TC Electronic BonaFide Buffer - analogový buffer
Dostal jsem možnost otestovat si toto mini zařízení, za což děkuji, určitě to pro mne bylo opět přínosem. Samozřejmě že první, co mne jako výrobce zajímá, je to, čím je efekt osazen uvnitř. Jsem analogový purista a mám určité předsudky vůči povrchové montáži v kytarových efektech.
Chápu, že u digitálních zařízení to už jinak dnes ani vyrobit nelze. U ryze analogové krabičky mne to ale vždy trochu zamrzí, že se dnes „sériové výrobky“ osazují automaty a titěrně malými součástkami. Nicméně vývoj, rentabilitu výroby a pokrok nelze zastavit, tak si i na tohle postupně zvykám.
Funkce
Domnívám se osobně, že určitá masa materiálu má své charakteristické přenosové a rezonanční vlastnosti. V tomto případě je to „malá masa“. Ale zde je to zřejmě naopak využito jako výhoda s určitou brilantností daného zařízení. Výhoda spočívá v tom, že pokud máme za sebou hodně efektů propojených spoustou konektorů a signálových propojek, dochází k degradaci signálu. Většinou se to prioritně projevuje jako útlum na vyšších kmitočtech, popřípadě pak i jako útlum „těla tónu“. Pokud používáme efekty v zapojení true bypass (TB efekty) a máme jich hodně za sebou, tak netrpívá ani tak tělo tónu, jako spíše vyšší kmitočty, a to vlivem všech konektorů, propojovacích kabelů a přepínačů. Jejich kapacity a přechodové odpory se bohužel sčítají. Zjednodušeně řečeno, zde je tento BonaFide, který svým charakterem přenosu subjektivně poněkud zostřuje signál ve vyšší části spektra, docela dobrým řešením, obzvláště čeká-li signál cesta od efektů k zesilovači třeba ještě devítimetrovým kabelem apod.
Efekty, které nejsou zapojeny true bypass a mají elektronické přepínání, jsou osazeny svými vnitřními buffery. Pokud se dá za sebe spousta těchto efektů/bufferů, tak naopak nejvíce utrpí většinou tělo tónu a zvuk se subjektivně ztenčuje.
Z pohledu těchto dvou rozdílných efektových řetězců bych BonaFide Buffer spíše použil k TB efektům, a to na výstupu, jako kompenzaci při potřebě použití delšího výstupního kabelu. Téměř nezbytné může být takovéto použití v případě, že jsou všechny TB efekty zrovna vypnuty, a signálová cesta jde do zesilovače přes celý ten řetězec kontaktů a drátů, a ještě se navíc sčítají kapacity obou kabelů jak z kytary do pedalboardu, tak i z pedalboardu do zesilovače.
Testování
Mé osobní testování BonaFide v praxi jak v pracovně, tak i na živém hraní s kapelou přineslo tyto závěry: BonaFide se chová dobře před vstupem „čistého“ kanálu tvořeného analogovým kompresorem, chorusem a delayem. U overdrivu a lampového zkreslení bych si ho před zkreslovače nedal, protože mi nepatrně subjektivně ztenčuje tón.
Pokud jsem použil BonaFide jako kompenzátor na výstupu pedalboardu, byl akceptovatelný jak pro čisté zvuky, tak pro mne s určitým kompromisem i pro zkreslené zvuky. Používám dost kvalitní kabel od boardu k zesilovači - asi jen do šesti metrů - a i tady se vliv BonaFide už slyšitelně projevil. V dnešní době, kdy jsme zvyklí poslouchat spíš mp3 než vinylové desky, bude BonaFide Buffer zřejmě většině muzikantů znít přijatelně v obou případech...
Na konec...
Závěrečné hodnocení vyznívá tedy kladně. Určitě TC BonaFide Buffer pomůže kompenzovat spoustě kytaristů potřebu extrémně dlouhých kabelů na pódiu. Každý by si měl uvědomit, že i ty nejkvalitnější kytarové kabely, pokud budou mít v součtu přes deset metrů a nebudou zrovna ničím „bufferovány“, jsou pro transparentní signál potenciálním nepřítelem. V těchto případech má BonaFide buffer ode mne zelenou.
Technicky je na TC BonaFide fajn to, že má uvnitř mechanické relé Omron, které při vytažení napájecího konektoru mechanicky „spadne“ svými kontakty do režimu true bypass, takže zařízení je automaticky po odpojení od zdroje průchozí z jacku do jacku bez aktivní elektroniky. Příjemné a praktické řešení. I s vnitřním relé má BonaFide odběr někde kolem 30 mA. Vyhovuje mu klasický DC 9-10 V zdroj do 100 mA.
Info:
TC Electronic BonaFide Buffer je analogový buffer, který kompenzuje ztrátu výšek a těla tónu při použití delších kytarových kabelů. Cena je 2090 Kč.
Plus:
bez napájení TB režim
rozměr a jednoduchost
rozumný proudový odběr i s relé
cena
Mínus:
subjektivně dle mne víc brilantní v použití se zkreslením
TECHNICKÁ SPECIFIKACE:
Odstup signál šum | > 112 dB |
Napájení | 9 V/40 mA adapter, nelze napájet baterií |
Vstupní impedance | 1 MΩ |
Výstupní impedance | 1 kΩ |
Vstup/výstup | jack 6,3 mm |
Rozměry v mm | 48 x 48 x 93 |
web