Freeware - Limiter W1
Efekty, které mají na starosti úroveň signálu, jsou tak trochu za Popelky. Vidět je moc není, slyšet je také nemá být a přitom bývají pro výsledný zvuk poměrně zásadní. Dnešní plug-in s prostým názvem Limiter W1 má být založen na limitéru/maximizeru od Waves L1. Podle autora (a konec konců i podle uživatelských recenzí na netu) má mít zvukově velmi podobný (až shodný) projev. Druhou zvláštností tohoto plug-inu je, že se mu dostalo cti být k dispozici s vizuálně rozšířeným rozhranním od populárních Betabugs Audio (výrobci automobilů a plastičtí chirurgové by řekli, že W1 „prošel faceliftem“). Jestli jste ještě neměli s Betabugs tu čest, určitě na jejich stránky zavítejte. Jejich plug-iny mají skvělý nezaměnitelný styl à la komis. Podle jejich vlastních slov stála na počátku myšlenka, že na světě je příliš mnoho ovládacích knoflíků a kroutítek, a proto je třeba ho zjednodušit a udělat uživatelsky vstřícnější. Výsledky posuďte sami.
Pojďme ale zpátky k W1. Po stažení máme na disku manuál ve formátu pdf a vlastní knihovnu VST o velikosti 4,3 MB. Design je jednoduchý, ono taky co vymýšlet na limitéru, že? Ovládání obstarávají tři knoby, označené od 0 do 12. Tresh je treshold, tedy nastavení úrovně vstupu. Má rozsah od 0 do -30 dB. Druhý je Ceiling, nastavující výstupní úroveň. Rozsah je opět -30 až 0 dB. A konečně tu máme Release. Zvláštností předlohy (tedy Waves L1) je velký rozsah právě release. Zde tomu není jinak a čas lze měnit v rozsahu od jedné až do pěti tisíc ms. Změna nastavení neprobíhá lineárně, ale logaritmicky.
Využití je klasické. Nastavením treshold určíme, kdy začíná vlastní efekt limitace (kdy vlastně dojde k „probuzení limitéru“). Ceiling nastaví maximální výstupní úroveň. A konečně release určuje, za jaký čas po poklesu signálu pod treshold, bude limitér vypnutý. Tak dlouhý čas jako má W1 není úplně obvyklý a dá se tím dosáhnout hezkého zvuku, zvláště třeba pro dozvuk čisté kytary apod. Pro signál obsahující rychlé špičky je samozřejmě třeba dát časy kratší, aby nedošlo k „velké zvukové deformaci“.
Podle diskusí na netu je pokládán za to nejlepší, co lze mezi limitéry „zadara“ pořídit. Zvukově nemá moc smysl W1 komentovat. Hraje bezva. Nu, vyzkoušejte si jej sami.
www: