Traveler Guitar TB-4P - cestovní basa

Traveler Guitar TB-4P - cestovní basa
Traveler Guitar TB-4P - cestovní basa

K rukám se mi na otestování dostala zajímavá věc. Jeden by řekl, že to je baskytara. A měl by i pravdu. Ale není to úplně normální baskytara. Je to baskytara, která je ale ještě o něco menší než běžná elektrická kytara. Přesto se na ni podařilo nějak narvat dvaatřicetipalcovou menzuru, což je jen o dva palce míň, než je ta standardní fenderovská. Od výrobce do mé náruče dorazila ve slušivém a solidním gigbagu. Pouze jsem se bál, když jsem nesl basu z redakce domů, že si o mně budou lidi na ulici myslet, že nesu violu.

Jak to vypadá?

Jak už i značka napovídá, basa je primárně zamýšlena jako cestovní „cvičítko“, které bude možné si s sebou vzít do letadla/do dodávky/na čundr/... prostě kamkoliv.

 

Tělo basy na první pohled připomíná klasický Precision Bass. I barevné provedení, sunburst s tortoise pickguardem, olšové tělo, šroubovaný krk, „vintage“ kobylka, jackový výstup na přední straně, poťáky volume a tone, to vše odkazuje na tento klasický nástroj. Snímač je jeden a je dělený, není ale klasický, „precisionovský“. Jde o Duncan Designed MM-101, kterým se běžně osazuje jiný klasický nástroj - Mustang Bass. Tím ale podobnost s nástroji od Fenderu končí.

Traveler Guitar TB-4P - cestovní basa
Traveler Guitar TB-4P - cestovní basa

Konstrukčně se totiž jedná o takzvanou headless baskytaru, což, jak už si asi angličtiny znalí čtenáři stihli přeložit jako baskytaru bezhlavou. Javorový krk s palisandrovým hmatníkem totiž na svém konci nemá hlavu, ale pouze kovovou věc, do které jsou zachyceny konce strun. Možná se ptáte, kde se pak nachází ladicí mechaniky? Dobrý dotaz. Jak bych to jen popsal. Zkrátka: Struny se na basu natahují obráceně než u klasických bas s hlavou, na těle procházejí kobylkou, ale pak se prudce ohýbají (o k tomu uzpůsobený váleček) a suverénně míří podél zadní části těla směrem zpátky. A teprve tam na ně čekají mechaniky, které vykukují skrz tělo i na jeho přední stranu čtyřmi otvory. Takže basu prostě ladíme na těle, nad a pod strunami.

 

Na spodním „lubu“ nástroje je k nalezení také sluchátkový zesilovač s možností připojit i externí zdroj signálu do konektoru Aux In. Napájí se devítivoltovou baterií, kterou jsem nalezl přibalenou ve futrále a která se vkládá zezadu těla do zaklapávacích dvířek. Takže je možné cvičit úplně kdekoliv a není nutné kvůli tomu tahat nějaká další udělátka a krabičky. Samotná elektronika baskytary nijak se sluchátkovým zesilovačem nesouvisí, je možné jej vůbec nepoužít a prostě mít normální, pasivní baskytaru.

 

Z továrny je basa osazena strunami D’Addario, pětačtyřicítkami. Seřízená byla bez problému, prostě jak se říká v Americe - ready to play.

Traveler Guitar TB-4P - cestovní basa
Traveler Guitar TB-4P - cestovní basa

Jak to hraje?

Popravdě nečekal jsem, že by od basy bylo možné očekávat zvuk jako od „normální“, velké baskytary. O to větší bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že ta basa prostě fakt hraje dobře. Má slušný sustain a klasický, dřevěný precisionovský zvuk. Přišlo mi, že nemá žádná výrazně hlušší nebo naopak uřvanější místa, a prostě je všechno v pohodě. Možná na tom má podíl i snímač, který je dle mého názoru moc fajn a mám ho i ve svém Mustangovi. Prostě při zapojení do aparátu slyšíme normální baskytaru. Samozřejmě, malinké tělo, na kterém ve finále moc dřeva nezbylo, nemůže hrát tak jako velké nástroje klasické konstrukce, ale vzhledem k rozměrům a hmotnosti je to, myslím, opravdu slušný kompromis.

 

Hratelnost je pohodlná a vzhledem k absenci hlavy je basa skvěle vyvážená. Zkusil jsem do basy zapojit i sluchátka, a sluchátkový zesilovač zněl fajn. Trochu šuměl, ale nic hrozného. Zvuk ve sluchátkách je syrový a drzý, ale zní pěkně plně a zdravě. Na cvičení je takový typ zvuku dle mého názoru ideální. Moc toho neodpustí a každý hnusně zahraný tón prostě zní hnusně. Prostě klasická basa s jedním snímačem, paráda.

 

První bezhlavá baskytara byla uvedena na trh v roce 1980. Uvedl ji Ned Steinberger a tehdejším baskytaristům se to dost zalíbilo. S „pádlem“ byl pak často vidění třeba Sting a v našich končinách třeba Jožo Ráž nebo Vilém Čok. Basa byla nejen lehká a malá, ale vyznačovala se i specifickým zvukem, daným také celografitovou konstrukcí. Dodnes jsou tyto baskytary oblíbené třeba mezi některými reggae basisty. Pro svůj konkrétní, dlouhý a hluboký tón.

 

Pro koho to je?

Basa Traveler Guitar TB-4P mě příjemně překvapila. Nabízí příjemnou hratelnost, srovnatelnou s klasickou velkou baskytarou, velmi slušný zvuk a nezabere skoro žádné místo. Umím si představit, že by taková věc mohla najít využití třeba i u profíka, co jede dlouhé turné a chce mít možnost se na něčem moct rozehrát třeba i v hotelu, během cestování nebo kdekoliv jinde. Ne vždy je totiž praktické s sebou tahat svůj „velký“ nástroj, který je třeba někde zavřený v kejsu a pod hromadou jiných nástrojů. Navíc o tuto basu se vzhledem k ne úplně vysoké ceně není nutné tolik bát.

 

Dovedu si ale také představit, že by basa mohla vyhovovat třeba i dětem, které se učí na basu, standardní nástroj je na ně moc velký, ale nechtějí hrát na dětské nástroje s krátkou menzurou. Nebo jako basa na chalupu, kde můžete s doutníkem a sklenkou whisky cvičit do sluchátek na zápraží, i to by se dalo... Vlastně bych ji klidně i vzal na koncert, protože ze zvukového ani z hráčského hlediska by neměl být žádný problém. Jediný problém by mohl pro někoho být poněkud nezvyklý vzhled. Ale třeba si na tom někdo postaví svou image...

 

Info:

Traveler Guitar TB-4P je čtyřstrunná baskytara kompaktních rozměrů. Cena je XXXX Kč.

 

Plus:

kompaktnost

zpracování

zvuk

hratelnost

originální koncepce

gigbag

vzhled (?)

 

Mínus:

sluchátkový zesilovač trochu šumí

vzhled (?)

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Tělo olše
Krk javor
Hmatník palisandr
Menzura 32”
Snímač Duncan Designed MM–101
Elektronika pasivní – volume, tone; sluchátkový zesilovač

 

www:

travelerguitar.com/guitars/bass/item/tb-4p-bass-sunburst

Psáno pro časopis Muzikus