Victory Amplification V4 The Duchess - aparát, který si můžete vzít kamkoliv

Victory Amplification V4 The Duchess - aparát, který si můžete vzít kamkoliv
Victory Amplification V4 The Duchess - aparát, který si můžete vzít kamkoliv

Představte si aparát s celolampovým předzesilovačem, který je tak malý a lehký, že se vám vleze do pedalboardu. Kromě reverbu, tremola, efektové smyčky a napájení pro další efekty, má navíc výkon 180 wattů, takže neexistuje pódium, které by nezvládl. Že vám to přijde mimo realitu? Přesně tohle je novinka od britské společnosti Victory. Jejich V4 The Duchess Guitar Amp staví i přes minimální rozměry a váhu na klasickém lampovém základě. Proto ve svých střevech nemá žádné počítače ani digitální modeling.

Když v roce 2015 přišla na trh butiková americká firma Milkman s modelem The Amp, vznikla nová platforma nazvaná pedálový zesilovač. Tento termín sjednotil malé lehké aparáty, které se vejdou i do pedalbardu, můžete s nimi jednoduše cestovat nebo nahrávat, a přitom nejde o digitální simulace. Novinka V4 The Duchess jde v tomto trendu ještě dál.

Britské společnosti se podařilo spárovat svůj populární model The Duches V40H s odlehčeným koncovým stupněm třídy D o síle neuvěřitelných 180 W. Oproti jiným pedálovým aparátům vývojáři rozšířili počet lamp v pre-ampu na čtyři a k aparátu dodali reverb a tremolo. Výsledkem je neuvěřitelně kompaktní, lehký a výkonný zesilovač, který může běžet s reproduktorem nebo bez něj, aniž by hrozilo, že jej odpálíte. Bonusem navíc je neuvěřitelná hmotnost 1,7 kg, napájení na další krabičky, efektová smyčka a speciální lehká bedna z břízy s reproduktorem Celestion o výkonu 250 W. O té, ale až později.

 

Popis

První, co mě na „vé čtyřce“ zaujalo, byl kromě velikosti i atraktivní design. Kytarový pedál rozměrů 225 x 75 x 100 milimetrů (a to včetně knoflíků) je provedený v elegantní bílé barvě s obrázkem vévodkyně a nápisy odkazujícími na estetiku tetovacích salónů. Černé knoflíky „chicken head“, známé z aparátů Fender, a černá lišta zabraňující tomu, abyste při zapínaní tremola nohou omylem měnili nastavení, vypadají v celém kontextu též velmi elegantně.

Ovládání je koncipované v horní části „pedálu“ ve dvou řadách po čtyřech. Najdeme zde klasickou ekvalizaci - Bass, Middle, Trebble a Volume -, pod nimi pak knoflíky Master Volume, dva ovladače tremola (Depth a Speed) a Reverb. Tremolo lze aktivovat přepínačem buď přímo v levé části, pokud používáte zařízení v pedalboardu, nebo footswitchem, který má vstup zepředu.

Victory Amplification V4 The Duchess - aparát, který si můžete vzít kamkoliv
Victory Amplification V4 The Duchess - aparát, který si můžete vzít kamkoliv

Tam najdete i zapínání (Power), otvor pro síťový konektor, zdířky pro Input, efektovou smyčku (Send a Return), Balanced Line Out (pokud budete chtít poslat výstup do speaker simulátoru nebo naživo zvukaři), napájení pro další efekty a výstup na bednu. Zde je potřeba zpozornět. Pokud se zesilovačem propojíte 4Ω bednu, dostanete z něj výkon 180 W. V případě osmiohmové bedny pak zhruba 90 W a s16 Ω okolo 45 W.

Boky mají odvětrávání na zahřáté lampy, včetně větráčku a zespodu najdeme čtyři bytelné protiskluzové podložky. Ty lze jednoduše oddělat, pokud budete chtít zesilovač vložit do pedalboardu. Hlavním bodem střev výrobku jsou pak čtyři lampy v preampové sekci, konkrétně jeden kus EC900 a tři kusy CV4014.

 

Zvuk

Hlavní designér Victory Amplification Martin Kidd v jednom rozhovoru řekl, že jejich cílem bylo vyvinout zesilovač jak pro domácí i studiové hráče, kteří hledají elegantní řešení do prostorově náročných domácích studií a zkušeben, tak pro hudebníky na cestách. Ti potřebují malý, lehký a spolehlivý zesilovač, který si rozumí s jakýmikoliv pedály.

A jak se jim to podařilo? Takže pojďme na to. Během testování jsem V4 The Duchess umístil do pedalboardu, před něj zapojil zkreslení Analogman King of Tone a do smyčky pak delay a Strymon Flint. Vše bylo napájeno přímo z „Vévodkyně“. Jako první referenční poslech mi posloužila vintage bedna Marshall se dvěma reproduktory Celestion G12M Blackback. Vzhledem k výstupu na 16 ohmů jsem se tedy pohyboval ve výkonu okolo 45 W.

První dojem byl skvělý. Charakter bedny se nezměnil a aparát produkoval velmi dobrý čistý zvuk, typický pro výrobky Victory Amplification. Tedy pevný s konkrétními basy, velmi příjemnými a harmonickými středy a neagresivními výškami. Nejlépe fungoval při korekcích na dvanácti hodinách. Větší saturace šlo dosáhnout přidáváním knoflíku Master. Ten se u aparátu nechová jako klasické lampové zkreslení. Zvuk spíše barví a dodává mu tloušťku a větší kompresi. Velmi se mi osvědčil při střídání kytar s humbuckery a singly. Tenčímu singlovému zvuku přidával „šťávu“, vřelost a větší charakter.

Digitální referb fungoval skvěle, i když byl ve srovnání se Strymonem zvukově trochu tenčí. Více než reverb u mne zabodovalo tremolo. A to za svůj rozsah od pomalých a pulzujících křivek, až k hladkému staccatu. Jeho spínání přímo na pedálu/zesilovači je podle mého názoru skvělý nápad. Stejně tak přínosné bylo zapojení delaye a dalších „hýbacích“ efektů do smyčky. Společně fungovaly na jedničku. To, co jsem velmi ocenil byla i možnost napájení 9V efektů, čímž se v pedalboardu ušetřilo dost místa a díky kvalitním obvodům redukoval také šum.

Výše popsaný čistý zvuk se ukázal jako výborná „pedálová platforma“. Díky své lehké neutrálnosti si výborně rozuměl s menším i větším zkreslením. Overdrivové zvuky byly velmi konkrétní a dynamické a zachovávaly charakter jednotlivých pedálů. Hi-gainové zkreslení s podladěnými strunami znělo pevně s konkrétními basy, což oceníte při hraní v kapele. Příjemným překvapením se ukázalo, jak na pedálový aparát reagovaly fuzzy, které někdy dokáží znít příliš temně a špatně se prosazují v mixu. To ovšem nebyl tento případ. Zvuk fuzzů byl správně špinavý, chlupatý a drsný, přitom s dostatečným poměrem středů a jasnosti.

V4 The Duchess Guitar Amp jsem v rámci testování vyzkoušel i na bednu osazenou reproduktorem Celestion Vintage 30 s osmiohmovým výstupem. A opět se stejně dobrým výsledkem. Reproduktory, které dobře znám, se s aparátem chovaly standardně. Charakter zvuku byl někde na pomezí Fendera a Dumbla. V kombinaci se Stratocasterem evokoval zvuk prvních tří alb Johna Meyera. Proto jsem byl velmi zvědavý, na originální box s krásným krémovým potahem a vzhledem starých marshallovských „salt & pepper“ sestav.

 

Originální bedna

Kytarový kabinet s označením V112-Neo firma vyrobila speciálně pro V4 The Duchess Guitar Amp. Je z borovicové překližky a barvou krásně ladí k zesilovači. Váží pouze 13,5 kilogramu, a to díky zcela novému reproduktoru Celestion Copperback s velmi lehkým neodymiovým magnetem. Jeho výkon je při 4 ohmech 250 W, takže hravě zvládá výkon zesilovače 180 W.

Během jeho vzniku se vývojáři údajně nechali inspirovat legendárním reproduktorem Electro-Voice EVM12L, známým též z komb Mesa Boogie nebo koncertů Stevie Ray Vaughana. Z tohoto důvodu je jeho zvuk ostřejší, průraznější s velmi transparentními výškami. Pokud jste milovníci zmíněného reproduktoru, budete zcela nadšeni. Pokud jej neznáte, je třeba upozornit, že vám s ním nebude fungovat vaše normální nastavení. Zatímco u svých beden jsem měl korekce na dvanácti hodinách, tady jsem musel ubrat středy a výšky a přidat basy, abych se dostal k podobnému zvuku.

 

Hlavním tvůrcem aparátů Victory je Martin Kidd, který je ve své branži pojmem. Neslyšeli jste toto jméno? Tak možná vám napoví to, že byl spojen se značkou Cornford. Victory používá kombinaci technologií. Kde to má význam pro zvuk, použije hand-wired technologii, ale současně na místech, které nemají zásadní vliv na zvuk, najdete desku s plošnými spoji. Velký důraz je ve Victory Amplification kladen na komponenty, jako jsou kondenzátory, odpory, potenciometry a přepínače. No a kdo hraje na jejich aparáty? Richie Kotzen, James Bay, Chris Brown, Chris Mike, Rabea Massaad (Dorje), Rob Chapman (Dorje), Glenn Proudfoot nebo Guthrie Govan.

 

Nahrávání do software

Díky speciální technologii pedál bez problémů běží bez zatížení reproduktoru. Takže jej můžete bez obav odpojit a připojit do softwaru nebo externího speaker simulátoru. Společnost Victory se podle svých slov dlouho rozhodovala, zda vybavit V4 The Duchess i simulací reprobeden. Nakonec od tohoto nápadu upustili. A tady je vysvětlení. „Každý, s kým mluvíme, dává přednost svému osobnímu řešení IR, ať už jde o hardware nebo software. Existuje velké množství možností a tempo vývoje v tomto oboru je obrovské,“ popisují.

Myslím, že to byl dobrý nápad. Simulace roku 2020 za pár let zestárne, kdežto tento aparát ne. K propojení s ProTools jsem použil externí zařízení DIGFI System Cabzeus. Přestože dávám většinou přednost klasickému snímání reproduktoru mikrofonem, výsledek zněl velmi dobře a v mixu kapely fungoval standardně.

 

Závěr

Ačkoliv tomu rozměry nenapovídají, Victory Amplification V4 The Duchess je rovnocenným partnerem moderních zesilovačů. Přes svou velikost a zanedbatelnou hmotnost disponuje zvukem na vysoké úrovni jako konkurence, přitom za lepší cenu.

Díky zmíněným výhodám by se „Vévodkyně“ mohla stát populárním zesilovačem v mnoha stylech. Skvěle poslouží v alternativní, popové i nu-metalové kapele, výborné zvuky na ní nastaví i milovníci country nebo jazzu.

Sám někdy jezdím na koncerty vlakem a dokážu si představit, že s sebou mám pouze kytaru a pedalboard s tímto zesilovačem. Na jakémkoliv velkém festivale mi stačí se zapojit do erární bedny a koncert mohu odehrát se stejným pocitem, jako bych měl na místě svůj stowattový zesilovač.

Osobně bych jej doporučil lidem, kteří už jeden kvalitní aparát mají a hledají k němu menší alternativu. Tedy něco, s čím by mohli jezdit hrát nebo zkoušet malým autem nebo i autobusem a metrem. Přitom budou mít stále po ruce svůj zvuk, na který jsou zvyklí a nebude je omezovat velikost žádného pódia. Bonusem je pak možnost zařízení jednoduše použít v domácím studiu nebo na cestách. Pokud je tedy odpověď na otázku, zda potřebujete skvěle znějící spolehlivý zesilovač velikosti pedálu, ano, rozhodně ho vyzkoušejte. Victory Amplification V4 The Duchess můžete vzít kamkoli a jeho lampový pre-amp bude pracovat s vašimi pedály přesně tak, jak chcete a jak jste zvyklí.

 

Info:

Victory Amplification V4 The Duchess je malý kompaktní zesilovač s celolampovým preampem a digitálním koncem o výkonu 180 W. Při malých rozměrech a hmotnosti 1,6 kg disponuje mohutným zvukem. Obsahuje reverb, tremolo, efektovou smyčku, DI out a poskytuje zároveň napájení pro několik 9V efektů. Cena je 20 970 Kč.

 

Plus:

rozměry

hmotnost

zvuk

design

vhodné k cestování i domácímu nahrávání

výkon, který zvládne jakékoliv pódium

 

Mínus:

Reverb by mohl mít větší charakter.

 

Technická specifikace

V4 The Duchess
lampy předzesilovače 1x EC900, 3x CV4014
koncový zesilovač 180 W / 4 Ω
rozměry 225 x 175 x 100 mm (včetně nožiček a knoflíků)
hmotnost 1,7kg
efektová smyčka sériová
balanced DI out jack 6,3 mm
V112-Neo
reproduktor 1x 12” Celestion Neo 250 Copperback
výkon 250 W RMS
rozměry 480 x 480 x 292 mm
hmotnost 13,5 kg

 

https://www.victoryamps.com/v4-the-duchess-amplifier

Psáno pro časopis Muzikus