Zoom Q4n - digitální kamera s možností samostatného nahrávání zvuku

Zoom Q4n - digitální kamera s možností samostatného nahrávání zvuku
Zoom Q4n - digitální kamera s možností samostatného nahrávání zvuku

Je doba videová, a rok 2016 má dokonce v prostředí sociálních médií a internetu patřit právě videu. Fenomén pohybujících se obrázků je poměrně starý. Cesta k němu je ale paradoxně stále jednodušší. Každý si může koupit za pár desítek dolarů software na úpravu videa a pak už to je jen na jeho kreativitě. Ovšem všechny záběry se nedají tak úplně udělat na mobil nebo tablet. Potom přicházejí na scénu fotoaparáty a kamery. Pojďme si společně posvítit na kameru Zoom Q4n.

 

Základní koncepce

Aniž bychom studovali spoustu podkladů, je nasnadě, že japonská společnost Zoom jde ruku v ruce s trendem dnešní doby - snahou o co nejlepší zachycení zvuku i obrazu. V případě Q4n, tedy námi testované kamerky, v nelehkém a akusticky složitém prostředí pódia, kde hrají muzikanti. Q4n je malá příruční kamera, která je schopná zachytit a uložit video v rozlišení 2304 x 1296, což je 3M HD. Jde zkrátka o lepší HD video. Kamera má sama o sobě malý náhledový displej, data ukládá na paměťovou kartu SD. Co se samotného záznamu týká, tak k dispozici je celkem pět formátů (3 HD, 2 WWGA). Data se ukládají ve formátu QuickTime tak, jak jsme zvyklí např. u iPadu. Kamera je schopná zachytit a uložit i samostatné audio ve formátu AAC a WAV (24 bitů/96 kHz).

Zoom Q4n - digitální kamera s možností samostatného nahrávání zvuku
Zoom Q4n - digitální kamera s možností samostatného nahrávání zvuku

Krabice obsahuje kromě kamery také speciání windscreen, který přesně pasuje na mikrofony, sluneční clonu, klapku objektivu, montážní sadu, kšandy, kabel a akumulátor.

 

K dalšímu příslušenství (není součástí standardní dodávky) patří držák na mikrofonní stojan, popř. krk kytary, přímo na pódiu tak lze zachytit detailní video sekvence třeba pro tvorbu klipu.

 

Čip - srdce kamery

Základem každého zařízení, které je schopné zachytávat video, je optika a čip. V případě Zoom Q4n se pohybujeme u poměrně nízké ceny, a tak nemůžeme logicky očekávat zázraky. Kamerka hezky natáčí za přirozeného světla, horší to je, i přes speciální režim pro natáčení v horších podmínkách, při umělém osvětlení, třeba večer doma. Proto doporučuji myslet především na světlo, které se do špatně nahraného videa těžko přidává. Ale venku nebo na dobře osvětlené stage s tím nebudete mít problém.

Zoom Q4n - digitální kamera s možností samostatného nahrávání zvuku
Zoom Q4n - digitální kamera s možností samostatného nahrávání zvuku

Optika - objektiv

Optika je další nedílná součástí kamery. V tomto případě jde o pevný (bez zoomu) objektiv s délkou 16,6 mm a hodnotou F 2.0. Písmenko Fudává světelnost objektivu, jinými slovy, kolik je schopen propustit v danou chvíli světla. A protože hodnota se pohybuje od 1.0 nahoru, tak to není úplně špatné. Hodnota zároveň vypovídá, jak hodně se nám podaří otevřít clonu. Obecně je možné říci, že dražší zařízení (například objektivy zrcadlovek nebo podstatně dražší kamery) často pracují s nižší hodnotou, klasikou je optika 50 mm a F 1,8. Díky otevřené cloně jsme schopni docílit jisté hloubky ostrosti, což lze vysvětlit jednoduše takto: Zaostříme na nos a oko už je rozmazané. To je velmi krátká hloubka ostrosti. Kromě hodnoty F ji udává také ohnisková vzdálenost. 16,6 mm není velká vzdálenost, proto žádné velké hloubky ostrosti nedosáhneme. Také se tomu říká filmový záběr, který akcentuje to, co je důležité a podstatné. Jen tak mimochodem: Ještě kratšímu objektivu (pod 10 mm) se ve fotografické hantýrce říká rybí oko a tam je hloubka ostrosti prakticky nekonečná. Naopak u 50 mm je poměrně krátká a u objektivu třeba 200 mm je superkrátká. To už jsme ale někde jinde, nicméně jsem považoval za nutné to napsat.

Zoom Q4n - digitální kamera s možností samostatného nahrávání zvuku
Zoom Q4n - digitální kamera s možností samostatného nahrávání zvuku

Mikrofony

Co by to bylo za záběry bez autentického zvuku, a o ten u muziky jde stejně jako o obraz. Snímání u Zoom Q4n zajišťují dva mikrofonky, které můžeme vysunout, vypadají pak jako tykadla kosmické stanice. Dost možná je výrobce použil z některého svého nahrávacího zařízení. Mám zkušenost s pár Zoomy a musím říct, že záznam je výborný i u Q4n.

 

Mikrofony jsou dva a můžeme je natáčet. V případě „profesionálnějšího“ natáčení je lépe využít více kamer - minimálně celek a detail (druhy záběrů) a zvuk natočit také zvlášť, např. z digitálního mixpultu nebo jiným nahrávacím zařízením. Zachytíte do něj atmosféru a akustickou charakteristiku sálu nebo prostoru, kde natáčení provádíte. V případě použití venku se hodí použít pěnový windscreen. Lepší by byl ale samozřejmě chlupatý, který téměř dokonale oddělí zvuk například od větru.

 

Další funkce

Zoom Q4n svému uživateli nabízí i další možnosti. Můžeme využít konektor pro externí mikrofon a také sluchátkový výstup. Hned vedle je USB konektor pro komunikaci s počítačem. Zařízení se dá využít například pro živý live stream kupříkladu na YouTube (na YouTube lze za určitých podmínek vysílat živý přenos). Kamera má také HDMI výstup pro připojení například televizoru.

 

Info:

Zoom Q4n je digitální kamera s možností samostatného nahrávání zvuku. Cena je 9 433 Kč.

 

Plus:

kvalitní mikrofony

množství konektorů

světelný objektiv

 

Mínus:

mohlo být více příslušenství

vyšší cena

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE

Konstrukce kamera, dvojice mikrofonů
Objektiv 16,6mm / F2,0
Formát videa 3M HD (2304 x 1296)
Formát zvuku AAC, WAV
Napájení Li-Ion akumulátor
Ukládání dat karta SD, SDXC max. 128 GB
Rozměry 119 x 39 x 8 6mm
Hmotnost 178 g (včetně baterie)

 

www:

www.zoom-na.com/products/field-video-recording/video-recording/zoom-q4n-handy-video-recorder

Psáno pro časopis Muzikus