Universal Audio Astra Modulation Machine a Starlight Echo Station - modulace a echo

Universal Audio Astra Modulation Machine a Starlight Echo Station - modulace a echo
Universal Audio Astra Modulation Machine a Starlight Echo Station - modulace a echo

Krabičky ctí kořeny produktů firmy Universal Audio. Mají analogové ovládání a digitální vnitřek. V sobě skrývají zvuky známých mašinek z let minulých.

 

Popis

Efekty patří do nové rodiny podlahových efektů od Universal Audia. Tom Zvardoň se věnoval testování reverbu. My se podíváme na zbylé dva: na modulaci a delay.

Těla krabiček jsou poměrně veliká. Krabičky jsou zabalené velmi luxusně, nezadají si s balením drahých parfémů či šperků pro dámy. Napájení je klasickým 9V adaptérem, jenž není součástí balení. Celkové provedení je krásné, jsou elegantní a přitom bytelné.

Zespoda leží nenápadné gumové nožičky. Všechny konektory jsou umístěné vzadu, včetně párovacího tlačítka. Jsou kompletně stereo.

Není zde vypínač, zapínáme je se zasutím adaptéru se standardní polaritou Boss. Krabičky po zapnutí nabíhají 15 sekund, což může působit problém naživo při nenadálém výpadku proudu.

 

Koncepce

Vychází z logiky, na jakou jsme od Universal Audia zvyklí: Ovládání navozuje pocit staré dobré analogové mašinky. Uvnitř tepou digitální nuly a jedničky. Co nakroutíme, to slyšíme. Otočnými potenciometry si uděláme zvuk, jaký nám vyhovuje. K tomu si páčkou A/B, resp. A/B/C, vybíráme mezi variantami zvoleného typu efektu.

 

Paměť

Krabičky nabízejí nepřeberné množství zvuků, ale během živého hraní můžeme využít jen dva. Stiskem levého nožního spínače zapneme zvuk odpovídající právě natočeným polohám potenciometrů. Pravý nožní spínač vyvolává zvuk uložený v paměti. Zároveň může sloužit jako TAP na naklepání rychlosti. Efekty nemají MIDI, ani je nelze nějak jinak z dálky ovládat.

Universal Audio Astra Modulation Machine a Starlight Echo Station - modulace a echo
Universal Audio Astra Modulation Machine a Starlight Echo Station - modulace a echo

Astra Modulation Machine

Je vyvedena v krásně žluté krémové barvě. Věnuje se modulacím. Můžeme si vybrat ze tří, resp. pěti, typů. Jednotlivé efekty odkazují ke stařičkým mašinkám, které měly sloužit jako zvuková předloha. Chorus Brigade vychází z podlahového Boss Ensemble CE-1, Flager Dblr z modrého rackového MXR Flanger/Doubler, konečně Trem 65 má odkazovat k tremolům z černé řady aparátů Fender 1960 Blackface. Pokud se registrujeme, získáme ještě Phaser X90 založený na MXR Phase 90 a dynamické tremolo Dharma Trem 61. Ano, oba poslední efekty máme zadarmo, ale při povinné registraci pokaždé skřípu zuby.

Chorus Brigade zní opravdu krásně. Mám rád staré chorusy Boss, a Astra hraje fakt přesně. Včetně typického přelévání a dýchání. Zvuk je barevný, plný, musí nadchnout každého, komu tento charakter chorusů sedí. Naprostý luxusně pak vynikne v zapojení do sterea.

Flanger Dblr mi povahou a barvou připomíná starý legendární SCF od TC Electronics při natočení do flangeru. Je moc hezké, že umí být nenápadný nebo i výrazný. Můžeme si vybrat, co právě potřebujeme. Jak od správného flangeru očekáváme, i tenhle zní parádně se zkreslenou kytarou.

Tremolo 65 je poctivě znějící tremolo, které má analogový charakter na rozdávání. Při citlivém nastavení umí dodat zvláštní kouzelný nádech.

Bonusový phaser je krásně měkký, kulatý, přelévá se ze strany na stranu jako spící člověk v mé oblíbené písni Čelem vzad od kapely Prouza. A jako u chorusu zní nejkrásněji ve stereu. Spolu s flangerem mi přijde jako nejlepší a nejzábavnější zvuk.

Bonusové dynamické tremolo Dharma má opět parádní analogový nádech, hezky se barevně liší od 65, což zvyšuje universalitu Astry.

 

Starlight Echo Station

Obsahuje čtyři zpožďovadla, přičemž jedno je opět dostupné až po registraci.

Tape EP je založené na páskovém Echoplexu. Má krásný nádech analogového echa. Samozřejmě nechybí zvuková kouzla, na která jsme u podobných digitálních mašinek zvyklí, tedy, že při změně doby zpoždění během hry se zároveň mění výška tónu. Ovladač Feedback umí tón opakovat do nekonečna. Jenže bacha, nezní to odpudivě, ale zajímavě, až kosmicky.

Druhým zpožděním je Analog, založený na stříbrném Memory-Manu od EH. Přidává do zvuku jakýsi zajímavý ocásek, který evokuje rozladění analogového echa. Stejně jako u předchozího Tape zní velmi hezky, má v sobě teplý nádech.

Třetím efektem je Presission, který má být založený na stejnojmenném plug-inu od UA. Ačkoliv má dávat přesnou kopii původního zvuku, je zde téměř nepostřehnutelná barevná změna. Přijde mi, že se tón rozjasní, získá příjemnou barvu.

Posledním (bonusovým) je Cooper Time Cube. Zněl bezva na plochy a rozložené akordy, bavil mě i díky dlouhému času zpoždění. Paráda též na sóla, zvuk měl analogovou barvu, jakousi zrnitost, zároveň byl pěkně tlustý, žádný tenký ocásek.

Celkově je zvuk krabičky velmi hezký, barevný. Velmi rychle se dá nakroutit téměř libovolné zpoždění.

Maximální délka zpoždění je pro každý efekt odlišná. Pohybuje se od 0,7 až do 2,5 sekundy.

 

Universal Audio nabízí produkty v pěti v kategoriích. Audio rozhraní zahrnuje zhruba patnáct zvukových karet typu Apollo a Volt. Podlahové krabičky obsahují tři kousky. Audio hardware neodmyslitelně patří ke kořenům značky: Napočítal jsem osm produktů, včetně kytarového OX. Čtvrtou je DAW označený Luna. Poslední kategorií jsou softwarové simulace, které napomohly rozkvětu UA.

 

Mobily a kompy

Krabičky lze propojit přes mobilní telefon i přes počítač. V Androidu musí být povolená informace o poloze, což úplně nechápu. Propojení proběhlo v pohodě, stejně tak následná registrace. To má za následek automatické předání jednoho, resp. dvou, nových efektů. Současně připojených může být několik UA krabiček najednou.

Připojení k mobilnímu telefonu či počítači není zásadní. Slouží jen k výběru typu bypassu, zabarvení vstupu (pre-amp coloration) a módu pravého spínače. Ale jasně, nastavení bypassu je obzvlášť důležité pro Starlight, aby ozvěna nebyla useknutá.

 

Závěr

Krabičky umožní velmi snadno a rychle nakroutit použitelný zvuk. Vlastně jakákoliv kombinace natočení zní skvěle. Ukázky na YouTube jsou dost věrné. Jen nezapomeňme, že je hrají profíci, kterým by to znělo úžasně, i kdyby hráli na starou prádelní šňůru. Navíc se nahrává do sterea a přímo do linky.

Pochvalu zaslouží, že obě ctí charakter připojeného nástroje i připojený aparát. Jinak to znělo přes lampáč a jinak přes tranzistorové kombo. Čím lepší, tím lepší zvuk dostaneme.

Možnosti jsou tu obrovské. Zásadním přínosem je zvuková věrnost předlohám. Což ne každému bude do ucha sedět. Ale pokud máte tyhle zvuky rádi, rozhodně stojí za vyzkoušení. Hrajou totiž fakt moc dobře.

 

Info:

Universal Audio Astra Modulation Machine nabízí pět různých modulačních efektů. Starlight Echo Station nabízí čtyři rozdílné efekty typu echo/delay. Všechny efekty jsou simulacemi založenými na starých a osvědčených přístrojích. Cena je pro oba efekty stejná: 10 190 Kč.

 

Plus:

perfektní zvuk

analogové ovládání

vzhled

poctivé provedení

plně stereo

 

Mínus:

paměť pouze na dva zvuky

nutná registrace pro bonusové efekty

absence MIDI

krátké zpoždění některých efektů echa

 

Technická specifikace  

vstup 2x TS (6,3 mm mono jack)
vstupní impedance 500 kΩ (mono), 1 MΩ (stereo)
výstup 2x TS
výstupní impedance 500 kΩ
frekvenční rozsah 20 Hz – 20 kHz, ±3 dB
konektor USB typ C (slouží pro registraci a update firmwaru)
bezdrátový přenos ano, Bluetooth 5
bypass true (přes relé) nebo buffered
napájení adaptérem 9 V DC, 400 mA
napájení bateriemi nelze
rozměry 6 x 9 x 14 cm
hmotnost 0,6 kg

 

https://www.uaudio.com/uafx/effects-pedals.html

Psáno pro časopis Muzikus