Vox Pathfinder 15R

Vox Pathfinder 15R
Vox Pathfinder 15R

Při vyřčení slova Vox se mi ještě do nedávna vždy vybavil můj reparát z angličtiny, pes baskervilský, Beatles, skotská a samozřejmě nekompromisní krystalicky čistý zvuk lampových aparátů, které vévodily trhu převážně v 60. letech. To už však dávno neplatí a k těmto výše zmiňovaným asociacím přidávám pokémony, saké a gejši. Důvod je jasný. Vox koupila japonská firma Korg a výroba se z ekonomických důvodů přesunula , tak jak to v poslední době bývá snad u všech značek, do Korey. A tak jsem byl velice zvědavý, jak si korejští kolegové poradili se značkou, jež na evropském trhu patřila k těm, ke kterým jsem vždy vzhlížel s určitým respektem a obdivem.

 

Pár technických údajů

Vox Pathfinder 15R je, jak už sám název napovídá, 15W kytarové kombo patřící do kategorie tzv. solid state amp, nebo chcete-li česky, tranzistorových zesilovačů. Kombíčko o rozměrech 396 mm x 400 mm x 193 mm a hmotnosti cca 8 kg je schováno do robustního obalu ze silné, koženkou potažené překližky, což by mohlo zaručit dlouhou životnost a dostatečnou ochranu zesilovače (tím samozřejmě nemyslím zuřivé rozbíjení aparátu během vystoupení tak, jak to známe u daleko movitějších kolegů rockerů). Co se týče designu, zapadá pathfinder svou anglickou elegancí a jednoduchostí skvěle do řady Voxů, jak je známe už několik desetiletí. Tady musím vyslovit designérům opravdu pochvalu.

Pathfinder je osazen osmipalcovým reproduktorem Vox Bulldog o výkonu 15 W a impedanci 8 ohmů. Disponuje reverbem (označení R v názvu) a jako lahůdkou a tak trochu návratem k vintage aparátům je voxík opatřen tremolem (efekt pracující na principu kolísání hlasitosti tonů). Ovládání a nastavení zvuku celého komba je téměř klasické - vstup přes velký (6,3 mm) jack, dále ovladače Volume a Gain (samozřejmě na sobě závislé). Mezi nimi ještě malý přepínač Boost sloužící k přidání zkreslení. Následují korekce výšek a basů (bohužel pro středy asi nezbylo místo, což je trochu škoda), dále ovladače k nastavení tremola (Speed - rychlost vlnění a Depth - hloubka vlnění) a reverbu. Na zadním panelu najdete vystup pro sluchátka, výstup pro externí box, linkový výstup a vstup pro footswitch (nožní přepínač). Ten není bohužel součástí základní výbavy, takže si jej budete muset dokoupit. Měli byste jím ovládat funkce Boost a Tremolo.

 

Zvuk

Než se začnu jakkoliv zmiňovat o zvuku komba, chtěl bych připomenout především jeho cenu, která se drží pod hranicí sedmi tisíc, a na tento faktor je přece jen třeba brát zřetel při jakémkoliv hodnocení. Takže hlavně nelze čekat stejný zvuk jako u několikanásobně dražších celolampových bratříků pathfindera.

K testu jsem použil Fender Stratocaster a model Robben Ford mistra Jurkoviče. Musím říci, že obě kytary zapojené přes Vox si zachovaly svůj osobitý charakter a obě zněly velice příjemně. Tón byl vyrovnaný, příjemně teplý, kulatý a svou barvou trochu vzdáleně připomínal opravdu zvuk starých voxů. Trochu mi sice chyběla určitá dynamika a řekněme dravost, na kterou jsem zvyklý u celolampových zesilovačů, přesto však je zvuk použitelný snad na všechny způsoby hry a hudební styly. Od funky beglajtů, přes country a bluesové či jazzové hraní až po rockové a hardrockové zkreslené zvuky. Pokud budete postupně přidávat Gain, dostanete z komba vše od čistého zvuku až po crunche znějící velmi příjemně především ve spojení se singly na stratocasteru. Problém nastává při větších hlasitostech, kdy se tón trochu zahlcuje a to především díky pouze osmipalcovému reproduktoru. Pokud vám bude nabízené zkreslení málo, můžete například na sóla použít spínač Boost, kterým celý zesilovač nakopnete a přebudíte. Je to stejné, jako byste dali před vstup krabičku. Tady je však tón přece jen chlupatější, dost nekonkrétní s velice malou dynamikou. Mé představy o zkresleném zvuku jsou asi trochu někde jinde.

Snad po vzoru slavných modelů Voxe z dob, kdy Beatles vyprodávali haly, přidali ke standardnímu vybavení komba tremolo. Ovládat ho můžeme výše zmiňovanými ovladači Speed a Depth. Efekt zní příjemně, jen je třeba samozřejmě přizpůsobit styl hry. Každopádně můžete váš výraz docela příjemně obohatit a případně se přiblížit vintage zvuku oněch zmiňovaných 60. let. Dejte však pozor s mírou používaní efektu. Pokud ho budete používat celý koncert, hrozí, že vás někdo z publika nebo spoluhráčů se slabší psychikou bude chtít přiškrtit. Co se týče spring reverbu, myslím, že je docela použitelný s dostatečnou možností nastavení úrovně.

 

Závěr

Vox Pathfinder 15R by se mohl stát velice příjemným pomocníkem při domácím cvičení, při zkoušení v menších zkušebnách nebo při hraní na menších akcích. Využití bych viděl především všude tam, kde nepotřebujete příliš využívat zkreslených zvuků. Takže pokud hledáte něco lehkého, malého a levného, může vám být pathfinder příjemným společníkem. Tímto zdravím všechny "holiče" a hráče gastrojazzu.

 

Info:

Vox Pathfinder 15R je tranzistorové kytarové kombo se zabudovaným tremolem. Jeho cena je 6900 Kč.

Plus:

rozměry a váha

design

Mínus:

footswitch není v základní výbavě

zkreslený zvuk

reverb nelze ovládat footswitchem

Psáno pro časopis Muzikus