Pódiové sestavy slavných klávesistů - Richard Tee
Když v roce 1990 dnes již legendární bubeník Dave Weckl vydal svou první sólovou desku, do seznamu skladeb zařadil píseň s názvem Tee Funk coby poctu tomuto živelnému hráči na klavír, klávesy Fender Rhodes a Hammond B-3. Pokud jste v uplynulých třiceti letech zaslechli v rádiu písničku, kde znělo obzvláště oduševnělé piano, Richard Tee byl s tou největší pravděpodobností oním hráčem, jenž nahrál klávesový part. Vysoce ceněný rhythm and blues a funkový klávesista se podílel na vzniku prakticky všech významných nahrávek jazzových subžánrů (přes čtyři stovky alb!). Spolupracoval s Bélou Fleckem, Arethou Franklin, Paulem Simonem, Barbarou Streisand, Quincy Jonesem... (Prostě nic než první liga, pozn. aut.)
Mezi jeho dlouholeté spoluhráče patří Steve Gadd - bicí - a Will Lee - basa. Jeho silnou stránkou byla schopnost vystavět velmi členitý rytmický doprovod, jenž se dobře pojil s basovou linkou a kytarovým partem. Radost pro každého hráče rytmiky, což teprve pro sólistu! S oblibou užívá charakteristických bluesových klavírních riffů, variačně opracovává harmonii, melodická linka zůstává svěží, zpěvná a dobře zapamatovatelná - viz skladby Strokin’ (1990), Sunday Driver (1985) nebo Groovin’ (1976). Jeho introdukce a improvizace se staly studijním materiálem pro mnoho dnešních klávesistů. Richard je též autorem gospelového muzikálu Mamma, I Want to Sing.
Desky k poslechu: cokoli od jazzrockové kapely Stuff - Stuff live (1976), Real Time (1993) - poslední sólové album. Klávesy: Klavír, Fender Rhodes, Hammond B-3 Organ