Alesis Guitar FX
Kytarových efektů je na trhu nepřeberné množství. Nyní nám do této velké rozvětvené rodiny přibývá nový přírůstek od firmy Alesis, který nese typové označení Guitarfx. Jaký je a co od něj můžeme očekávat?
Renomovaná americká společnost Alesis, proslulá výrobou profesionální nahrávací techniky, syntezátorů, monitorů, zesilovačů, mixpultů a podobně, uvádí na trh nový kytarový multiefekt Alesis GuitarFX. Všichni kytaroví nadšenci mají tedy vedle DigiTechů, Zoomů a Bossů k dispozici další "multikrabičku" na pořádné "provětrání" svých šesti (popřípadě sedmi) strun.
Základní charakteristika
Jedná se o skutečně velice malý (rozměry: 190 x 140 x 41 mm) a lehký (445 g) multiefekt. Svými rozměry a hmotností strčí hravě do kapsy většinu svých konkurentů. Barevné provedení je modrá metalíza. V horní části se nachází malý displej, pod ním dva potenciometry, sloužící k editaci a ukládání do paměti. Dolní polovinu přístroje vyplňují dva pedály pro přepínání efektů. Zadní deska obsahuje: výstup do komba či mixpultu (1/4 jack), výstup pro napájení - 9V DC (adaptér není součástí dodávky), zdířku pro připojení externího pedálu a samozřejmě vstup pro kytaru. Provoz Alesisu GuitarFX je též možný na baterie (4 AA články), s nimiž vydrží v provozu až 30 hodin. Trochu mám jen obavy z obalu, do něhož je multiefekt "oděn". Jedná se o tenký plast, který rozhodně nepůsobí dojmem, že toho hodně vydrží. A to je u podlahových efektů dost důležitá, ne-li přímo naprosto nezbytná, vlastnost.
Software
Pojďme ale rovnou na vybavení GuitarFX, neb to je to, oč zde běží především. V paměti aparátu máte k dispozici osm bank po deseti presetech. Celkem si tedy můžete vytvořit až osmdesát libovolných editovatelných efektů. Na výběr máte celkem z devíti klasických efektů (Whammy, Phaser, Tremolo, Cry, Flanger, Echo, Hall, Room, Chorus) a dalších třináct modulačních zvuků (Ring Mod, Step Filter, Slow Attack, Auto Pan, Auto Phase, Rotary, Pitch, Doubling, Ping-Pong, Tape Delay, Stereo Dly, Reverce, Plate). Dále lze navolit jedenáct amp modulací, imitujících lampové zkreslení, Overdrive, Rhythm, Distortion, Blues, Fuzz, Lead, Metal, zvuk komba a zvuk klasického stacku. A samozřejmě nechybí ani imitace akustické kytary. Další zajímavou funkcí je "nastavení kabinetu", což nabízí simulaci 1x 12" , 2x 12" a 4x 10" reproduktorů. V neposlední řadě zde ještě máme k dispozici ekvalizér, kompresor/limiter. Celkový výčet funkcí uzavírá chromatická ladička a funkce Mute (ta odpojí výstupní signál).
Editace a praxe
Musím přiznat, že firemnímu nastavení jsem na chuť nepřišel ani po několikahodinovém zkoušení. Takže rovnou přejděme k samotnému vytváření vlastních zvuků. Ovládání a editace jsou velmi jednoduché intuitivní záležitosti, při kterých si vystačíte pouze se dvěma potenciometry Effect a Value. Levý potenciometr - Effect - v poloze Play je, jak již sám název napovídá, v režimu hraní. Otáčíme-li s ním doprava, volíme různé parametry, které nastavujeme druhým potenciometrem Value. Stačí tedy vybrat druh a míru zkreslení, typ kabinetu, tři různé efekty (včetně jejich úrovně), nastavit ekvalizaci a hlasitost. Stiskem Value pak uložíte vybrané nastavení do paměti (první stisk - zvolíte pozici presetu, druhý stisk - uložíte).
Nastaveno jest a můžeme začít hrát. Jednotlivé nastavené efekty přepínáme levým a pravým pedálem (lze to též otáčením potenciometru Value). Ladičku aktivujeme současným stiskem obou pedálů. Při jejich delším podržení (cca 1 s) zapneme funkci Mute. S efektem se pracuje dobře, vyloudit z něj lze opravdu širokou škálu zvuků, použitelných pro různé hudební styly. Samotné efekty však mají příliš "syntetický" zvuk, což je ale obecný problém digitálních podlahových multiefektů. Nevýhodou je, že dochází k nadměrnému šumu na výstupu zesilovače (to však lze snadno eliminovat funkcí "mute").
Zazvonil zvonec...
Konkurence je v oblasti kytarových podlahových multiefektů opravdu obrovská. Největší předností Alesisu GuitarFX jsou rozhodně jeho malé rozměry a hmotnost. Vybavení tohoto "drobečka" je vzhledem k jeho rivalům spíše standardní. Na druhou stranu, zvuků lze vytvořit skutečně mnoho - a to velmi jednoduše. Samotnou práci s GuitarFX zvládne po nějaké době i mírně pokročilý kytarista. Jestli stále váháte, doporučuji vyzkoušet. K rozhodnutí o koupi by vám mohla dopomoci též cena, která se pohybuje za hranicí 4 tisíc. Jedno je ale jisté, Alesis GuitarFX si své příznivce určitě najde.
Info:
Alesis GuitarFX je kytarový Amp & kabinet modulátor s efektovým procesorem k použití pro elektrickou kytaru. Cena je 4182 Kč.
Plus:
rozměry a hmotnost
funkce MUTE
ovládání
cena
Mínus:
šum na výstupu
absence českého manuálu
tenký plastový obal