Akai LPK25 Wireless - klávesový kontrolér
Dnes si představíme novinku: MIDI ovladač LPK25 WIRELESS od firmy Akai. Je malý, skladný a může se vám dobře hodit pro práci v domácím studiu i na cestách.
Co je LPK25 Wireless
Je to nový klávesový MIDI kontrolér s možností bezdrátového připojení. Čelní panel disponuje pětadvaceti miniklávesami, šesti tlačítky (Arpeggiator - On/Off & Tap Tempo, oktáva dolů, oktáva nahoru, výběr programu a párování), z nichž pět je podsvícených a jedno nepodsvícené. Nad čtyřiadvaceti klávesami najdete popisky funkcí. Z toho lze lehce usoudit, že klaviatura bude sloužit nejen ke hraní, ale také k zadávání různých parametrů jednotlivých funkcí.
Levá strana ovladače nabízí přepínač napájení USB/baterie. Dále pak vstup pro připojení USB kabelu a jackový vstup pro sustain pedál.
Na spodní straně je umístěna šachta pro tři baterie typu AA a čtyři protiskluzové gumové nožky. Tolik k výbavě tohoto nového kontroléru.
Zdá se, že tento malý kontrolér nabízí vše potřebné. Je jen škoda, že „akajácký“mrňous mezi kontroléry nenabízí kolečka pro ohýbání tónu a modulaci. Holt jak se říká: „Za málo peněz... “ Dál to už znáte. :-)
Připojení „LPKáčka“
Kontrolér můžete připojit dvojím způsobem. První způsob je klasický pomocí USB kabelu. Toto plug & play připojení platí pro MAC i PC bez nutnosti instalovat ovladač. Podporovány jsou operační systémy Mac OS X, macOS, iOS a Windows. Více informací najdete v tabulce technické specifikace (TS). Druhý způsob je připojení pomocí Bluetooth, tedy bezdrátově. Zde jsou podporovány pouze jablečné (applovské) produkty (viz TS). Ani zde není nutno nic instalovat.
Obě varianty jsem vyzkoušel na svém MacBooku Pro s GarageBandem. Vše fungovalo bez sebemenšího problému. Protože výrobce udává, že USB MIDI funguje s jakoukoliv aplikací či softwarem pro DAW, vyzkoušel jsem i tři korgovské virtuální klávesové nástroje. Po nastavení MIDI In virtuálního nástroje (Device) vše fungovalo rovněž bez sebemenšího problému.
Napájení kontroléru
LPK25 Wireless může být napájeno trojím způsobem. Z USB vstupu počítače, pomocí baterií nebo pomocí externího adaptéru, který připojíte klasicky do zásuvky. Podíváme se na napájení z hlediska praktičnosti. V domácím studiu budete nejvíc používat klasické připojení a napájení z USB
vstupu počítače. Na cestách jej budete napájet pomocí baterií. Nezapomeňte mít s sebou vždy nejméně jednu sadu náhradních baterií. Díky tomu můžete tento ovladač použít kdykoliv a kdekoliv. Třetí varianta je vcelku zbytečná. Myslím si, že ji téměř nevyužijete. Navíc byste si museli dokoupit adaptér, který není v základní výbavě.
Co vše „LPKáčko“ umí
Nejsilnější zbraní tohoto miniklávesového kontroléru je arpeggiátor. Nastavit můžete délky not rozkladu (čtvrťová, osminová, šestnáctinová a dvaatřicetinová). To stejné platí pro trioly. Zvolit lze
Akai (ア カ イ) je značka s dlouholetou tradicí. Založena byla před sedmdesáti dvěma lety (1946) v japonském Tokiu jako Akai Electric Co., Ltd. Pod tímto názvem začala vyvíjet a prodávat hudební a zvukové vybavení. Akai znamená v japonštině červenou barvu. Právě ta se odráží v barvě firemního loga. Koncem roku 2000 pod vedením Jamese Tinga Akai v důsledku zadluženosti zkrachoval. Od února 2001 byly akcie firmy zcela vyřazeny z tokijské burzy. Dnes je značka Akai vlastněna Akai Sales Pte, Ltd., se sídlem v Singapuru. Díky novému vlastníkovi došlo ke změně politiky v oblasti vývoje a výroby hudebních nástrojů a zařízení. Dříve byl Akai známý díky svým syntezátorům (AX-80, AX-60) a vynikajícím samplerům (S612, S900, S700, X7000). Mezi legendy patří modely S1000, S3000,S5000 a S6000. Nesmíme také zapomenout na bicí automaty a MIDI sekvencery (MPC60, MPC2000 a další). Dnes se firma zaměřuje především na klávesové kontroléry, hudební produkční stanice, hudební software pro Windows, macOS a iOS, bicí automaty, syntezátory, dechové ovladače, DJské kontroléry a další příslušenství.
různé druhy arpeggií i oktávu. Nechybí ani tlačítko Tap Tempo pro ruční naťukání rychlosti tempa, ve kterém má být arpeggio hráno. Možnosti jsou v základu dostačující. Bude tedy záležet jen a jen na vás, jak si vše nastavíte.
K dispozici je také volba programu (Program Select). Celkem jsou k dispozici čtyři programy (Prog 1-4). Do těchto čtyř pozic můžete ukládat svá nastavení a mít je tak kdykoliv rychle k dispozici.
Protože ovladač má k dispozici pouze dvě oktávy, najdete zde tlačítka, umožňující posun oktáv nahoru a dolů. K dispozici jsou čtyři kroky nahoru a dolů, což je plně dostačující.
Software
Zdarma si k nástroji můžete stáhnout program s názvem Akai LPK25 Wireless Program Editor. Software je k dispozici jak pro macOS, tak pro Windows. Už sám název napovídá, že program bude sloužit k pohodlné editaci této řídicí klaviatury v počítači.
Po vytvoření účtu a zaregistrování ovladače budete mít možnost si za určitých podmínek stáhnout i další software (Melodics, Skoove Premium). Jedná se vlastně o výukové programy, což je v dnešní době jakýsi trend. Více informací o těchto produktech získáte na firemních stránkách Akai Professional.
„LPKáčko“ v praxi
U tohoto kontroléru mne mile překvapila klaviatura s rychlostní úhozovou citlivostí. V této cenové kategorii nabízí příjemný ponor kláves i tuhost. Co se týče obsluhy a nastavení, vše je skutečně jednoduché. Chcete změnit parametr arpeggiatoru? Žádný problém. Stačí podržet tlačítko On/Off a zvolit patřičnou klávesu, pod kterou je ukryta požadovaná funkce. Fajn je, že se dá nastavit interní a externí časová synchronizace. Nastavování arpeggiátoru je daleko rychlejší a pohodlnější v softwarovém editoru. Navíc si můžete připravit různá nastavení a ta si uložit v počítači. Pak už je
jednoduché vyvolat set, který potřebujete a nahradit set stávající ve vašem LPKáčku.
Co se týče připojení, počítá se, že v domácím studiu využijete kabel pro připojení k počítači. Naopak v terénu, kdy používáte iPad nebo iPhone, bude výhodnější Bluetooth. Takto jsem „LPKáčko“ připojoval já a vše bylo v naprosté pohodě.
Jedinou drobnou vadičkou na kráse byla absence koleček ohýbání tónu a modulace. Ale to jsem již zmínil v úvodu. Čas od času člověk tyto kontroléry přece jen potřebuje. Zcela chápu, že je to daň za cenu přístroje.
Závěrečné vysvědčení
Akai LPK25 Wireless je zajímavá novinka, která posunula možnosti předchozího modelu zase o něco dopředu. Přesto, že se jedná o nejmenší klávesový kontrolér této firmy, určitě oceníte jeho přednosti, jako je skladnost, arpeggiátor, bezdrátové připojení a další. Pokud tedy hledáte malý skladný kontrolér na cesty, který by se vešel do batohu k iPadu, LPK25 Wireless může být řešením.
Info:
Jeden z nejmenších kontrolérů firmy Akai LPK25 Wireless můžete zakoupit za 1790 Kč.
Plus:
malé rozměry
ponor a tuhost kláves
provoz na baterie
Bluetooth konektivita
podpora plug & play
Mínus:
absence koleček ohýbání tónu a modulace
Technická specifikace
barva modelu | černo-červená kombinace |
použitý tip baterií/výdrž baterií | tři baterie typu AA, přibližně 72 hodin (dle typu použitých baterií) |
Mac bezdrátová komunikace | Mac OS X – 10.10 Yosemite a vyšší, Bluetooth 4.0 a vyšší |
iOS bezdrátová komunikace | iOS 9.0 a vyšší, Bluetooth 4.0 |
Mac USB komunikace | Mac OS X 10.9 a vyšší |
Mac iOS USB komunikace | IOS 8.0 a vyšší, potřeba Camera Connection Kit (nutno dokoupit) |
Win USB komunikace | OS Windows 7 a vyšší |
obsah balení | USB kabel, tištěný manuál, brožura důležité bezpečnostní pokyny a záruční podmínky, karta s pokyny prodownload software |
rozměry | 365 x 124 x 36 mm (šířka, hloubka, výška) |
hmotnost | 490 g |
http://www.akaipro.com/products/keyboard-controllers/lpk25-wireless