Galerie nejtypičtějších ovladačů efektů 16. - Vibrato
Dnešní část Galerie je zvláštní hned ze dvou příčin. Za prvé tímto dílem končí Nejtypičtější ovladače efektů a Galerie jako taková bude pokračovat - no, nechte se překvapit. A za druhé zde opět máme efekt, jehož jednoznačné vymezení nebývá v celkovém kontextu kytarové hantýrky tak jasné. Kupodivu. Je pravdou, že se na chybném prolínání označení dvou typů efektů, vibrata a tremola hodně podepsali sami výrobci aparátů a efektových zařízení, kdy řada značek uvádí vibrato jako součást nabídky zařízení a přitom jde spíše o tremolo. A naopak. Nemluvě o kytarách, kde často narazíme na vžitá označení, kdy se vibra páka uvádí jako trem páka či tremolo páka. Takže je nutné si uvědomit základní rozdíl - tremolo je efekt, jehož průběh je postaven na cyklickém kolísání průběhu hlasitosti původního signálu v nastavitelných hodnotách, kdy výška tónu se nemění.
Vibrato je naopak efekt, jehož výsledkem je změna výšky tónu, u efektových zařízení pravidelně se opakující v uživatelem nastavených hodnotách.
Návykový tento efekt není, specifika jeho zvuku tomu odporuje. Kytaristé zde dávají jednoznačně přednost prstům a vibrapáce. Pokud nejde samozřejmě o specifická nastavení, evokující např. 60. léta...
Základními ovládacími prvky jsou tedy:
1. Rychlost frekvenčních změn, rychlost změn výšek tónu: Speed (DOD FX22 Vibrothang, Marshall VT-1, TC Electronic Shaker, Danelectro Chicken Salad), Rise (Behringer UV300 Ultra Vibrato),
2. Rozsah změn: Rate (Boss VB-2, Behringer UV300),
3. Intenzita průběhu efektu: Depth (DOD FX22, Boss VB-2, Marshall VT-1, TC Electronic Shaker, Behringer UV300), Intensity (Danelectro Chicken Salad)
4. Průběh jednotlivých frekvenčních vln: Shape (Marshall VT-1), Rise Time (TC Electronic Shaker, Boss VB-2), Dopler (DOD FX22)
5. Tón výsledného efektu, barva: Tone (TC Electronic Shaker), Image (DOD FX22)