Alesis Guitar FX

Alesis Guitar FX
Alesis Guitar FX

Kytarových efektů je na trhu nepřeberné množství. Nyní nám do této velké rozvětvené rodiny přibývá nový přírůstek od firmy Alesis, který nese typové označení Guitarfx. Jaký je a co od něj můžeme očekávat?

 

Renomovaná americká společnost Alesis, proslulá výrobou profesionální nahrávací techniky, syntezátorů, monitorů, zesilovačů, mixpultů a podobně, uvádí na trh nový kytarový multiefekt Alesis GuitarFX. Všichni kytaroví nadšenci mají tedy vedle DigiTechů, Zoomů a Bossů k dispozici další "multikrabičku" na pořádné "provětrání" svých šesti (popřípadě sedmi) strun.

 

Základní charakteristika

Jedná se o skutečně velice malý (rozměry: 190 x 140 x 41 mm) a lehký (445 g) multiefekt. Svými rozměry a hmotností strčí hravě do kapsy většinu svých konkurentů. Barevné provedení je modrá metalíza. V horní části se nachází malý displej, pod ním dva potenciometry, sloužící k editaci a ukládání do paměti. Dolní polovinu přístroje vyplňují dva pedály pro přepínání efektů. Zadní deska obsahuje: výstup do komba či mixpultu (1/4 jack), výstup pro napájení - 9V DC (adaptér není součástí dodávky), zdířku pro připojení externího pedálu a samozřejmě vstup pro kytaru. Provoz Alesisu GuitarFX je též možný na baterie (4 AA články), s nimiž vydrží v provozu až 30 hodin. Trochu mám jen obavy z obalu, do něhož je multiefekt "oděn". Jedná se o tenký plast, který rozhodně nepůsobí dojmem, že toho hodně vydrží. A to je u podlahových efektů dost důležitá, ne-li přímo naprosto nezbytná, vlastnost.

 

Software

Pojďme ale rovnou na vybavení GuitarFX, neb to je to, oč zde běží především. V paměti aparátu máte k dispozici osm bank po deseti presetech. Celkem si tedy můžete vytvořit až osmdesát libovolných editovatelných efektů. Na výběr máte celkem z devíti klasických efektů (Whammy, Phaser, Tremolo, Cry, Flanger, Echo, Hall, Room, Chorus) a dalších třináct modulačních zvuků (Ring Mod, Step Filter, Slow Attack, Auto Pan, Auto Phase, Rotary, Pitch, Doubling, Ping-Pong, Tape Delay, Stereo Dly, Reverce, Plate). Dále lze navolit jedenáct amp modulací, imitujících lampové zkreslení, Overdrive, Rhythm, Distortion, Blues, Fuzz, Lead, Metal, zvuk komba a zvuk klasického stacku. A samozřejmě nechybí ani imitace akustické kytary. Další zajímavou funkcí je "nastavení kabinetu", což nabízí simulaci 1x 12" , 2x 12" a 4x 10" reproduktorů. V neposlední řadě zde ještě máme k dispozici ekvalizér, kompresor/limiter. Celkový výčet funkcí uzavírá chromatická ladička a funkce Mute (ta odpojí výstupní signál).

 

Editace a praxe

Musím přiznat, že firemnímu nastavení jsem na chuť nepřišel ani po několikahodinovém zkoušení. Takže rovnou přejděme k samotnému vytváření vlastních zvuků. Ovládání a editace jsou velmi jednoduché intuitivní záležitosti, při kterých si vystačíte pouze se dvěma potenciometry Effect a Value. Levý potenciometr - Effect - v poloze Play je, jak již sám název napovídá, v režimu hraní. Otáčíme-li s ním doprava, volíme různé parametry, které nastavujeme druhým potenciometrem Value. Stačí tedy vybrat druh a míru zkreslení, typ kabinetu, tři různé efekty (včetně jejich úrovně), nastavit ekvalizaci a hlasitost. Stiskem Value pak uložíte vybrané nastavení do paměti (první stisk - zvolíte pozici presetu, druhý stisk - uložíte).

Nastaveno jest a můžeme začít hrát. Jednotlivé nastavené efekty přepínáme levým a pravým pedálem (lze to též otáčením potenciometru Value). Ladičku aktivujeme současným stiskem obou pedálů. Při jejich delším podržení (cca 1 s) zapneme funkci Mute. S efektem se pracuje dobře, vyloudit z něj lze opravdu širokou škálu zvuků, použitelných pro různé hudební styly. Samotné efekty však mají příliš "syntetický" zvuk, což je ale obecný problém digitálních podlahových multiefektů. Nevýhodou je, že dochází k nadměrnému šumu na výstupu zesilovače (to však lze snadno eliminovat funkcí "mute").

 

Zazvonil zvonec...

Konkurence je v oblasti kytarových podlahových multiefektů opravdu obrovská. Největší předností Alesisu GuitarFX jsou rozhodně jeho malé rozměry a hmotnost. Vybavení tohoto "drobečka" je vzhledem k jeho rivalům spíše standardní. Na druhou stranu, zvuků lze vytvořit skutečně mnoho - a to velmi jednoduše. Samotnou práci s GuitarFX zvládne po nějaké době i mírně pokročilý kytarista. Jestli stále váháte, doporučuji vyzkoušet. K rozhodnutí o koupi by vám mohla dopomoci též cena, která se pohybuje za hranicí 4 tisíc. Jedno je ale jisté, Alesis GuitarFX si své příznivce určitě najde.

 

Info:

Alesis GuitarFX je kytarový Amp & kabinet modulátor s efektovým procesorem k použití pro elektrickou kytaru. Cena je 4182 Kč.

 

Plus:

rozměry a hmotnost

funkce MUTE

ovládání

cena

 

Mínus:

šum na výstupu

absence českého manuálu

tenký plastový obal

Psáno pro časopis Muzikus