12 největších chyb, které děláme v domácím studiu - Zaměřujeme se na vybavení
Každý to zná, nakoupili jsme nový nahrávací software, plug-in, a za pár měsíců jsou vypuštěny jejich novější verze. V ten okamžik nám připadá stávající software či jiný kus vybavení méně přitažlivý než v okamžiku jeho koupě.
Stali jsme se tak součástí nekonečného syndromu „neustálého vylepšování“. Je to cesta, jež nemá konce. Vždy bude v dosahu nějaká „novější verze“.
V tento moment máme na výběr dvě možnosti: Buď se staneme součástí tohoto procesu, nebo uděláme to, čeho se většina lidí obává - odstoupíme od toho přístupu a necháme věci být tak, jak jsou.
Zní to šíleně? Ano, ale díky přemíře možností zapomínáme na dělání hudby samotné.
Pokaždé, když jsme nuceni upgradovat systém, musíme se nejdříve zaměřit na jeho nové vlastnosti, nové způsoby jeho ovládání. Naše mozková kapacita je tak zaměstnána jinými věcmi než samotnou tvorbou hudby. A pokud budeme k sobě upřímní, jsou tyto nové funkce natolik zásadní, že nám umožňují dělat lepší hudbu? Napíšeme díky novým plug-inům lepší písně?
Jsem proti upgradování? Samozřejmě ne. Občas koupím nový plug-inu nebo vylepším celý nahrávací řetězec.
Představme si nahrávací software jako klasický analogový mixpult a záznam do pásu. Pokud výrobci uvolní každý rok novou verzi svého zařízení, musíme ji kupovat? I kdybychom měli rozpočet takový, že si to můžeme dovolit, máme dost času, abychom se obeznámili s každou novou funkcí natolik, abychom ji byli schopni dobře využívat? Obzvláště když víme, že v okamžiku, kdy novou verzi ovládneme, přejde zase nová a kruh se opakuje?
Takový přístup je naprostou ztrátou času. Jsme-li schopní nahrávat na svém současném vybavení dostatečně kvalitně, není třeba nic upgradovat. Ptejme se sami sebe, jaký skutečný benefit nám přinese nová verze nahrávacího programu nebo nový plug-in. Naučme se rozlišovat mezi chci a potřebuji. Kvalita nahrávek nespočívá v tom, jak drahé vybavení máme, ale jak dobře s ním umíme pracovat. Neupgradovat znamená ušetřit peníze a zbavit se zbytečného stresu a nepohody z věčného „dohánění“ něčeho, co se dohnat nedá. Vymáčkněte maximum hudby z vybavení, které máme „na stole“ nyní. Udělejte zásadní rozhodnutí a používejme současný nahrávací software, převodník, plug-iny... cokoliv, co máte bez neustálého točení se v kruhu.
Je naopak příjemný pocit vědět, že můžete dělat to, co máte rádi, a můžete dosahovat výborných výsledků i s tím, co máte nyní.
Naučte se znát své vybavení co nejlépe. Kde je co zapojené. Jaký mikrofon k čemu použít. Jak se chová každá komponenta vašeho řetězce. Čím lépe budete ve svém vybavení orientovaní, tím více z něj dostanete.