Kýblova bubenická školka - Materiály paliček

Je všeobecně známo, že zdaleka nejrozšířenějším materiálem pro výrobu paliček je ořechovec bílý, známější pod označením hikor. Ovšem není to zdaleka jediný používaný materiál. Paličky se vyrábějí z mnoha různých dřev a také z umělých materiálů. Pojďme se na některé častější i exotičtější podívat.

Kýblova bubenická školka - Materiály paliček
Kýblova bubenická školka - Materiály paliček

Českým bubeníkům je kromě hikoru dobře známý také habr. Habrové paličky jsou světlejší, lehčí a kvůli nižší hustotě a jiné struktuře dřeva také méně odolné než klasické hikorové. Protože dřevo k jejich výrobě obvykle pochází přímo z Čech a není jej potřeba vozit z USA, jsou také výrazně

 

levnější. Dá se tedy říci, že poměr ceny a výdrže je v průměru podobný hikoru, paličky z habru jsou přibližně o třetinu až polovinu levnější a také se vám o to dřív zlomí. Není to nic pro rockové řezníky, ale pokud hrajete něžně, mohou vydržet velmi dlouho. Někomu může vyhovovat také to, že při stejné hmotnosti je palička tlustší a lépe se drží, ovšem jistě se najdou naopak příznivci tenkých a těžkých paliček, což zase hovoří pro hikor. Obdobné vlastnosti jako habr, tedy nižší hustotu, ale při zachování větší trvanlivosti, mají paličky z javoru, který používají k výrobě lehkých paliček američtí výrobci. Cena se pak ale od hikoru již neliší. Pokud byste měli zájem naopak o extrémně těžký model, zkuste břízu; legendární je signature model Mika Manginiho, který by se dal v případě nutnosti úspěšně použít i v sebeobraně. Podobné vlastnosti (vysoká hustota materiálu, a tedy vysoká hmotnost) mají i dubové paličky.

Kýblova bubenická školka - Materiály paliček
Kýblova bubenická školka - Materiály paliček

O slovo se samozřejmě hlásí i moderní materiály. Bubeníci tuto situaci dobře znají ze světa blan, kde se okamžitě po vynálezu mylaru takřka přestaly používat výrobky z kůže. V oblasti paliček sice dává stále naprostá většina hráčů přednost starému dobrému dřevu (ani nylonové hlavičky nepoznaly masový úspěch), nicméně pro ucelený pohled je dobré o nich vědět a například fanoušci Larse Ulricha z Metallicy jistě dobře znají jeho hliníkový signature model. Vyrábí jej firma Ahead, která je asi největším průkopníkem nedřevěných paliček. Její výrobky jsou hliníkové a pořídíte je za několikanásobek ceny klasických dřevěných, avšak trvanlivost je mnohonásobná, obzvláště po vylepšení o vyměnitelné návleky na těle paličky. O něco blíže k pocitu dřeva mají karbonové paličky značky Techra, ovšem pocit v ruce a šíření vibrací se od dřeva stále liší a je na každém hráči, aby si vyzkoušel, co mu do ruky padne nejlépe.

A vidíte, že nejde jen o rozměry, ale i o materiál.

Psáno pro časopis Muzikus