Zlo, zvyky a zpěv II - Jak na to - dechová cvičení a nácvik dechové opory

Zlo, zvyky a zpěv II - Jak na to - dechová cvičení a nácvik dechové opory
Zlo, zvyky a zpěv II - Jak na to - dechová cvičení a nácvik dechové opory

V minulém dílu Zlozvyků jsme si říkali, jak je při samotném zpívání nezbytné uvolnění. Je důležité se k tomu neustále vracet a připomínat si to. Není možné kvalitně zpívat, pokud máte zablokované tělo a stažené svaly.

Pro názornost si zkuste zatnout třeba jen biceps na ruce nebo zvednout ramena a zjistíte, že se tím blokují i další svaly. Vyloudit kvalitní a znělý tón je v tomto případě téměř nemožné, nebo je to taková dřina, že se budete za chvíli cítit, jako byste složili metrák uhlí. Nemluvě o možném poškození hlasivek. Někdy se setkávám se zpěváky, kteří se neumí uvolnit. Jsou zvyklí se při zpěvu trvale šponovat a blokovat tak, že je pro ně problém tělo uvolnit a musí se velmi soustředit na to, aby tento zlozvyk odstranili. Zpívání samotné by neměla být dřina ale radost.

 

Dýcháte při zpěvu správně? A co držení těla?

Nezbytnost dýchání je každému jasná. Dýchání je podvědomé a při běžném životě ho nevnímáme. Děje se tedy mimo naši vůli. Dýchání při zpěvu je vědomé, a je tedy naší vůlí přímo řízeno. Využívá se tzv. dechová opora. Dá se říci, že hlasové ústrojí je vlastně dechový nástroj.

Nesprávné dýchání při zpěvu bývá jedním z velkých zlozvyků a může hodně ovlivnit nejen kvalitu zpěvu, ale jeho nesprávné používání může také poškodit hlasový orgán (tlačení dechu násilně přes hlasivky). Jedním z předpokladů správného dýchání, a samozřejmě i kvalitního zpívání, je držení těla. To ovlivňuje průchod dechu tělem, a tím samozřejmě i kvalitu samotného tónu, který se rozeznívá při výdechu. Nejčastějšími zlozvyky v postoji bývá choulení se do sebe (kulatá záda), vystrkování brady (vytažení za mikrofonem nebo za vysokými tóny), zvedání ramen...

 

Jak na to - dechová cvičení a nácvik dechové opory

1. Mírně se rozkročte. Držte tělo vzpřímeně (ne však zatnutě), nezvedejte ramena, záda nesmějí být kulatá ani příliš prohnutá. Pomalu se nadechněte alespoň na čtyři doby, zadržte dech (pocítíte mírný tlak na bránici) a pomalu vydechněte. Při nádechu se břicho vyklenuje, při výdechu zatahuje (nesmí se propadnout hrudník, trvá tlak na bránici). Měli byste mít pocit, že vzduch vámi proudí při výdechu kolmo nahoru (pocit od stydké kosti po páteři až do čela - pevná opora páteře). Nezvedejte ramena, ale držte uvolněná (viz obrázek). Pro lepší sledování pohybů břicha a bránice je možné při tomto nácviku dýchání ležet na zádech na rovné podložce. Je dobré cvičit dýchání denně, ale necvičte příliš dlouho (možné překysličení). Stačí několik minut vícekrát denně. Buďte co nejvíce uvolnění a nic se nesnažte přehánět.

 

2. Vyrážíme prudce krátké s-s-s tlakem vzduchu do bránice (bez přidání hlasu) a mezi každým vyraženým s se rychle a hluboce nadechneme s pocitem do břicha. Dbejte na to, aby se břicho při výdechu vtáhlo dovnitř a při nádechu vyklenulo ven. Máte pak pocit pružného břicha a bránice (tzv. houpačka nebo trampolína).

S - nádech - s - nádech... celkem na osm dob, poslední s protáhnout až do úplného vydechnutí.

 

3. Postupujeme naprosto stejně jako v předchozím cvičení ale vyrážíme š-š-š.

 

4. Opět totéž, ale střídáme s-š-s-š.

Tato cvičení provádějte nejprve pomalu a kontrolujte pohyby břicha a bránice. Krk zůstává volný. Dbejte na to, aby záda zůstala rovná. Často se stává, že začátečníci tento pohyb (ač zcela nelogicky) obrátí nebo při výdechu zakulacují záda.

 

5. Šjúúúú fix - toto cvičení se provádí opět bez hlasu. Vyražte prudce šjúúúú až do úplného vydechnutí a když už cítíte, že jste plíce vyprázdnili, nepřidechujte a vyražte fix.

 

6. Ft - nádech - ft - nádech - ft - obě souhlásky prudce vyrazíme bez přídechu.

Mezi f a t zarazíme dech (bránici necháme zpevněnou - dvojstah). Provádíme také bez přidání hlasu.

 

7. Bt - nádech - bt - nádech - bt - obdoba bodu 6.

 

8. Tk - nádech - tk - nádech - tk - stejně jako bod 6. a 7.

Obměnit tato cvičení můžeme střídáním jiných hlásek a také ve trojicích a čtveřicích. Například f-t-k, b-t-k-p a jiné kombinace.

 

9. Pejsek - vzpomeňte si jak dýchá pes. Hluboký nádech a výdech. Začněte pomalu a postupně zrychlujte. Platí stejná pravidla jako u bodů 2, 3 a 4.

 

Dechových cvičení samozřejmě existuje mnoho a každý hlasový pedagog používá jiná nebo podobná cvičení. Toto je jen malá ukázka a na tzv. rozdýchání úplně stačí. I zde platí "méně je více". Cvičte postupně, stačí tři až čtyři minuty, ale vícekrát denně. Příště se budeme rozezpívávat. Mějte se krásně.

Psáno pro časopis Muzikus