Jak neztrácet čas psaním not - workshop Deccart

Jak neztrácet čas psaním not

Znáte ten úžasný pocit, když slyšíte poprvé hrát svoji autorskou hudbu v podání orchestru nebo kapely? Pokud ještě ne, určitě se na to moc těšíte. Že tomuto krásnému okamžiku předcházela spousta práce tvořivé, ale i mechanické, se dá lehce uvěřit. Slyším, jak říkáte, že právě ten druhý způsob práce, především psaní not, vás zdržuje a brzdí tok vašich hudebních myšlenek. Jak píšete noty? Tužkou? Nebo již na počítači, ale stejně je to zdlouhavé? Co s tím?

 

Často slýchám názory zkušených notopisců, že ručně mají noty napsané rychleji než na počítači. Ano, může to být pravda v případě, že se psát noty na počítači dokonale nenaučili, tedy nevyužívají správné způsoby zápisu. Nemluvě o tom, že ručně a přitom rychle psané noty většinou nejsou dobře čitelné (pan Leoš Janáček) a později pak musí být někým jiným přepsány do elektronické podoby pro snazší manipulaci s partiturou. Tak k věci!

Jak neztrácet čas psaním not - workshop Deccart
Jak neztrácet čas psaním not - workshop Deccart

Existuje spousta programů, které noty psát umějí, nicméně logicky nejlépe na tom asi budou programy notační, k této práci předurčené. K nejznámějším patří MuseScore, Mozart, Capella, Notion, Finale, Sibelius. Některé jsou k dispozici ke stažení zdarma, jiné jsou placené. Poslední dva jmenované patří opravdu k profesionálním a jsou využívány hudebními skladateli, aranžéry, sbormistry, ale i pedagogy všech hudebních stylů a žánrů. Já osobně jsem se nejvíce spřátelil s programem Sibelius pro jeho intuitivnost a dokonalost, obzvlášť v poslední verzi Sibelius 7.5.

 

Jak tedy neztrácet čas?

Uvedu několik základních rad, které platí obecně pro elektronický zápis not, ale v hlavě mám přece jen ten Sibelius.

Psaní not počítačovou myší je názorné, nejvíc se podobá psaní tužkou, ale je nejpomalejší. Je vhodné pro výuku, kde student dokonale vidí, co se na obrazovce děje. Využití virtuálních hudebních nástrojů, jako je klaviatura nebo kytarový hmatník, patří také spíš do školy, především pro práci s interaktivní tabulí nebo dotykovým displejem. Konečně něco rychlé a praktické! Ano, je to klávesnice počítače a reálná klaviatura. Klávesnice počítače je velice vhodná pro rychlý a přesný zápis not, jen vyžaduje dokonalou znalost klávesových zkratek. Nejrychleji se to naučíte tak, že si zakážete sáhnout na myš. Jednoduše levou rukou zadáváte jména not (C = C, D = D ...) a pravou rukou na numerické klávesnici zadáváte délky not a další hudební znaky.

Jak neztrácet čas psaním not - workshop Deccart
Jak neztrácet čas psaním not - workshop Deccart

Zajímavý může být režim tzv. vnořené klaviatury do klávesnice, kdy dvě řady kláves na počítačové klávesnici odpovídají černým a bílým klávesám na klaviatuře. Tento způsob je výhodný také pro rychlý zápis akordů.

 

A přichází na řadu klaviatura v podobě MIDI klaviatury, bez zvukové banky, nebo elektronický klávesový nástroj. V obou případech je třeba zajistit funkční připojení k počítači USB nebo MIDI kabelem. Program si většinou připojenou klaviaturu automaticky najde. Psát noty pak můžete ve dvou režimech. Krokově, kdy klaviaturou zadáváte noty a numerickou klávesnicí, nebo v horším případě myší, zadáváte délky zapisovaných not, nebo v režimu reálného času, kdy se spustí metronom a podle něj hrajete na klaviaturu požadovanou hudbu, noty, které chcete zapsat. Je možné hrát i oběma rukama a současně zapisovat do klavírního dvouosnovového partu. Je zde důležité správně předem nastavit parametry pro reálný zápis, jako např. nejkratší délku noty, nepravidelné rytmické útvary, staccato, hlasy atd. Pokud toto správně nastavíte, budete překvapeni velice dobrým výsledkem. Určitě vás napadne, že když lze psát noty MIDI klaviaturou, že by to mohlo jít i MIDI kytarou, baskytarou nebo jiným nástrojem, který má MIDI výstup. Ano, je to možné, vyzkoušejte! K dispozici jsou zkušební verze programů.

Jak neztrácet čas psaním not - workshop Deccart
Jak neztrácet čas psaním not - workshop Deccart

Myslím, že základní přehled o rychlém způsobu psaní not, a tím získání času pro tvořivější hudební či jiné činnosti, jsme si napsali, a nezbývá než popřát hodně úspěchů při zdolávání obsáhlých partitur a uvolnění prostoru pro vaše hudební nápady.

Psáno pro časopis Muzikus