You Rock Guitar - zajímavá hudební hračka
You Rock Guitar (YGR) aneb kytara-stroj
Na krabici YRG jsou velkým písmem nápisy: Nejvšestrannější kytara na této planetě. Nebo: YRG je nejmodernější digitální kytara kombinující neuvěřitelně rychlý a přesný kytarový MIDI kontrolér s výkonným syntezátorem v kompaktním tvaru. Podobně „hlučné“ jsou i reklamní letáky na webu. Tohle všechno může jednoho zmást. Takže jak to je?
YRG určitě není kytara. Je to zajímavá hudební hračka, která se kytaře v mnohém podobá. Má své místo při hraní počítačových her, v pokojíku našich adolescentních ratolestí. V krajním případě pak jako cvičítko pro kytaristu, který jede daleko a nemá v batohu místa nazbyt.
Je rozebíratelná. Krk se s tělem spojuje jednoduchým zacvakávacím mechanismem. Tělo kytary je celé z plastu a působí laciným dojmem. Zespoda je skupina samiček na připojení, nahoře máme ovládací panýlek s osvětlenými tlačítky. Plastový krk působí lépe, vypadá, že by mohl něco vydržet. Zespoda je udělána imitace kresby dřeva.
Struny a pražce, respektive jejich imitace na hmatníku, vypadají jako modelové kolejničky. Materiál připomíná kombinaci nylonu a gumy, vše je na hmatníku napevno nalisováno. Všechny „struny“ a všechny „pražce“ jsou stejně tlusté. Místo stisku strun na hmatníku se tak pouze dotýkáme vybrané „kolejničky“, nic se nemačká.
Na krku je šest stejně tlustých drátků (tedy „strun“), které jsou bez opředení a tloušťkou asi jako „Áčko“. Při hře trsátkem se na to dá celkem zvyknout, při hře prsty se nám za chvíli začnou dělat mozoly. Drátky vůbec nekmitají, což působí problémy při převodu hry na MIDI. Přístroj neumí po čase vypnout znění prázdné struny, a pokud se o to nepostaráme sami, zní do nekonečna. Přeloženo do jazyka MIDI - nepošle příkaz Note Off.
Jak se na to hraje? Z pohledu nemuzikanta, který na kytaru nikdy nehrál a chce být za „hýroua“ v počítačové hře, to je asi pocitově v pohodě. Z pohledu jakéhokoliv průměrného kytaristy chybí to hlavní - pocit ze hry není žádný, dynamika žádná, „hmatový“ vjem z kontaktu se strunami chybí.
Kytara má vestavěné „kytarové“ a syntezátorové zvuky. Zvuky à la elektrická kytara znějí legračně. Jestli jste někdy slyšeli hrát klávesáka na levné samohrajky zvukem „zkreslená kytara“, víte, o čem mluvím. Zvuky čistých kytar znějí rozumněji. Celkově to připomíná modely Yamaha PRS z devadesátých let. Syntezátorové zvuky jsou vesměs slušné. V kytaře jsou uloženy též bicí doprovody. A tady pozor, znějí totiž výborně! Výběr je pestrý, od jazzu až po nářez.
A jak je to s MIDI? Zapojení MIDI Out do zvukového generátoru odhalí, že převod hry na MIDI je hodně problematický. Během hry slyšíme různé tóny, které nehrajeme, některé námi hrané tóny se naopak ztratí. Ani u klasických MIDI snímačů (jako GK-3) není převod úplně bez chyb. Ale zde se navíc pohybujeme v mnohem nižší třídě a tomu odpovídá i nízká kvalita převodu na MIDI.
Shrnuto podtrženo - YRG určitě není náhrada za kytaru ani kytarový MIDI převodník. Jde o príma herní pomůcku, která se šikne jako vybavený kontrolér k hudebním počítačovým hrám. Z mé zkušenosti s konkurencí na poli „kytarových hraček“, lze YRG pochválit za dobře udělaný krk. Je to i fajn hračka, která určitě nadělá spoustu parády, a je jen je škoda, že nemá zabudovaný zesilovač s reproduktory.
www: