Yamaha DTX 750K - elektronické bicí

Yamaha DTX 750K - elektronické bicí
Yamaha DTX 750K - elektronické bicí

V minulém roce uvedla firma Yamaha novou řadu elektronických bicích. Před nedávnem se zde na stránkách Muzikusu a na video portálu Muzikus.tv na YouTube objevil i mnou zpracovaný test nejvyšší řady těchto bubnů firmy Yamaha. Byly to DTX 900K. Dnes vám přiblížím jednu takovou lacinější odnož této soupravy. Jedná se o model DTX 750K.

Při prvním pohledu vidíme hned několik rozdílů, kterými se liší od řady 900. Za prvé jiný zvukový modul, což je nejzásadnější. Potom jsou to menší pady, jiný pad pro basový buben a jiná rampa. Co je však nejdůležitější, rozdíl, co se týká pocitu ze hry je minimální, tedy až na basový pad. Vzhledem k tomu, že se řada informací o padech použitých na tyto soupravy již objevila v předešlém testu, nebudu se opakovat a na konci článku vám poskytnu odkazy na již zmíněný test. Musím však opakovat jedno. Podle mě se jedná o jedny z nejlepších padů na trhu v rámci reakce a přirozenost odrazu ve srovnání s klasickým akustickým bubnem.

 

Popis

Pojďme se tedy podívat podrobněji na hlavní rozdíly mezi těmito soupravami. Devítistovka má čtyři pady pro tomy, sedmsetpadesátka tři o rozměrech snare deset a tomů osm palců. U devítistovky to bylo snare dvanáct, tomy dest a kotle dvanáct. Všechny u 750 jsou třízónové. To samé platí o činelech, které jsou také třízónové. K dispozici jsou dva činely cash a ride. Hi-hat je klasicky dvouzónová. Dalším podstatným rozdílem je rampa. To je u této řady novinka a musím konstatovat, že je uživatelsky lepší. Splňuje jak pohodlnou nastavitelnost, tak i dostatečnou stabilitu. A kupodivu je velice lehká. To se hodí samozřejmě hlavně při stěhování.

 

O padu basového bubnu však platí pravý opak. Vzhledem k tomu, že se nejedná o úplně levnou záležitost, mohla firma Yamaha trochu zapracovat na tomto segmentu soupravy. Jedná se o pad KP65, který je v nabídce firmy již řadu let a hra na něj je při přechodu z klasické soupravy velice nepohodlná. Pad je velmi tvrdý a máte při hře pocit, že jste šlapku přidělali ke dřevěné desce. Pokud se firma Yamaha tak detailně zabývala vývojem nových padů, trochu nechápu proč více neinovovali i basový pad. Zde narážím také na řadu 900, kde ten pocit také nebyl úplně ideální v porovnání s pady ostatních bubnů, což trochu nechápu. Zjednodušeně řečeno, myslím že elektronická souprava za sedmdesát tisíc korun by si zasloužila dnes už mnohem lepší pad pro pedál. Nabízí se potom jednoduché řešen. Použít trenažér od firmy Gibraltar s přidělaným snímačem a máte super pad pro pedál, a ještě ke všemu mnohem tišší než originál Yamaha. O pocitu ze hry ani nemluvě, a to platí i pro řadu 900.

Yamaha DTX 750K - elektronické bicí
Yamaha DTX 750K - elektronické bicí

Pod pokličkou

Hlavním a nejzásadnějším rozdílem je oproti řadě 900 zvukový modul. Zde však musím předeslat, že se nejedná o přílišnou ořezanost v rámci hráčského a uživatelského komfortu. I když rozdíly tu jsou.

 

Modul má jedenáct vstupů pro pady, midi vstup, aux vstup, sluchátkový výstup a výstup pro velké jacky. Dále se na zadním panelu objevuje ovládání kontrastu displeje a samozřejmě konektor pro napájení. Z boku modulu je vstup pro flash disk a USB to host pro připojení počítače. Horní panel se liší od řady 900 především v ořezání některých ovládacích prvků. Je zde především méně funkčních kláves a méně faderů. Displej je menších rozměrů. Ale jak už jsem předeslal, uživatelsky nedochází až tak k velkým rozdílům. Díky USB vstupu můžete do modulu importovat zvuky, bohužel pouze o velikosti pouze 64 MB. Můžete modul využít i k velice kreativnímu cvičení a hraní v rámci využití možnosti hry s presetovými songy. A to jak s nahranými bubny, tak i bez nich, přičemž můžete využít možnost si svou hru nahrát. Za úžasnou pomůcku při cvičení přesnosti považuji možnost při hře s vestavěným metronomem použít utlumení úderů, které jsou tzv. mimo. To znamená, že pokud hrajete v rámci nastavené latence metronomu přesně, zvuk se ozve. Pokud ne, zvuk nezní a máte jasnou kontrolu nad přesností své hry. Samozřejmě latence je nastavitelná.

 

Modul má 64hlasou polyfonii. K dispozici je možnost využití z padesáti presetových souprav a možnost deseti vlastních. Modul má vcelku 1268 zvuků a 128 melodií.Samozřejmostí jsou efekty Reverb Chorus, potom čtyřpásmový EQ a na masteru tři pásma. A v neposlední řadě je to vestavěný sekvencer. Vzorkovací frekvence je standardních 44,1 kHz.

Yamaha DTX 750K - elektronické bicí
Yamaha DTX 750K - elektronické bicí

Závěrem

Jedná se o uživatelsky velice kvalitní nástroj s velmi dobrým pocitem ze hry, až na již zmiňovaný pad basového bubnu. I přes možnosti, které tato sada nabízí, musím říci, že cena je až příliš vysoká. Bohužel elektronické bicí se slušnými zvukovými možnostmi si cenu stále drží až příliš vysoko. Stačí se podívat na konkurenční Roland. Přece jen za tuhle cenu dnes už seženete profesionální sadu klasických bicích od všech renomovaných výrobců.

 

http://www.muzikus.cz/pro-muzikanty-testy/Yamaha-DTX900-elektronicky-modul~27~duben~2011/

 

Info:

Yamaha DTX750K elektronická bicí souprava se šedesátičtyřhlasovou polyfonií. Doporučená maloobchodní cena je XXXXX Kč.

 

Plus:

možnost samplování externích zvuků, i když v omezené míře

možnost připojení PC

velice příjemný pocit ze hry na pady i činely

zvukové možnosti a celkový uživatelský komfort

metronom

 

Mínus:

cena

absence kvalitnější kabeláže

basový pad

Psáno pro časopis Muzikus