Zvětšená ledvina

Zvětšená ledvina
Zvětšená ledvina

Firma Line6 nám zase udělala radost a do rodiny POD přibyla novinka - PODxt. Zatím poslední model z vývojové řady v sobě spojuje některé výhody předchozích výrobků firmy a navíc přidává mnoho nového.

 

Firma Line6 postupně vytváří ucelený systém, který po dokončení umožní kromě vysokého komfortu při živém hraní také práci v analogovém i digitálním studiu a to na profesionální úrovni. Ale to není všechno. Ve spolupráci s počítačem můžete editovat své nastavení přístroje a potom ho uložit do knihovny zvuků, přes USB nahrávat přímo do vašeho oblíbeného sekvenceru a používat PODxt jako zvukovou kartu. Postupně se plánuje také možnost spolupráce s ostatními výrobky firmy, novinkou je přenos MIDI po USB portu a možnost propojení s Guitar portem. Přes internet lze stejně jako u předchozích modelů stáhnout nové zvuky, získat zdarma upgrade přístroje, editor a knihovnu zvuků, nové drivery, manuál, odpovědi na často kladené otázky (doporučuji) a další velice podrobné informace. K PODxt je možno jako příslušenství zakoupit praktický nožní pedál FBV Shortboard a držák na mikrofonní stojan nebo na kombo.

 

Popis přístroje

Tvar přístroje je stejný jako u starého dobrého PODu (vžil se výraz ledvina ). Pouze je o něco málo větší, protože mezi korekcemi přibyl knoflík Presence a uprostřed panelu září přehledný velký, oranžově podsvícený LCD display, který výrazně usnadňuje editaci parametrů..

 

Ovládací prvky

Na horním panelu najdeme zleva knoflík Output (celková hlasitost), Drive (vstupní citlivost - umožňuje stejně jako u komba přebuzení vstupu), obvyklé korekce a Presence, Chan Vol - vyrovnání hlasitosti zvoleného kanálu, a Reverb (hlasitost použitého reverbu). Dole pak nalezneme Amp Models (přepíná modely zesilovačů) a knoflík Effects, který umožní nastavení jedné ze 64 naprogramovaných kombinací efektů. Nad displejem zleva jsou tlačítka Save, čtyři tlačítka, která zapínají a vypínají efekty, tlačítko Cab/Air, které umožní vybrat reprobox a mikrofon, a řada končí tlačítkem Tuner (chromatická ladička). Vlevo od displeje je umístěn Select (vyběr presetů). Tlačítka Edit, Save a Tuner také vybírají stránky k editaci. Effect Tweak vpravo od displeje mění nastavení zvoleného efektu. Čtyři tlačítka pod displejem - Soft Buttons - umožňují volit kanály A, B, C a D v nastavené bance, dvojím stiskem zapnou Manual Mode nebo vybírají parametr při editaci. Opakovaným rytmickým stisknutím posledního tlačítka Tap lze rychle nastavit tempo efektů (speed).

 

Připojení

Vpravo dole je asymetrický 6,3mm jack určený pro vstup kytary, ale můžete tam klidně zapojit, co vás napadne - od mikrofonu po klávesy. Při přebuzení se na displeji ukáže nápis Clip. Nad vstupem je vypínač napájení, konektor pro připojení 9V síťového adaptéru, dále konektory MIDI In a Out, následuje novinka - USB konektor pro přímé připojení k počítači, který potěší všechny příznivce HDR. Uprostřed nahoře je konektor pro nožní ovládač FBW Shortboard, bez kterého se asi živé hraní neobejde. Následují pravý a levý symetrický výstup (6,3mm jacky). Vlevo dole je 6,3mm jack pro připojení sluchátek. Uvítal bych ještě efektovou smyčku, jako má PODxt Pro, a hlavně zvláštní výstup "zvukové karty", ale to bychom se už asi dostali do jiné cenové kategorie.

 

Zvuk

Ovládání a zapojení už máme za sebou a můžeme se podívat, co nás čeká dál. Pro začátek je nejlepší vyzkoušet, co programátoři Line6 připravili v továrních nastaveních.

Presety - celkový počet továrních presetů je 64. Původní nastavení je možno přepsat a uložit. Firemní nastavení lze zase znovu vyvolat a to i jednotlivě.

Modely zesilovačů - zde je použita špičková technologie Line6 Vetta a jsou simulovány nejlepší kytarové zesilovače minulosti i současné modely Line6. Otáčením knoflíku Amp Models vyberete zesilovač (32 možností) a k němu se automaticky navolí příslušný reprobox. K zesilovači lze přiřadit i jiný box - simulace 22 reproboxů a 4 mikrofonů.

Tube Preamp - je také zařazen mezi zesilovače a tady narážíme na jeden z důvodů, proč mě osobně PODxt velice potěšil. Vestavěný lampový předzesilovač není žádnou novinkou, je ve všech dřívějších modelech, ale zaslouží si pořádnou pochvalu. I když jsou firemní zvuky profesionální a rozmanité, přece mi v nich jako pamětníkovi starých časů něco chybělo. Čistý analogový zvuk, který můžete slyšet na starých nahrávkách Shadows, Ventures a mnoha dalších kytarových skupin. Pro Američany zřejmě Evropa končí v Anglii, a tak se do PODu xt nedostaly simulace kdysi špičkových evropských kytarových zesilovačů jako třeba Hohner nebo Dynacord, které byly navrženy speciálně pro čistý zvuk v dobách, kdy ještě o boosteru nikdo ani neslyšel.

PODxt Tube Preamp můžete opravdu použít na všechno, co vás jen napadne, a získáte příjemný teplý analogový zvuk. Ale pozor! Zde je třeba pro dosažení dobrých výsledků (na rozdíl od zkreslených zvuků, kde na zdroji signálu tolik nezáleží) připojit kvalitní zdroj zvuku.

Efekty jsou rozděleny do kategorií Stomps (krabičky), Modulations (modulační efekty), Delays a Reverbs. Všechny efekty lze libovolně nastavit, kombinovat a uložit. Možných kombinací je tolik, že pro začátečníky je nejlepší vycházet z továrního nastavení.

Stomps - deset virtuálních kytarových efektů založených na krabičkách známých výrobců, jako například Ibanez Tube Screamer, Boss CS-1, RAT Line6 nebo Dynacomp. Uvítal bych mezi nimi i některé další, třeba Boss Octave OC-2.

Modulations - jedenáct modulačních efektů, mezi nimi jsou i T. C. Electronic, Boss a MXR chorusy, flangery, phasery, tremola a další. Mě osobně potěšila simulace Rotary Drum and Horn, která věrně napodobuje sestavu Leslie používanou u hammondek.

Delays - devět možností, které nabízí celou škálu efektů, od starších analogových, páskových a lampových až po originální Line6 stereo, ping pong, reverse a digital. Nastavení je rychlé a intuitivní - ovládacích prvků je právě akorát, nic zbytečného. Nechybí ani modeling Memory Man De Luxe či simulace Roland,Boss...

Reverbs - patnáct dobře vybraných a hlavně přesně pojmenovaných reverbů umožní každému, aby si vybral, co potřebuje. Nabídka zahrnuje reverby typu Springs (pružiny), Room, Hall, Chamber, Cavern a Plate, a všechny jsou velmi slušné úrovně. Možností nastavení a kombinací efektů je hodně, a tak musíte počítat s tím, že při hledání toho vašeho speciálního zvuku s PODem asi nějakou tu hodinku strávíte.

 

MIDI a USB

Všechny parametry lze ovládat pomocí MIDI v reálném čase. Doporučuji měnit parametry pozvolna - vyhnete se tím rušivým zvukům. Lze také provést zálohování dat (MIDI Dump) - též možné přes USB.

USB - MIDI připojení je moc dobrá věc na ovládání všeho možného, ale co s audiem? Na to musí být komunikace mezi PODem a počítačem mnohem rychlejší. Přímé digitální spojení s počítačem výrazně zjednoduší práci ve studiu. Je dobře, že vývoj techniky postoupil natolik, že si dnes takový přístroj může koupit skoro každý. Technici od Line6 dokonce zvládli možnosti přenášet MIDI po USB sběrnici a tím se propojení s počítačem zjednodušilo na jeden "káblík". (V současné době firma nabízí na internetu ke stažení upgrade, který vzájemně propojí možnosti PODxt a Guitar Portu.)

PODxt lze využít jako zvukovou kartu - standardní zařízení pro record a playback. Potom všechny zvukové softwary hrají přes PODxt a můžete třeba na kytaru jamovat se svým oblíbeným CD, které právě na počítači přehráváte.

Internet, upgrade a download - doporučuji pilně sledovat internetové stránky Line6 - každou chvíli se tam objeví příjemné překvapení. Nejlepší je najít na www.line6.com/podxt/support.htm často kladené otázky (FAQ) .Odtud se přímo dostanete ke všem zajímavým odkazům. V době, kdy píši tento článek, je poslední webová novinka PODxt installer 2.00.0., který nabízí nové drivery USB Audio a MIDI, jež umožňuje přenos MIDI po USB, takže v některých případech lze odpojit standardní kabely MIDI, novou verzi Flash Memory a USB firmware. Zdarma je také ke stažení "drobný" upgrade (34,81 MB), který v podstatě nabízí uživatelům všechny možnosti Guitar Portu a naopak.

 

Editace a ukládání zvuků

Firma Line6 nám připravila prostředí, které významně zvyšuje uživatelskou hodnotu. Nejsme již omezeni počtem presetů v přístroji. Pro ukládání, editaci a stahování zvuků můžeme použít počítač. Například ke každému projektu si můžeme vytvořit složku, ve které si uspořádáme zvuky podle jednotlivých songů a nahrávaných stop. Při opravách nebo změnách projektu je vše okamžitě připraveno a nastaveno na původní hodnoty.

Úpravy zvuků nám výrazně ulehčí prográmek PODxt Edit. Přehledně zobrazí všechny parametry vybraného presetu.

 

Stahování zvuků

- Tone Transfer

Výměnu a stahování zvuků z internetu znají uživatelé starších modelů PODu, ale i zde se v dohledné době dočkáme významného zlepšení. Line6 pracuje na možnosti vzájemného přenášení presetů (zvuků) mezi všemi produkty firmy. Jako první je do systému zařazena vlajková loď firmy - Vetta, potom bude následovat POD 2.0, Bass POD a další. Pro nové uživatele připomenu, co umí Tone Transfer. Po připojení k internetové stránce Tone Transfer máte před sebou ke stažení celou knihovnu zvuků. Lze vybrat deset nejlepších, nejnovějších, nebo zvuky různých stylů. Můžete se projevit i jako autor a zařadit do knihovny k veřejnému použití své vlastní zvuky (www.tonetransfer.com).

 

Závěr

Uvážíme-li, jaké množství kvalitních zařízení PODxt nahradí, připočteme-li snahu firmy Line6 postupně vylepšit každý detail a vytvořit muzikantům co nejlepší uživatelské prostředí za dostupnou cenu, je třeba PODxt přinejmenším pochválit. Zkusil jsem si jen tak spočítat, kolik by stál obsah PODu ve skutečném fyzickém provedení, ale po dosažení šestimístných cifer jsem toho nechal. A na převoz té hromady beden, zesilovačů a efektů mi vyšel menší kamion s několika bedňáky. Pokrok se prostě nedá zastavit. Jistě, najde se pár drobností, které by mohly být jiné nebo lepší (nakonec chyby najdete na všem), ale protože je zde trvalá možnost upgrade flash memory a firemní technici nezahálejí, je pouze otázkou času, kdy tyto drobné vady na kráse zmizí.

 

Info:

Line 6 PODxt je digitální simulátor zesilovačů, reproboxů, studiový multiefekt s vestavěným kompresorem a ladičkou pro univerzální použití live i ve studiu. Přes sběrnici USB má možnost digitálního připojení k počítači jako externí zvuková karta. Ceny jsou: PODxt 17 200 Kč, pedál FBV Shortboard 11 990 Kč a držák POD Mount 830 Kč.

Plus:

kvalita většiny simulací kytarových aparatur a efektů

obrovské zvukové možnosti ve studiu i při živém hraní

studiové efekty, kompresor, gate a chromatická ladička

přehledný LCD displej, USB připojení k počítači

Tone Transfer, knihovna a editace zvuků v počítači

možnost upgrade a podpora na internetu

Mínus:

chybí Octaver a parametrický ekvalizér

absence konektorů send a return pro efektovou smyčku (jen ve verzi PRO)

podrobná technická specifikace vstupních a výstupních hodnot

Psáno pro časopis Muzikus