanál mixu 88R neboli channel strip v rackovém 1U provedení, obsahující mic/line/instrument předzesilovač, dynamický procesor, EQ a insert. Další informace najdete na stránkách výrobce www.ams-neve.com. Doporučená maloobchodní cena je 80 682 Kč s DPH.

 

Plus:

celkové provedení

špičková zvuková kvalita

presety (Neve Recall)

 

Mínus:

nevychytané USB drivery a program Neve Recall

 

Technická specifikace:

kompletní channel strip z mixpultu Neve 88R

Neve mic pre-amp s hi-pass a low-pass filtrem

čtyřpásmový EQ

kompresor/limiter a expander/gate

insert send a return

flexibilní routing

možnost ukládání presetů přes USB (Neve Recall)

rozměry 1U, 19" rack, hloubka 254 mm

Psáno pro časopis Muzikus