USB Audiosport Quattro - HDR zvuková karta pro PC i MAC propojená s počítačem přes USB
Co je Quattro?
AudioSport Quattro je dalším přírůstkem do rozsáhlé řady zvukových karet americké firmy M-Audio. Už z názvu je patrné číslo čtyři a v tomto případě se jedná o čtyři analogové vstupy a výstupy. Vzorkovací frekvence je volitelná od 44,1 do 96 kHz, rozlišení 16 nebo 24 bitů. Dále je tu MIDI (In/Out) a možnost připojení OMNI boxu (stejné firmy) s mikrofonními vstupy a sluchátkovými výstupy. Dost na to, aby to fungovalo přes USB, že?
Provedení
Quattro je kovová krabička o rozměrech 150 x 120 x 40 mm titanové barvy, navržená pro položení na stůl. Vpředu najdete čtyři přepínače citlivosti vstupů a výstupů (+4 dBu / -10 dBV, přepínání po párech 1/2 a 3/4), dva přepínače Direct Monitor, které umožňují připojit signál ze vstupů přímo na výstupy (opět po párech 1/2 a 3/4), konektory MIDI In a MIDI Out a hlavní vypínač. Na zadním panelu jsou čtyři symetrické analogové vstupy (1/4'' jack), 4 symetrické analogové výstupy (1/4'' jack), USB konektor, konektor pro připojení rozšiřujícího OMNI boxu (15-pin Cannon) a konektor pro připojení napájecího adaptéru (9V AC).
Celý přístroj je po mechanické stránce téměř nezničitelný, vstupní i výstupní konektory jsou upevněny nejen do desky plošných spojů, ale také ke kovové krabičce, takže nehrozí jejich vylomení. To je (nejen) v této cenové třídě velice ojedinělé a hodnotím to jednoznačně kladně.
Instalace
V krabici najdete kromě samotné zvukové karty ještě manuál (anglický), CD ROM s ovladači, propojovací USB kabel (1,8m) a napájecí adaptér 9 V / 1100 mA. Samotná instalace je bezproblémová (PC, Intel PIII / 733, čipset BX440, 768 MB RAM, disk IBM 30 GB / 7200 ot.), zastrčíte USB kabel do počítače, nainstalujete ovladače a je to. Tady si musím vzpomenout na testovanou kartu USB3 firmy Aardvark, která žádné ovladače nepotřebovala. Quattro je potřebuje z důvodu čtyř vstupů a čtyř výstupů a podpory ASIO.
Karta je použitelná na platformách PC i Mac, na PC je nutné používat operační systémy, které podporují USB porty, tj. například MS Windows 98 SE, Windows ME nebo Windows 2000. U MS Windows 95 je nutné používat verzi OSR 2 a doinstalovat podporu USB. Jako operační systém pro Mac je potřeba MAC OS 9. 1 nebo vyšší. Hardwarové nároky na PC jsou minimálně PII / 300 MHz, 128 MB RAM pro 96 kHz vzorkovací rychlosti, pro Mac je to konfigurace G3, 128 MB RAM.
V návodu najdete podrobný popis instalace jak pro PC (Windows 98 a Windows 2000), tak pro Mac platformu. Po instalaci se vpravo na liště objeví ikona M-Audio, pod kterou najdete ovládací panel pro přepínání režimů ASIO/EASI nebo MME. V režimu MME funguje Quattro jako běžná zvuková karta, lze používat pouze stereo vstup a stereo výstup (páry 1/2), MIDI vstup a výstup. Bitové rozlišení u audia je pevně nastaveno na 16 bitů a vzorkovací frekvence je volitelná mezi 44,1 a 48 kHz. V ASIO/EASI režimu je možné používat všechny vstupy a výstupy, MIDI, vzorkovací frekvence u audia je volitelná od 44,1 do 96 kHz a rozlišení lze přepínat mezi 16 a 24 bity. V tomto režimu ale bude karta fungovat pouze se softwarem, který ASIO podporuje, tj. například Cubase nebo Logic 4.7.
Vzhledem k přenosové rychlosti sběrnice USB (maximálně 12 Mbit/s pro USB 1.1) je pochopitelné následující omezení počtu současně použitelných vstupů a výstupů pro jednotlivé konfigurace:
16-bit / 44,1 kHz4-in / 4 out
24-bit / 44,1 kHz4-in / 2 out
2-in / 4 out
24-bit / 48 kHz4-in / 2 out
2-in / 4 out
24-bit / 96 kHz2-in nebo 2 out
Fungujeme a hrajeme
Karta se chová bezproblémově, připojíte a hrajete. Zvuk je velice čistý a dynamický, žádné problémy se šumem nebo s rušením se nekonají.
Malým problémem by mohla být absence indikátorů přebuzení na vstupech. Výrobce sice udává poměrně vysoké hodnoty přebuditelnosti (+20 dB na rozsahu +4 dBu a +2 dB na rozsahu -10 dBV), ale může se stát, že na vstupy přivedete silnější signál a zkreslení zjistíte až poslechem. U běžných signálů (klávesy, efektové procesory, hifi technika atd.) však tento problém nenastane.
Vstupní citlivost a výstupní úroveň není plynule nastavitelná, jsou zde pouze přepínače (+4 dBu / -10 dBV) pro každý pár vstupů / výstupů. Karta je zřejmě konstruována pro připojení do řetězce dalších přístrojů, jako jsou vstupní předzesilovače (například DMP2 firmy M-Audio, test Muzikus, 1 / 2001) nebo OMNI box (M-Audio, test Muzikus 2 / 2001) atd. Konkrétně pro připojení OMNI boxu je na zadním panelu připraven speciální konektor a tímto rozšířením máte k dispozici dva symetrické, plynule regulovatelné mikrofonní vstupy (XLR), dva stereo sluchátkové výstupy, čtyři linkové vstupy/výstupy , výstupy na efekty atd. Připojením předzesilovače DMP2 získáte dva kvalitní, plynule regulovatelné mikrofonní vstupy.
Jedinou nevýhodu takového systému vidím pouze v počtu napájecích adaptérů. Quattro je napájeno adaptérem 9V / 1100 mA a podobné adaptéry používají i ostatní přístroje stejné řady firmy M-Audio (a nejen M-Audio). No a obvykle platí pravidlo n+1, tedy: Mám-li k dispozici n zásuvek, budu potřebovat pro činnost svého nahrávacího systému vždy n+1 adaptérů. Navíc každý adaptér vždy zabere takový prostor, že se do vedlejší zásuvky nedá nic zastrčit. Adaptér od Quattra je po několika hodinách provozu poměrně dost horký, i když mu to třeba nijak nemusí vadit. Chápu, že napájení takhle malých přístrojů je problém, ale ty adaptéry se mi prostě nelíbí. Navíc to řešení není ani mechanicky moc spolehlivé. (Kolik jich kdo rozšlápl, případně utrhl od toho směšně tenkého kabelu, ví každý nejlépe sám.)
Po stránce stability softwarových ovladačů nevidím žádný problém, firma M-Audio je ostatně kvalitou i stabilitou svých ovladačů dostatečně známá.
Trocha techniky
Při konstrukci byly použity kvalitní převodníky i ostatní součástky, stejně dobře je karta řešena i mechanicky. Z naměřených parametrů je možné uvést odstup signál / šum lepší než 92 dB, šířka pásma 20 Hz - 20 kHz v tolerančním poli 0,5 dB a zkreslení je nižší, než 0,01%.
Jedno doporučení bych měl ohledně sběrnice USB. Ať použijete jakoukoliv konfiguraci počtu vstupů , výstupů , vzorkovací rychlosti , nastavení bitového rozlišení (viz tabulka), Quattro využívá technických možností USB sběrnice poměrně "nadoraz". Konstruktéři od M-Audio odvedli solidní práci, jistá rezerva v přenosové rychlosti tady je, vše funguje, jak má, ale raději bych Quattro připojoval do samostatného segmentu USB. Když jej připojíte na stejný vstup například s USB klávesnicí, myší, monitorem a digitálním fotoaparátem, nemusí přenosová rychlost USB segmentu stačit a mohou nastat problémy i při přehrávání zvuku. Pravděpodobnost takových potíží je velmi malá, ale vzhledem k tomu, že moderní základní desky v počítačích mají více USB portů, je jednodušší připojit Quattro samostatně.
Závěr
AudioSport Quattro je velmi kvalitní 24bitová zvuková karta, která umožňuje realizovat na počítači vícestopý HDR nahrávací systém pomocí USB rozhraní. Vyhnete se tak rozebírání počítače, případně můžete použít notebook nebo jiný přenosný počítač s USB. V "terénu" je použití Quattra omezeno hlavně potřebou síťové zásuvky pro napájecí adaptér. Quattro si umím představit v domácím nahrávacím studiu, kde po doplnění dalších komponentů (OMNI box, DMP2) vznikne velmi kvalitní vícestopý HDR systém, případně jako doplněk větších nahrávacích systémů. Cena 14 590 Kč s DPH se mi, vzhledem k možnostem, provedení a kvalitě zvuku, jeví jako velmi příznivá. Když už jsem se pokusil porovnat USB3 od firmy Aardvark a Quattro, je vidět jednoznačná volba podle zaměření. Pokud potřebujete nahrávat více než dvě stopy, budete pracovat doma a nechcete rozebírat počítač, je Quattro dobrá volba. Navíc má MIDI. Pokud nahráváte zvuk s notebookem někde venku a stačí stereo vstup nebo připojujete jeden mikrofon, je USB3 (napájené po USB kabelu) levné solidní řešení "vše v jednom".
Oldřich Tureček
Info:
AudioSport Quattro je 24bitová/ 96 kHz HDR zvuková karta propojená s počítačem přes USB port, určená pro platformu PC i Mac. Obsahuje čtyři analogové vstupy a čtyři výstupy, MIDI a možnost rozšíření pomocí OMNI boxu o další linkové a mikrofonní vstupy a sluchátkové výstupy. Její cena: 14 590 Kč.
Plus:
zvuk
mechanické provedení
koncepce
snadná instalace
Mínus:
absence indikátorů přebuzení vstupů
teplota napájecího adaptéru