Tech 21 Brit FlyRig5 a Cali FlyRig5 - lehká kompaktní zařízení pro úpravu kytarového signálu
Na tenhle test jsem se těšil. Tech 21 mi byl vždycky z nějakého důvodu sympatický. Právě na SansAmpu jsem kdysi začal chápat rozdíly mezi zvukovými charakteristikami základních modelů aparátů, znáte to - British, California..., a často si na něj s určitým vděkem za to vzpomenu dodnes. Nemám teda ale zrovna moc silný pocit, že by se to kolem mě výrobky této newyorské firmy v poslední době nějak moc hemžilo.
Jak hrají Fly Rigy, mě zajímalo hodně. A o to víc, když jsem zaregistroval, že svou červenou signovanou verzi, která uzavírá trojici vedle dnes testovaných Fly Rigů, si nechal vyrobit a používá Ritchie Kotzen.
Po vizuální stránce mě Fly Rigy překvapily moc mile. Jedná se určitě o bezkonkurenčně nejkrásnější věc, co jsem v poslední době viděl. Líbí se mi, jak až japonsky precizně všechno sedí a lícuje. Líbí se mi perfektní přesné, ostré prolisy na zadní straně. I takové detaily, jak tam jsou čistě zapuštěné boční šrouby. Líbí se mi, jak knoflíky barevně svítí a signalizují aktivované funkce. Jsem unesen z použitých switchů. Titěrnou velikost ovladačů bude zřejmě kritizovat nejeden chromý hudebník po obrně nebo třeba vodník s bambulema na koncích prstů, já ani ne. Známe je i od jiných výrobců, jsou používány všude, kde není moc místa. Svoji funkci plní bez výhrad a dobře. Boosty a Levely jsou opatřené navíc vyšší a širší silikonovou obrubou. Je vidět, že na nás v Tech 21 mysleli a nastavení klíčových a nejčastěji nastavovaných parametrů nám ulehčili. Pro úplnost, na zadní straně nalezneme vstup a výstup a konektor pro připojení adaptéru. Doplním, že každý FlyRig dorazí v designové černé plechovce se zlatým logem Tech 21, součástí každého je také 12V adaptér a manuál.
Přední panel je rozdělený do tří částí - delayovou DLA, SansAmp a Brit, respetive Cali. SansAmp je emulátor elektronkového zesilovače, určený v tomto případě pro nastavení spíše čistších tónů. Opatřen je třípásmovým ekvalizérem a ovladači Level a Drive pro nastavení zkreslení a poměru hlasitostí čistého a zkresleného zvuku. Reverb, který je součástí SansAmpu, je založen na pedálu Tech 21 Boost RVB. Delayová sekce DLA je založena na efektu Tech 21 Boost DLA, nabízí klasické ovládací prvky Level, Time, Repeats a Drift, který mírně zanaloguje digitální signál. Signál je řešen analogově a delay a reverb jsou přimíchávány paralelně. V čem se oba modely liší, je třetí sekce Brit vs. Cali. Sekce zkreslení Brit je založena na britském pedálu série SansAmp Character Series, předlohou Cali je CALI/US Metal SansAmp Character Series, inspirovaná butikovými zesilovači z poloviny 70. let, vyráběnými na západním pobřeží USA. Aktivací této sekce můžete tedy zcela a nenásilným způsobem změnit charakter tónu svého čistého zesilovače. Boost dokáže zesílit signál až o 21 dB, je plynule nastavitelný a může být použit samozřejmě zcela samostatně, bez sepnutí ostatních sekcí.
Co od takového Fly Rigu vlastně čekat?
Berme to třeba tak, že potřebujeme základní zvuk svého aparátu (nebo jakéhokoli aparátu, který na nás čeká na pódiu, a my s tím nedokážeme nic udělat), upravit pre-ampem, přidat reverb, delay, který můžeme natapovat, chceme ještě dobarvit zvuk o britský nebo kalifornský charakter (podle toho, který model jsme si vybrali) a ještě chceme mít možnost nakopnout sólo boostem, jehož odskok lze nastavit. Dostáváme tak ale ještě mnoho možností zvukových barev - už jenom při práci s aktivací jednotlivých sekcí dostáváme zvuk samotného aparátu, zvuk samotného aparátu + Boost, zvuk aparátu + SansAmp, zvuk aparátu + Brit nebo Cali, zvuk aparátu + Boost + Brit/Cali... A to vše v kompaktně malém a lehkém balení, samotný Rig se vejde do kapsy asi každého gigbagu.
Na rychlovku, ještě před opravdovým testováním jsem zapojil Cali do Princetona a i jen při průchodu signálu přes nezapnutý efekt zvuk mírně chcípnul. Možná je to mojí rozmlsaností u butikových efektů, kdy se zvuk zlepší už jen připojením vypnutého efektu. Ačkoli je mi to líto, přes to jsem se nedokázal přenést. Když ovšem tohle pomineme, po zevrubnějším testování chtě nechtě musím naznat, že se i zvukově jedná o sympatický výrobek. Dobře funguje samotný boost. Reverb a delay zní určitě dostatečně dobře, přihlédneme-li k tomu, že jsou v řetězci před pre-ampem aparátu. Lze je jednoduše nastavit, tak jak jsme zvyklí u samostatných efektových pedálů. Možnost natapovat si rychlost delaye, bude jistě příjemným a oceňovaným bonusem. Funkci sekce Sans Amp a Cali/Brit nejlépe osvětlí nastavení podle diagramů ukázkových presetů, které jsou uvedené na konci manuálu u každého konkrétního modelu. Nejenom že nám nastavení podle nich ukážou rozsah zvukových možností, ale při tvorbě zvuku bych doporučil vycházet právě z těchto nastavení. Až právě na nich jsem si uvědomil klady obou modelů. Rozsah zvukových možností, které jsem díky tomu objevil, mě nemálo udivily a v neposlední řadě mě to všechno začalo bavit. Vypíchnu asi simulace charakterů Dumble, Brown Sugar a jak čistou, tak zkreslenou Metallicu.
Ačkoli tedy ve mně FlyRigy vzbudily určité počáteční rozpaky, uznávám, že jsou celkově povedené. Zkreslení je analogové a to je s přihlédnutím k cenové kategorii, ve které by se pohybovaly cenově srovnatelné digitály, prostě lepší. Berme Fly Rig jako šikovnou pomůcku, kterou kamkoli lehce dopravíme a nikde nebude překážet. Oceníme ho i jako provizorní řešení, pokud půjde o menší hraní, kam se nevyplatí vláčet celý aparát. Berme Fly Rigy jako zajímavou alternativu k digitálním multiefektům, který neumí sice to, co ony, ale odvede právě tu důležitou práci a vynechává prostě často zbytečné přeefektované zvuky, které těžko v praxi použít. Berme ho jako zařízení, které je funkční, pomůže a má opravdu bohaté možnosti nastavení.
Info:
Tech 21 Brit FlyRig5 a Cali FlyRig5 jsou lehká kompaktní zařízení pro úpravu kytarového signálu pro koncové zesílení v kytarovém aparátu nebo po připojení k emulátoru reproboxu přímo do PA. Obsahují sekci pro nastavení čistého zvuku a zkresleného s britským nebo kalifornským charakterem, podle zvoleného modelu a možností přidání reverbu a delaye a nastavitelného boostu. Cena je pro oba modely stejná 12 249 Kč.
Plus:
rozměry
velmi dobré designové i dílenské zpracování
velké možnosti nastavení
perfektní přehlednost ovládacích prvků
podsvícení právě aktivních sekcí
analog
Mínus:
Úbytek signálu při neaktivním efektu vůči suchému signálu.
Není zabudovaný emulátor reproboxu pro použití přímo do PA, a tím pádem i možnost symetrického vedení signálu do PA.
V dané ceně bude zákazník možná zvažovat už docela rozumný digitální multiefekt.
Web
www.tech21nyc.com/products/sansamp/brit_cali_flyrig.html
Technická specifikace
sekce | SansAmp, Reverb, Boost, DLA |
vstup/výstup | jack 6,3 mm |
napájení | 12 V (součást balení) |
spotřeba | 150 mA |
presety Brit | Mississippi Queen, Bluesbreakers, Cult/Sanctuary, NWOBHM Iron Maiden, Oasis, The Shadows/Apache, Keef/Brown Sugar and Zep/Communication |
presety Cali | Metallica Clean and Heavy, Santana, Foo Fighters/Everlong Clean and Dirty, Eagles/One of These Nights and Dumble |