Yamaha MX49 V2 - klávesový nástroj pro performance
Yamaha MX49 V2
Téměř dokonalá hračka pro hudební nadšence
Dostal se mi do rukou klávesový hudební nástroj Yamaha MX49. Prodává se ve verzi 1 a nově také ve verzi 2 s několika vylepšeními. Jde o poměrně levný nástroj, u kterého výrobce slibuje zvuky z mnohem dražších nástrojů. Je vybaven desítkami rytmických smyček (performance), přehrává audio soubory z flash disku a lze ho připojit k počítači a pracovat s ním jako s plug-inem v softwaru pro DAW. Pojďme se mu podívat na zoubek.
Lehký plastový nástroj
MX49 (s 49 klávesami standardní velikosti, ještě existuje verze s 61) je malý, lehký, plastový nástroj vybavený malým displejem, klasickými kolečky pro ohýbání tónu a efekty, řadou vstupů a výstupů a v neposlední řadě externím napájecím trafem. Osobně nemám plast moc rád, ale v tomto případě to zcela chápu. Limitující je hmotnost, není důvod dělat klávesy kovové. Ovládací panel je přehledný, menší displej stačí, podle mého názoru to není typický nástroj pro živé hraní na pódiu, spíš mi sedí do domácího studia k nadšenému muzikantovi, který rád experimentuje, ovládá nástroj prostřednictvím počítače, a v tom případě nepotřebuje moc ovládacích prvků přímo na hlavním panelu.
Důležitým prvkem je klaviatura. U verze jedna MX byla dost plastová, měkká, u verze dva se Yamaha polepšila, podle popisu jde o Yamaha klávesnici. Pořád ale jde o klasickou syntezátorovou klávesnici.
Verze 1 vs. verze 2
Rozdíl v obou verzích je v podstatě dvojí - klaviatura a možnost „vyššího“ ovládání. O klaviatuře jsem psal, ovládání se týká tabletů a chytrých telefonů. K dispozici je totiž aplikace pro zařízení Apple FM Essential, kterou můžeme celý nástroj ovládat. Je to velmi snadné, instalace (do iPadu, iPhonu) je zdarma a v tu chvíli nemáte k dispozici malinký nástrojový displej, ale displej tabletu či mobilu. Je to rozhodně moderní cesta, kterou volí celá řada výrobců (Kurzweil, Korg, Roland atd.).
Zvuky - základ nástroje
Yamaha uvádí, že nástroje řady MX jsou vybaveny více než tisíci zvuky z MOTIFu řady XS. Je třeba si ale uvědomit, že MOTIF stál (když se prodával) cca šestkrát víc než MX a ta cena nebyla jen za šasi nástroje, ale i za jeho výbavu. Je to tedy nad slunce jasné, že zvuky nemohou být identické. Moje verze, se kterou nemusíte souhlasit, je taková: Yamaha má samply o určité délce, s určitými efekty a ty jsou skutečně v MOTIFu. Do řady MX jsou samply zkrácené, nástroj neobsahuje tak kvalitní efekty, to vše ale se zachováním poměrně dobré kvality zvuku.
Základem je piano a akustické piano (CncrtGrand) zní opravdu dobře, ne levně, dobře. Další zvuky v bance, kupříkladu moje oblíbené piano CP70/CP80, znějí také velmi dobře. Elektrická piana (Rhodes, DX) zní výborně, Wurlitzer mi připomíná zvuk z Kurzweilu nazvaný Super Wurly, znalci ví, že to je typický zvuk kapely Supertramp. Varhanní zvuky (rockové, jazzové, chrámové a další) zní skutečně impozantně, hrál jsem do sluchátek, přes studiové monitory i do aparátu. Stejně tak kytary a basy. U smyčců a dechových nástrojů si úplně jistý nejsem. Akustické smyčce neznějí příliš přesvědčivě, elektronické stringy ale ano. U dechů jsem čekal dobré saxofony, hoboje a další, zvuk je ale průměrný.
Syntetické žestě, pady, syntetické zvuky obecně, naopak znějí dobře, zvuk se velmi dobře pojí s ostatní muzikou. Nástroj obsahuje také zvuky akordeonu, foukací harmoniky a dalších nástrojů - vše zní velmi dobře. Etnické nástroje jsou rovněž dobré.
Sečteno a podtrženo, zvuky MX jsou celkově dobré, použitelné, vypíchl bych hlavně akustické piano, syntetické zvuky a zvuky všech možných varhan.
Performance - nikdy nekončící invence
Z mého pohledu hlavní devizou popisovaného nástroje je rytmická část. Nejsou to klasické doprovody, jak je známe ze samohrajek, jsou to kombinace arpeggiátorů v různých stylech. Vévodí pochopitelně styly taneční, nechybí různé experimentální styly, rockové apod. Yamaha MX jich má doslova požehnaně, je možné je upravovat, vytvářet nové atd. Nebudete-li zrovna chtít hrát svou oblíbenou píseň od Pink Floyd, jste-li nadšenec, performer apod., klávesy vám poslouží skutečně dobře. Myslím, že právě tak by mohl vypadat ideální zákazník. Nicméně na Yamahu MX lze také hrát živě, hrát s kapelou apod., z mého pohled ale převažuje ten výše uvedený popis.
Bez počítače ani notu
Jasně že nežijeme v době aranžování hudby v klávesách, jak tomu bylo dříve. Hlavně aby to ta disketa, která už stokrát spadla na zem, přežila, říkali si mnozí z nás. Dnes je doba plné konektivity s počítačem. Yamaha před lety koupila německý Steinberg, a tak Cubase a další softwary z té rodiny jsou Yamahou velmi ovlivněné. Součástí balení MX je software Cubase Al, který stačí nainstalovat, připojit klávesy pomocí USB a můžete aranžovat přímo ze zvuků MX. K dispozici jsou další aplikace. Lehce dražší model MOXF6, na rozdíl od MX, obsahuje kromě jiného také USB zvukovou kartu.
Info:
Yamaha MX49 II je klávesový nástroj pro performance, který kromě zvuků obsahuje bohatou škálu rytmických smyček. Ve verzi se 49 klávesami je pořídíte za 14 490 Kč, verzi s 61 klávesami pak za 18 790 Kč.
Plus:
koncepce nástroje
některé zvuky
možnost ovládání pomocí tabletu/mobilu (verze 2)
Mínus:
plastový design
některé zvuky (viz popis v testu)
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Počet kláves | 49/61 |
Zvuky | více než 1000 zvuků ze série MOTIF |
Vstupy/výstupy | audio out L/R, aux in, 2x pedál, MIDI in/out, USB, napájení |
USB | konektivita s PC/Mac, vstup pro USB flash disk |
MIDI | 16 kanálů, multitimbral |
Software | Cubase Al, syntezátor Steinberg Prologue, simulátor Yamaha YC–3B Hammond varhan) |
Rozměry | 984 x 299 x 112 mm (verze 49) |
Hmotnost | 4,7 kg (verze 49) |
www:
cz.yamaha.com/cs/products/music-production/synthesizers/mx/mx49/?mode=model