Warwick RB Infinity 4 - chytře a originálně pojatá baskytara německého výrobce
Má snad název Infinity znamenat nekonečně mnoho zvukových možností? Anebo popisuje nekonečnou hravost při vymýšlení tvarů nástrojů? Každopádně je tu basa originálního designu s originálním přístupem k práci se snímači.
Zatímco řada znaků se u různých typů baskytar Warwick nemění (hardware, konstrukce krku, tvar hlavy nástroje...), jsou tady charakteristiky, u nichž nabízí německá firma ve svém širokém portfoliu nástrojů velikou variabilitu. A právě podle nich může potenciální zákazník nepřebernou
nabídku selektovat a rozhodovat se.
Tak, teď si myslíte, že napíšu, že u nástroje Infinity je tím ojedinělým specifikem, které bude, nebo nebude nástroj prodávat, tvar těla. Ano to je. Ale já chci hlavně napsat, že RB Infinity je svá elektronikou - snímači, a hlavně tím, jak je můžeme ovládat a pracovat se zvukem.
Nové nekonečno z roku 2018
RB Infinity 4 N THP CHR je nástroj z řady Rockbass (RB), nejnižší ze tří úrovní, ve kterých Warwick produkuje své nástroje: Vyroben je v Číně pod přísnou německou supervizí. Čtyřka v názvu představuje čtyři struny, sled písmen za ní popisuje povrchovou úpravu nástroje Natural Transparent High Polish. CHR je značka pro chromovaný hardware.
Přestože se tvar těla Infinity drží v nabídce Warwicku už nějaký ten rok, tento nástroj je nový. Projevuje se to mimo jiné i tím, že o něm mnoho on-line informací nenajdeme, natož nějaká popisnější videa. Firma jej ve svém katalogu uvádí také pod označením Infinity New 2018. Firma také vyrábí basy Infinity luxusnějšího ražení - mají průchozí krk, a dokonce semiakustické tělo.
Tělo naší basy tvoří pořádná fošna z červené olše doplněná z vrchní strany dýhou z žíhaného javoru. Tato kombinace dává tělu, spolu s jeho svojským tvarem specifický vzhled.
Krk je pro Warwick typicky laminovaný ze tří lišt, v tomto případě z olšového dřeva, spojuje je záhadný warwickovský kompozit tmavé barvy, který nazývají ekanga. Protože se člověk stále učí, dochází mi po konzultaci s kytarářem nad mou nebohou baskytarou dělnického původu, že se touhle krční trojkombinací Warwick docílí toho, aby krk zůstal perfektně rovný a pevně vzdoroval strunám i při délce krku 24 pražců. Na hmatníku má Infinity tmavé dřevo wenge, pokud byste si ale vybrali bezpražcovou variantu, dostanete ji s hmatníkem ebenovým.
Krk je k tělu připevněný čtyřmi šrouby. Je na něm 24 pražců typu jumbo ze slitiny mědi a niklu (nickelsilver; alpaka).
S pocitem hry na krátkou basu
Království za krk od Warwicku! Pohodlí, se kterým se na bezchybný krk Infinity hraje, spolu s tím, že basa díky svému tvaru působí dojmem menšího nástroje, mne vedly k mámení, že hraji na baskytaru s kratší menzurou. Teprve až když jsem si krk přeměřil, uvěřil jsem, že je to skutečně standardní long scale s 34 palci. Na stránkách warwick.de najdete u této baskytary chybnou informaci, že má menzuru 35 palců, což má být 889 milimetrů. Ale to je hloupost, to by byla extra long scale. Krk Infinity od nultého pražce ke kobylce měří tolik, kolik má 34palcová menzura, tedy 860 milimetrů a nějaké ty drobné podle toho, jak hnete s kameny. Opakuji, měřil jsem to. S uspokojením, že jsem našel chybičku u jinak dokonalých Warwicků, můžeme pokračovat.
Basa zavěšená na řemeni měla mírnou tendenci převažovat se směrem na hlavu, jakmile jsem ale začal hrát a položil levou ruku na tělo nástroje, na tenhle nedostatek jsem zapomněl. Nahrál jsem toho s ní poměrně dost, a později mne tahle, spíše bych řekl tendence, než opravdové převažování vůbec netrápila.
Basa je osazená standardním hardwarem, který mají všechny basy této firmy, takže i když je to nástroj z nižší řady, výrobce vás tady ničím nešidí: typické kolíky zahnuté směrem k hráči, výškově nastavitelný nultý pražec, dvojdílná kobylka s kameny, které se dají posouvat do tří stran.
Jak ušetřit? Pokud se zamilujete do Infinity, ale nemáte na model z roku 2018, dají se najít v on-line obchodech na internetu basy RB Infinity z předchozí modelové produkce. A jsou přibližně o čtyřicet procent levnější. Podle výpisu specifikací se zdá, že se liší pouze absencí vrchní javorové desky. Pokud na to máte, pořiďte si Infinity z řady Masterbuild se semiakustickým tělem a průchozím krkem za cenu malého automobilu.
Kouzla s humbuckerem
A teď k té elektronice. V těle nástroje jsou vsazené dva snímače značky MEC. U krku je single snímač typu Jazz Bass a u kobylky rozpínatelný humbucker. Ovládat je můžeme čtyřmi knoflíky. Ten vlevo nahoře (z pohledu hráče) je balance nastavující poměr mezi oběma snímači. Potenciometr má vprostřed své cesty zářez, podle kterého poznáme, kdy jsou oba snímače zapojeny rovnoměrně. Vpravo nahoře je Volume, které funguje pro oba snímače zároveň. Dolní knoflíky ovládají předzesilovač. Vlevo jsou aktivní basy, vpravo aktivní výšky. A pak tu máme malou třípolohovou páčku. Ta neovládá různé kombinace obou snímačů, jak by se mohlo zdát. Je určena pouze pro humbucker: jedna poloha je sériové zapojení obou cívek humbuckeru, druhá je méně obvyklé paralelní zapojení humbuckeru a třetí umožňuje rozpojení cívek a použití jako singl snímače. Pokud dobře počítám, je tohle desátý Warwick, který mám tu čest testovat, a takovéhle zapojení jsem ještě neviděl. Hodně mne bavilo. Méně obvyklé je i to, že v případě Infinity nejde aktivní elektronika přepnout do pasívního módu.
Výše popsané originální pojetí elektroniky nástroje umožňuje velkou variabilitu zvuků. Opravdu si vyhrajete. Celkově je ve zvuku Infinity hodně takového toho tlačivého basového fundamentu, a proto je potřeba střídmě zacházet zejména s vytažením basů: naplno to je při některých kombinacích snímačů až příliš, struny pak vystřelují do zesilovače takovým perkusivním atakem, až to zní jako úder bicích. Při pojetí „všeho s mírou“ si svůj zvuk určitě najdete. Aktivní výšky naopak neuškodí, ani pokud jsou naplno, hezky se třpytí a potěší leckterého slapera.
Sluší se dodat, že se nástroj dodává v polstrovaném futrále Student Line Rockbag, v jehož kapse najdeme zámky na řemen a nářadí k seřizování.
Info:
Warwick RB Infinity 4 je chytře a originálně pojatá baskytara německého výrobce, která muzikanta zláká svým tvarem a připoutá si ho zvukovými možnostmi díky aktivní elektronice a kombinaci single snímače a humbuckeru. Prodává se za 26 012 Kč.
Plus:
Design.
Specifické zapojení snímačů, které umožňuje dobře ovlivňovat zvuk.
Aktivní basy a výšky.
Měkký polstrovaný futrál a zámky na řemen jsou součástí.
Mínus:
Nástroj má mírnou tendenci převažovat se na hlavu.
Technická specifikace
Tělo | olše s dýhou z žíhaného javoru na vrchní straně |
Krk | olše s hmatníkem ze dřeva wenge |
Menzura | 34“ |
Pražce | 24 pražců jumbo ze slitiny alpaka (nickelsilver) |
Šířka nultého pražce | 45 mm |
Šířka 24. pražce | 69,11 mm |
Snímače | MEC J/MM |
Ovládání | Balance, Volume, aktivní basy a aktivní výšky, třípolohový přepínač pro ovládání humbuckeru (sériové zapojení, paralelní zapojení a zapojení jako single snímač) |
Hmotnost | 3,9 kg |
Barva | natural high polish nebo nirvana black transparent high polish |