Warwick Sweet 15.2 - nová verze basového komba
Dobří holubi se prý vracejí a nejen oni. Taky vlašťovky, zhrzené milenky, nezaplacené složenky, však to znáte. Málokterý návrat ovšem bývá dalším dobytím ráje nebo znovuobjevením Grálu, ale tak už život chodí.
Když jsem před skoro pěti lety psal test komba Warwick Sweet 15, zamýšlel jsem se v jeho úvodu nad tím, k čemu a pro koho je vlastně dobré pětadvacet kilo těžké zařízení, které po zapojení hraje jako takové normální basové kombo. Ani před pěti lety jsem nenašel uspokojivou odpověď, k čemu je vlastně dobré stopadesátiwattové basové kombo, a dnes, při pohledu na trendy mezi basovými aparáty a letmým porovnáním cen tehdy a dnes, se otázka po smyslu zdá ještě obtížnější. Pravdou zůstává, že basová komba podobné konstrukce zůstávají neodmyslitelnou součástí vybavení mnoha zkušeben a oblíbenou zbrojí nejen začínajících hráčů.
Warwick Sweet 15.2 je pokračovatelem již zhruba šest let vyráběného stejnojmenného basového komba. Samozřejmě tatíček neměl přídomek .2, neb tím se honosí varianta uváděná na trh během letošní zimy.
Při letmém ohledání zrakem i hmatem musí být i nejzarytějšímu fandovi značky Warwick jasné, že toto kombo už bohužel opravdu není made in Germany, nezbývá nám než obrátit svůj zrak s důvěrou k vycházejícímu slunci. Oproti "fotrovi" nám potomek ve tváři poněkud zvrásnil, může za to osmipásmový ekvalizér. Rodovým znamením je opět modrošedý zátěžový koberec a velké bílé W vyvedené na přední ochranné mříži. Na rozdíl od tatíka je dítě, zřejmě už preventivně, vybaveno stabilizační pomůckou, na zádech má výklopnou plastovou nožku. Jinak je ve tváři zřejmá podoba, fotr naštěstí moc nezahnul a synkovi zůstaly dva velké knoflíky Gain a Master, jakož i další menší. Zaujme i stříbrná horna, spolu s patnáctipalcovým reprem a basreflexem cudně zahalená bytelnou mříží.
Kombo je opatřeno dvěma uchy po stranách, zda jej budete transportovat jednomužně či vícemužně, to nechávám již na vašich schopnostech a možnostech. Trochu mi chybí přepínač pro útlum signálu aktivní basy, na kombech podobných se ním setkáváme, zde ovšem lehce absentuje.
Ale dost již, důležitější přece je, jak to hraje.
Tedy zavedl jsem kabel do díry, nástroj naladil a čudlík zapínání hledal. Je skryt na zadním panelu, hned nad zdířkou přívodu elektřiny, aha, tak zapnout, no mašina už svítí, tedy hrajme. Funkce gain a master snad nemá cenu popisovat, jen malý přípodotek k tomu, že vytočením obou doprava lze dosáhnout nečekaně vysoké hlasitosti, ne že by snad byla pro kombo destruktivní, ale slechy máme jen jedny, tedy opatrně s tím. Kombo je vybaveno dvěma přepínači Low a High Boost. Využití a vliv na zvuk by měly být snad jasné. Sepnutím ovladače Low Boost lze dosáhnout ucházejících hloubek, ovšem vzhledem ke konstrukci a výkonu musím upozornit notorické podlaďovače a milovníky mnohostrunných nástrojů, že toto kombo jejich nároky nemusí až tak úplně splnit. Pro běžné nenáročné použití lze v kombinaci s ekvalizérem dostat z komba poměrně slušný zvuk. Zvuk s High Boostem mně osobně není úplně příjemný, snad bude vyhovovat osmdesátkovým vyznavačům hejvymetálu, dodává na můj vkus až moc výšek, ovšem proti gustu...
Grafický ekvalizér doplňuje vybavení předního panelu a jistě najde své příznivce i nepříznivce. Pro někoho je jeho ovládání přehlednější, jiný zase má tendenci se v něm nevyznat a volí zařízení spíše parametrické. Zde ve srovnání s otcem musím říci, že grafický ekvalizér tohoto komba dosahuje stejných zvukových možností jako parametrický u jeho předchůdce, jedná se o standardní zařízení, od kterého zřejmě nikdo nebude čekat nečekané.
Srovnání Warwicku Sweet 15.2 s jeho bezdvojkovým předchůdcem může být ošemetné, za dobu šesti let se mnohé událo, že ano. Mně osobně ve zvuku cosi chybělo, ovšem kombo je poměrně hlasité, lze z něj dostat průrazný, ostrý zvuk, což jistě přijde vhod, když máte ve zkušebně přeřvat lampáče svých spoluhráčů. Myslím, že poměrně obstojně splňuje to, co se od komba této cenové kategorie čeká, snad nikdo by zde nehledal sofistikovaný highend zvuk. Osobně se mi kombo nejvíce líbilo, když jsem nechal vše rovně, s gainem poměrně vysoko, kdy v kombinaci s levnou kopií jazzbasse kombo produkovalo průrazný, drsný a lehce přisprostlý zvuk, který já osobně můžu. Kombo poměrně slušně reaguje na dynamiku hry, i přes použitý patnáctipalcový reproduktor je odezva dostatečná.
Kombo můžu doporučit začátečníkům, kteří chtějí hrát hlasitě, anebo nenáročným hráčům. Neuspokojí zaryté hifisty či milovníky kilowattů, ale pro ty určitě určeno není. Myslím, že toto kombo může být vhodný dělník těch hráčů, kteří preferují hlasitost a průraznost před vycizelovaným a mnohdy neosobním zvukem.
Info:
Warwick Sweet 15.2 je stopadesátiwattové basové kombo. To mluví za vše. Doporučená maloobchodní cena je 12 699 Kč včetně DPH.
Plus:
výklopná nožka
odolná konstrukce
průrazný zvuk boostů
Mínus:
horna
ekvalizér
Technická specifikace:
výkon: 150 W RMS
reproduktory: 1 x 15 W
výstup pro ext. repro: ne
výstup pro sluchátka: ano, jack 6,3 mm
počet kanálů: 1
efektová smyčka: ano, send + return, na předním panelu
ovládací prvky: Gain, Master, 8pásmový grafický ekvalizér, Hi a Low Boost
váha: 25 kg
rozměry: 530 x 640 x 325 mm
lampy/solid state/mosfet: solidstate
horna: ano