Warm Audio WA-14 - studiový mikrofon
Mladá firma prodává retro mikrofon. A funguje to.
Relativně mladá americká firma Warm Audio dodává na trh mikrofony, předzesilovače a kompresory. Vývoj probíhá v laboratořích přímo v Texasu, v USA. Testovaný WA-14 je velkomembránový mikrofon, který má hrát ne jako v roce 2018, ale jako v roce 1970. Tak si ho pojďme poslechnout.
Co se pojetí mikrofonu týká, tak jde o klasický velkomebránový kondenzátorový mikrofon, který je podle tvrzení výrobce univerzální. Hodí se na snímání akustických nástrojů, na snímání aparátů kytar a baskytar a také samozřejmě na zpěv. V balení dostanete kromě mikrofonu, který je, jen tak mimochodem, velmi hezký - to pro vás designéry -, také pouzdro, držák na stojan a pavouka na stojan.
Jak jsem napsal už v úvodu, WA-14 má dělat zvuk, jako bychom byli v roce 1970. Sám jim to mohu jen věřit,nebo ne, narodil jsem se o pět let později. Nicméně jak jde všechno kupředu, zpátky ni krok, jak se říkalo, tak v hudbě a zvuku se k tomu retru velmi často vracíme. Na trhu jsou kopie starých nástrojů, aparátů apod. No, zjistilo se, že ten analog je prostě analog. Je zajímavé to mezi těmi nulami a jedničkami sledovat. A jistě se časem dočkáme i dalších produktů tohoto charakteru a stylu.
1970?
To mě totiž nejvíc zajímalo - bude to skutečně tak hrát? Pracuji ve studiu Českého rozhlasu v Jihlavě, kde máme pár Neumanů, AKG apod. Jsou to mikrofony, obzvláště ty prvně jmenované, které stojí mnohem více než naše WA-14. Když slyším nějakého mistra zvuku, tak se někdy domnívám, že - tu kromě Neumanu a tu kromě já nevím čeho - je všechno vlastně k ničemu a hodí se to tak zavřít do almary.
Už jsme porovnávali dost mikrofonů mezi sebou. Byly to značky Rode, Sennheiser a řada dalších. A on ten Neuman za skoro sto tisíc zase není tak úplně jedinečný. Bezesporu má skvělé středy, vyrovnané výšky s basy. Koneckonc, z ty peníze... Warm Audio WA-14 mu sice nemůže přímo konkurovat, ale natočíme-li lidský hlas na oba mikrofony, rozdíl není nijak znatelný. Americký mikrofon má jasně definovatelné výšky, basy a také středy. Přes klasický pop filtr dobře absorbuje tvrdá písmena, sykavky a všechny ty nedokonalosti lidského hlasu. Má také přepínání charakteristik, což z něj činí ten univerzál. Umí se také o 10, resp. 20, dB utlumit.
Nástrojový mikrofon
To je vždycky zábava, především když někde čtu názory zvukařů a oni píšou, jak „ten mikrofon má ne úplně jasné výšky“ a „tady ten má zase malinko slabší středy“ apod. Možná z toho máte hlavu jak balón jako já. Nejlépe je si to vyzkoušet a poslechnout. Mám k dispozici obyčejný digitální pult a pár nástrojů: bicí, perkuse, pozoun, akustickou kytaru. Řekl bych, ale je to názor mých uší, že to, co WA-14 výborně snímá, jsou vysoké frekvence. Ty, co dělá hi-hat u bicích, snare bubínek nebo svrchní zvukový obal u akustické kytary. Ten zvuk je až návykový, myslím. U pozounu, který přirozeně vydává spíše středobasový zvuk, tam jsem musel trochu pomoci korekcemi.
Retro zvuk
Kdysi mi jeden moudrý zvukař říkal: „S tím zvukem to máš asi tak. Ten analog je prostě plnější, opravdovější. Je to jako pořádná baba.“ Konec citátu a dosti snění. A ještě omluva všem ženám, kterých se to dotklo. Ale s tou plností měl pravdu. Zvuk z nějakého retro předzesilovače, mikrofonu, kompresoru či jiného zvukového pomocníka tak skutečně zní. A s tou plností má pravdu i Warm Audio, byť tato původně garážová firma existuje teprve pár let.
Proto vám při hledání retro zvuku přeji hodně štěstí. A občas si asi vzpomeňte na větu, kterou začíná předchozí odstavec.
Info:
Warm Audio WA-14 je velkomembránový univerzální mikrofon. Cena je 14 390 Kč.
Plus:
koncepce
retro zvuk
příslušenství
Mínus:
pro někoho možná vyšší cena
Technická specifikace
konstrukce | velkomembránový kondenzátorový mikrofon |
rozsah | 20 Hz–20 kHz |
výstup | 0 dB, –10 dB, –20 dB |
výstupní impedance | 150 Ω |
připojení | konektor XLR |
fantomové napájení | +48 V |
barva | černá |
obsah balení | mikrofon, dva držáky, pouzdro |
Web