Jak se kupuje… - Audio PC
V první řadě vezměme v úvahu fakt, že pro základní práci se zvukem dostačuje v podstatě jakákoliv kancelářská plečka, která má zvukovou kartu a utáhne alespoň Windows XP.
Tento článek je určen pro uživatele, kteří to myslí s muzikou a zvukem na PC alespoň trochu vážně. Obecně platné pravidlo, že "vše si žádá své", platí při stavbě audio PC dvojnásobně. Co je dobré pro pařbu Doom, nemusí být zákonitě vyhovující pro hard disc recording. Pokusím se alespoň o stručného průvodce nákupem audio PC.
Vždy je dobré svěřit konfiguraci audio PC člověku nebo firmě, která je "z oboru", a má s touto problematikou zkušenosti. Technici běžných IT prodejen jsou nepochybně na dobré odborné úrovni, ale když se jich zeptáte, jaká je nejlepší zvukovka do audio PC, zcela neomylně vám doporučí SoundBlaster.
Začněme počítačovou skříní. Ta má vliv především na celkovou hlučnost systému a na chlazení. Hučící počítač určitě není tím ideálním společníkem v jedné místnosti, ve které se právě snažíte zkomponovat a zaznamenat své životní dílo. Skříň by měla být robustní, vyztužená, odolná proti vibracím. Osvědčený materiál je hliník. Pro základní ztišení počítače do stavu, kdy jej sice slyšíte, ale dá se s tím přežít, postačí tichý zdroj s 12cm ventilátorem (který někteří výrobci montují do skříní) a velkoprůměrový tichý chladič procesoru, kterým nahradíte "turbínu", již jste dostali s procesorem. Pro dokonalé a téměř absolutní umlčení počítače zakupte kvalitní bezvětrákové vodní chlazení. Pak už uslyšíte jen pevné disky a pro ty se vyrábějí speciální pouzdra, která je zvukově utěsní. Pasivní chlazení pro svou nákladnost a malou účinnost není vhodné.
Naprosto zásadním komponentem je základní deska. Tady se opravdu nevyplatí šetřit. Obecně platí, že základní deska by měla být vybavena kvalitní čipovou sadou, založenou na technologii Intel. Zastánci platformy AMD (VIA) mě asi budou kamenovat, ale moje zkušenosti a doporučení výrobců zvukových karet mě přesvědčily, že Intel je na tom co se týče spolehlivosti a bezproblémovosti, opravdu nejlépe. Nemůžete udělat chybu, sáhnete-li po jakékoliv desce řady 9xx s paticí LG775 pro procesor. Na samotném výrobci desky tolik nezáleží, ale volte raději všeobecně osvědčené a rozšířené značky. Deska by měla být vybavena alespoň čtyřmi porty USB 2.0 s možností rozšíření, čtyřmi sloty PCI a dvěma sloty PCI Express.
Není třeba se bát integrované grafické karty. Pokud je deska kvalitní, grafika nebude dělat problémy a ušetříte peníze za přídavnou grafiku, která je pro audio stejně zbytečná. Integrovaná "zvukovka" (která je už dnes na všech deskách) se dá později odstavit v BIOSu.
S procesory je to v dnešní době poměrně snadné. Opět záměrně vynechám platformu AMD, která se mi neosvědčila co do spolehlivosti a především kvality různých čipsetů pro tyto procesory. Pro základní práce s nízkou náročností na výkon (např. restaurování nahrávek, záznam a zpracování stereo stopy, vícestopé nahrávání s minimálním použitím efektů, práce s notačními programy a jednoduchým MIDI) postačí levnější "kancelářské" Celerony, ale pokud jen trochu finanční situace dovolí, nechoďte kolem horké kaše a zakupte Pentium 4 (řada P4 6xx). Nejnižší frekvence na trhu je dnes 3 GHz, a to je slušný výkon i pro rozsáhlejší projekty, použítí virtuálních nástrojů (samplů) a vyšší využití efektových pluginů. Samozřejmě platí, že čím vyšší výkon, tím lépe. Ideální je podle aktuálních cen zvolit nejlepší poměr cena/výkon, což odpovídá v současné době frekvenci 3,2 GHz (P4 640). Dvoujádrové procesory PentiumD (řada 8xx) mají samozřejmě vyšší výkon, ovšem cenový skok je poměrně značný a starší verze softwarů nedokáží využít tuto technologii.
Operační paměť má velký vliv na výkon a spolehlivost počítače. Seriózní výrobci mají na svých stránkách konfigurátory, které vám navrhnou konkrétní typ paměťového modulu, který byl testován na bezvadnou funkčnost právě s vaším modelem základní desky. Za minimum se dnes považuje 512 MB paměti. Nejnáročnější na využití paměti jsou virtuální instrumenty, při jejichž používání jsou do paměti natahovány vzorky zvuků (samply) o velkých datových objemech. Pokud hodláte pracovat s VST instrumenty, rozhodně nakupte 1024 MB, to je kapacita, která vystačí na svižnou práci. Samozřejmě opět platí: čím více, tím lépe. Dnešní základní desky jsou standardně vybaveny dvoukanálovými paměťovými řadiči DDR, proto je z důvodu dosažení maximálního výkonu vhodné používat paměťové moduly v párech. V případě požadavku na 512 MB tedy použijte dva moduly o kapacitě 256 MB.