Traveler Guitar TGA-1E a TGA-1A - sluchátkové zesilovače
Kytarista Tom Sholz ze skupiny Boston v roce 1982 vyvinul a začal vyrábět a prodávat kytarový kapesní sluchátkový zesilovač (multiefekt) Rockman. Zdá se to být až neuvěřitelně dávno... Od té doby podobná zařízení vyráběla více či méně úspěšně řada firem. A je s podivem, že stále další firmy i dnes, v době digitalizace, vyrábějí podobná analogová zařízení. Asi to bude mít svůj smysl.
Jednou z nich je firma Traveler Guitar, která již pětadvacet let vyrábí „ořezané“ cestovní kytary (akustické i elektrické), které se skoro vejdou do futrálu od houslí. A aby kytaristé-cestovatelé měli možnost cvičit „kdekoli“, začala firma vyrábět i ty sluchátkové zesilovače. A to opravdu malých rozměrů. Můžete namítnout, že to už tady bylo... Tak uvidíme a uslyšíme... Příkaz zněl jasně, musí to být malé, spolehlivé, jednoduché a také levné.
Už jsem pár podobných zařízení v ruce měl, a tak jsem byl zvědavý, co nového se dá v této kategorii vymyslet. A ano, dá. Oni to udělali dobíjecí. Už žádné shánění a kupování tužkových baterií. Připojíte to USB kabelem do nabíječky v autě nebo od mobilu, nebo přímo do PC, a za chvíli je dobito. V útrobách poměrně velmi malého zařízení je dobíjecí Li-ion baterie. Proč tohle nikoho nenapadlo mnohem dřív? (To by se dalo zabudovat i do normálních krabiček, třeba to jednou někdo vymyslí a vyrobí a nebudeme s sebou muset tahat zdroje. Například do kvákadla by se mi to moc líbilo.)
TGA-1E
Je určen pro elektrické kytary. Samozřejmě není zakázáno to strčit kamkoli. :-) Třeba do baskytary. Tenhle sluchátkový zesilovač umí „jen“ zkreslovat, ořezávat výšky a regulovat hlasitost. Nic víc vlastně ani kytarista, který chce v tichosti (např. po půlnoci v hotelovém pokoji) cvičit, ani nepotřebuje. A baterie mu to umožní na jedno nabití docela dlouho. Já jsem naměřil přesně pět hodin a dvacet minut. To jde. Hlasitost jsem neměl úplně naplno, měřil jsem stopkami na mobilu. Ty jsem zapnul vždycky, když jsem začal hrát. Čas přes pět hodin jsem neočekával, dával jsem tomu maximálně tři. Ono je to opravdu malé a ploché. Divím se, kam se vejde ta baterie...
Zvuk je ucházející, zkreslení od mírného crunche až po hard & heavy. Zkoušel jsem to na Stratocastera (USA standard), a na singly to není úplně optimální (slabší snímače nedokážou zesilovač dost nakrmit), ale na humbuckery se silnějším výstupem už to kreslí velmi slušně. Není to sice úplně hi-gain, ale jde to. TGA-1E jde cestou absolutní nutné jednoduchosti. Na zařízení je jen hlavní vypínač, tři minipotenciometry (spíše trimry) Volume, Treble, Gain, a jack na sluchátka + jack aux pro připojení napříklsd mobilu. Vše funguje, jak má, bez závad. Zkoušel jsem to i na baskytaru, a je to úplně v pohodě, krásně to basuje. Něco jsem si nahrál i do PC a dá se to použít přímo jako „pre-amp“, ani to moc nešumí.
TGA-1A
Je určen pro akustické kytary se snímačem. Opět zdůrazňuji, že to lze používat i s mnoha jinými nástroji. Vzal jsem akustickou kytaru střední cenové relace s běžným piezosnímačem Fishman a zapojil. Normálně to hraje, žádný extra zázrak se nekoná, to vlastně asi ani nikdo neočekává. Zkrátka tenhle zesilovač vám zesílí zvuk z piezosnímače pěkně do uší. Zvuk je čistý, má dostatek basů, a kdo by to chtěl upravit, může na ekvalizéru na kytaře, žádný problém. TGA-1A má jeden přepínač navíc, a to FX. Přidává to navíc výšky, kytara pak víc zvoní. Potenciometrem Blend si pak ty výšky navíc můžete smíchat se základním zvukem své kytary. Chvíli jsem s tím experimentoval a nakonec jsem to vypnul, protože se mi zvuk bez toho FX líbil víc. A jelikož jsem zvědavý, zapojil jsem do TGA-1A (určeného pro akustiky) svého Stratocastera. No a to bylo něco! Krásný čistý zvuk, basy i výšky byly velmi zřetelné, žádné zkreslení, moc se mi to líbilo. Přepínač FX jsem opět nechal vypnutý a vychutnával jsem si přirozený čistý zvuk Strata se singly, paráda. Věřím, že i na jakékoli jiné nástroje by to bylo vhodné.
Vybíjení
Jak se to chová, když dochází baterie? Jinak, než bych čekal. Nekoná se žádné postupné slábnutí zvuku nebo nějaký zkreslený zvuk. Zkrátka to najednou přestane hrát. Po znovuzapnutí to pak na pár vteřin zase naskočí, ale pak se to zase vypne, žádná indikace blížícího se vybití není. Jak jsem psal výše, vydrželo mi to hrát přes pět hodin. Takže se to tak nějak dá odhadnout, jak dlouho můžeme cvičit, než to bude potřeba dát do nabíječky.
Nabíjení
Oboje TGA se nabíjejí pomocí USB kabelu, který je součástí balení. Bohužel na straně TGA je miniUSB, takže to sice připojíme velkým USB do normální nabíječky na mobil (nebo do PC), ale nelze použít kabel s mikroUSB na mobily. No prostě musíme s sebou tahat jeden kabel navíc. To je asi jediné mínus na těchto přístrojích. Plné nabití baterie trvá cca hodinu, což je velmi slušné.
Sluchátka
Jaká na to použít sluchátka? Jakákoli? Uzavřené mušle budou víc basovat, to je jasné. Trochu pozornosti by se při výběru sluchátek mělo věnovat impedanci. Používal jsem sluchátka Sennheiser s impedancí 24 Ω a hrálo to krásně nahlas. Kdyby vám to hrálo potichu, zkuste sluchátka s jinou impedancí. Většinou se dá na webu dohledat, jakou mají vaše sluchátka impedanci. Příliš vysoká impedance by mohla způsobit nedostatečnou hlasitost.
Závěr
Oba dva zesilovače se mi velmi líbily. Dobře to hraje, nemusí se do toho kupovat baterie. Ovládání je jednoduché. Doba hraní na jedno nabití je velmi solidní a nabíjení je rychlé. Jsou to sluchátkové zesilovače, které si na nic nehrajou a dobře slouží.
Info:
Traveler Guitar TGA-1E a TGA-1A jsou kapesní sluchátkové zesilovače pro elektrické, respektive akustické, kytary. Cena je pro oba modely stejná 985 Kč.
Plus:
dobrý zvuk
dostatečná výdrž baterie
rychlé nabíjení
příznivá cena
kapesní rozměry
Mínus:
USB kabel s miniUSB
není indikace stavu baterie
Technická specifikace
ovládání TGA–1E | Volume, Gain, Tone |
ovládání TGA–1A | Volume, Tone, Blend, přepínač FX |
výstup | jack 3,5 mm |
vstup aux | jack 3,5 mm |
rozměry | 79 x 89 mm |
hmotnost | 28,35 g |
příslušenství | USB kabel |
Web