Tascam DP-008 - studio do kapsy

Tascam DP-008 - studio do kapsy
Tascam DP-008 - studio do kapsy

Značka Tascam, která je profesionální divizí Teac Corporation uvedla v letošním roce na trh novinku Pocketstudio DP-008, které je určeno všem zájemcům o vícestopé nahrávání.

V portfoliu značky Tascam najdete v dnešní době různé výrobky, určené hlavně muzikantům. Nabídka je skutečně široká. Od mixážních pultů přes MIDI-audio převodníky až po záznamovou techniku. Právě na posledně jmenovanou skupinu se zaměříme a v dnešním testu si představíme novinku letošního jara: kapesní studio DP-008.

 

První seznámení

V designově hezky zpracovaném balení najdete Pocketstudio DP-008, SD kartu 2 GB, čtyři baterie typu AA, USB kabel pro propojení s počítačem a vícejazyčné manuály. Přístroj samotný nezapře svůj název. Jeho rozměry jsou skutečně „kapesní“ - 221 x 126,5 x 36 mm. DP osmička je provedena v černo-stříbrné kombinaci. Na horním panelu jsou přehledně a logicky uspořádány všechny ovládací prvky. Pod nápisem Tascam najdete pět kulatých stříbrných tlačítek - Standby/On, Rec Mode, Phantom, nad kterým je umístěna indikační LED dioda, Input Setting a Assign. Hned vedle jsou tři knoby. První dva jsou označeny jako Input A a B. U každého tohoto vstupu je ještě ledka s označením OL (Overload). Třetí knob je Master Level stereo výstupu. Za těmito knoby jsou další dvě kulatá tlačítka - Rebverb a EQ. Jako poslední v této řadě je displej, pod kterým jsou umístěna ještě čtyři funkční tlačítka.

 

Pod těmito ovládacími prvky najdete po osmi knobech ve třech řadách, které patří jednotlivým trakům. Všechny jsou přehledně označeny - Track 1 až 8. První řada osmi knobů se zeleným označením je pro Reverb, s bílým označením je pro Pan (stereopozici) a s oranžovým označením je pro Level. Pod těmito jednotlivými knoby je ještě osm tlačítek s označením Rec 1 až 8.

Vedle této sekce najdete zbytek ovládacích prvků. Šest kulatých tlačítek - Home, Menu, Tuner, Metronome, History a Un/Redo. Hned vedle tlačítek se nachází dostatečně velké kolečko Data. V pravé spodní části je rozmístěno posledních sedm tlačítek. Čtyři menší - posun vzad, posun vpřed, Repeat a In/Out. Pod nimi tři větší - Stop, Play a Rec. Některá tlačítka mají v dvojkombinaci i další funkce.

 

Na čelním panelu jsou umístěny dva interní mikrofony Mic A a Mic B. Na pravém boku je šachta pro SD/SDHC kartu, konektor USB a vstup pro adaptér. Zadní strana obsahuje všechny vstupy a výstupy, jeden přepínač a jedno dial kolečko, které jsou z leva doprava uspořádány následovně:

 

Foot Switch (jack 6,3 mm), Input B a A (jack 6,3 mm) s přepínačem Mic/Line - Guitar, Input B a A (XLR), Line Out (RCA), Phones (stereo jack 3,5 mm) s Volume dial. Spodní strana přístroje obsahuje krytku, pod kterou je umístěna šachta pro čtyři baterie typu AA.

Je až neuvěřitelné, co vše se pánům konstruktérům povedlo do tohoto „kapesního“ osmistopáku vměstnat. Smekám klobouk, pánové !

 

První zapnutí

Po zmáčknutí a podržení tlačítka Standby/On se rozsvítil oranžově podsvícený displej, na kterém proběhlo logo Tascam Pocketstudio DP-008 s verzí operačního systému 1.00 0047 a animovaný obrázek dvou muzikantů hrajících na saxofon a trubku. Poté červeně problikla tlačítka Record a na displeji se zobrazila úvodní obrazovka tohoto „mini“ multitracku. Náběh operačního systému trval přibližně jedenáct vteřin.

 

Můj první krok vedl jako vždy k prozkoumání Menu přístroje. K volbě jednotlivých položek v menu slouží  kolečko Data. K výběru a další práci s jednotlivými položkami Menu se používají čtyři funkční tlačítka pod displejem - první slouží pro Exit, druhé je Exec, třetí je Prev a čtvrté Next. Poslední dvě jmenovaná tlačítka mohou někdy sloužit také k pohybu nahoru a dolů. V tomto případě se zadávají hodnoty jednotlivých parametrů kolečkem Data. V menu přístroje najdete následující položky - Information, Song, Card, Track Edit, Data Backup, Import/Export a Preference. Položky v nabídce Menu mají jednu či více stránek. Najdete zde téměř všechny potřebné informace pro nastavení tohoto kapesního mazlíčka. Další možnosti nastavení najdete pod jednotlivými funkčními tlačítky. Rec Mode, Phantom, Input Setting, Assign, Reverb, Equalizer, Tuner a Metronom. Ovládání je stejné jako v Menu. O možnostech nastavení se podrobněji nebudu rozepisovat, jelikož by to přesáhlo rámec tohoto testu. Mohu ale říci, že práce s operačním systém přístroje je příjemná, rychlá a bezproblémová. I přesto, že displej má malé rozměry, je přehledně uspořádán a najdete na něm všechny potřebné informace pro vaši práci.

 

DP-008 v praxi

Jako první jsem si vzal na mušku demo skladbu, která je součástí přístroje. Je to příjemně natočený bigbít v osmi stopách, trvající asi jednu a tři čtvrtě minuty. Tato skladba je zde nejen proto, abyste slyšeli, jak může vypadat záznam, ale také proto, abyste si mohli vyzkoušet všechny základní operace s DP osmičkou.

 

Po natažení demo skladby se načetly všechny nahrané traky, které obsahovaly následující audio materiál: Track 1 a 2 - bicí + percusion, 3 - basa, 4 - elektrická kytara, 5 - rytmická kytara, 6 - elektrické piáno, 7 - hamondky, 8 - syntezátor. Po poslechu jednotlivých stop musím říci, že demo skladba byla profesionálně sejmuta a hned na první poslech lze slyšet, že pokud k tomuto přístroji použijeme kvalitní mikrofony, které správně umístíme v dobře znějící místnosti, výsledek může být velmi dobrý. Poté jsem se pustil do míchání, kdy jsem využil knoby k tomu určené + další možnosti přístroje, jako je nastavení ekvalizéru, nastavení hallu, umístění nástrojů ve stereu, kompletní vyvážení nahrávky a další. Jednoduše řečeno: Na tomto demu si můžete krásně vyzkoušet kompletní práci s přístrojem po natočení materiálu až po závěrečnou mixáž, což je dobrý nápad!

 

Celkem jsem provedl čtyři závěrečné mastery. Jeden, kde byly pouze bicí a basa. V druhém jsem přidal Hammondky, v třetím byl kompletní podklad kromě sólové kytary a synthu a ve čtvrtém byla kompletní nahrávka.

Tascam DP-008 - studio do kapsy
Tascam DP-008 - studio do kapsy

Hned poté jsem vyzkoušel zabudovanou dvojici všesměrových elektretových kondenzátorových mikrofonů. Nahrál jsem něco málo ruchů z ulice a hru na keyboard v místnosti. Záznam zněl vyrovnaně a plně odpovídal ceně přístroje. Myslím si, že je to zajímavé řešení přidat vícestopému zařízení do výbavy interní mikrofony. Je víc než jasné, že stejně budete používat lepší externí mikrofony, které se dnes dají pořídit již za slušnou cenu. Na druhou stranu určitě oceníte tuto interní dvojici, pokud nebudete mít u sebe zrovna žádný mikrofon a budete si chtít nahrát třeba váš jam-session na zkoušce.

 

Samozřejmostí je editace nahraných dat v jednotlivých tracích. K mání jsou následující funkce: Copy/Paste, Copy/Insert, Move/Paste, Move/Insert, Open, Cut, Silence, Clone Track, Clean Out.

Stačí tedy vybrat v Menu - Track Edit, funkci kterou požadujete, zadat číslo stopy, která má být editována, a můžete začít s úpravou.

 

Zajímavé možnosti přístroje

Tento prcek vás určitě potěší i dalšími drobnostmi, se kterými se standardně setkáváme až u dražších přístrojů. Ve výbavě najdete integrovanou chromatickou ladičku a metronom, které lze nastavit dle vašich požadavků. K dispozici je také Reverb, u kterého lze nastavit typ reverbu, Time a Level. Celkem je k mání šest typů - Hall 1, 2, Room, Studio a Plate 1,2.

 

Pro externí mikrofony je zde také fantomové napájení +48 V, které lze libovolně zapnout či vypnout. K úpravě zvuku můžete použít dvoupásmový ekvalizér, který je k dispozici jak pro každou stopu, tak pro výstupní kanál A, B. Další drobnost, kterou jistě oceníte při své práci, je Undo/Redo. Ta může mít až pět set kroků. Její historie se dá samozřejmě smazat. K těmto funkcím se dá rychle dostat pomocí samostatných tlačítek, což je dobré pro rychlé ovládání přístroje.

 

DP-008 také umožňuje boucing. Tato funkce umožňuje při zaplnění všech osmi stop provést smíchání natočeného materiálu do stereo stopy a uvolnit si tak šest stop pro další nahrávání. Samozřejmostí je funkce letmého střihu. Pogumování knobů ocení všichni ti, kterým se více potí prsty.

 

Je jen škoda, že přístroj nemá funkci nabíječky pro NiMH baterie. Ale to už bychom chtěli v této cenové kategorii příliš. Myslím, že i přes tuto malou mouchu je výbava velmi bohatá.

 

Napájení

K napájení přístroje můžete použít buď čtyři baterie typu AA nebo napájecí zdroj, který není bohužel součástí balení a musíte si jej dokoupit. Co se týče baterií, je udávána následující doba provozu: pět a půl hodiny při nahrávání s vypnutým fantomem a šest hodin při přehrávání. Doporučovány jsou obzvláště baterie NiMH. Při testování jsem použil baterie NiMH, 2000 mAh. Po dobu nahrávání baterie vydržely tři a půl hodiny a při přehrávání čtyři hodiny. Pokud tedy chcete dosáhnou udávaných hodnot, doporučuji zakoupit baterie s kapacitou 2600-2800 mAh.

 

Záznamové médium

DP-008 používá pro ukládání dat karty SD nebo SDHC. Dodávaná karta o velikosti 2 GB je již naformátována. Výrobcem je doporučováno vždy naformátovat novou kartu přímo v přístroji. Naformátováním se karta rozdělí na část vyhrazenou pro nahrávání audio dat (MTR partition) a část určenou pro komunikaci s počítačem (FAT partition - FAT32). Pokud tedy vezmeme dodávanou kartu SD 2 GB, tak rozdělení bude následující - 1 GB FAT partition a 1 GB MTR partition fixně.

 

Komunikace s počítačem

Multitrack komunikuje jak s operačním systémem Windows, tak s Mac OS. Podporovány jsou následující systémy: Windows - XP, Vista a 7, Mac OS X - 10.2 a vyšší. Do systému není potřeba instalovat žádný speciální ovladač. Stačí propojit přístroj s počítačem přiloženým USB kabelem, zapnout jej, a počítač automaticky detekuje DP-008. Co se týče podpory USB formátu je podporován jak 2.0, tak 1.1. U posledně jmenovaného formátu však musíte počítat s pomalejším tokem dat při přenosu.

 

Vše jsem v praxi vyzkoušel na Windows XP i Mac OS X Snow Leopard. Oba systémy našly přístroj během chvilky, bez sebemenšího problému. Přístroj se zobrazil vždy jako další disk s označením DP-008. Po otevření byly k dispozici složky - Backup, Utility a Wave s uloženými daty.

Pokud by se vám nechtělo propojovat přístroj s počítačem, stačí vyjmout SD (SDHC) kartu a vložit ji přímo do čtečky ve vašem počítači. Výsledek bude naprosto stejný. Pak můžete začít v klidu zálohovat. Tolik tedy ke komunikaci s počítačem.

 

Závěrečné resumé

Tascam Pocketstudio DP-008 je velmi zajímavý osmistopý mini rekordér, který v letošním roce rozšířil skupinu digitálních portastudií.

 

Tento přístroj patří bezesporu k nejmenším osmistopým rekordérům na trhu. Jeho velkou zbraní kromě rozměrů je i jeho výbava. Ta je v této cenové kategorii skutečně velmi zajímavá a určitě ji ocení nejeden uživatel. Když k tomu všemu přičteme atraktivní design, jednoduché ovládání a přívětivě řešený operační systém s možností budoucího updatu, začíná být jasno, proč se značka Tascam drží již třicet let na špici mezi výrobci těchto zařízení. Po právu si Tascam DP-008 odnesl ocenění Best in Schow at the NAMM University Roundtable 2010.

 

A komu že je vlastně tento přístroj určen? Především všem hudebníkům, učitelům hudby, jejich studentům a také všem nadšencům zabývajícím se záznamem zvuku. Tak hodně zábavy při práci s tímto trpaslíkem!

 

Info:

Tascam DP-008 je osmistopé nahrávací zařízení určené hlavně do terénu. Jedná se o novinku roku 2010. Cena DP-008 je 8490 Kč včetně DPH.

 

Plus:

skvělý poměr výkon/cena

nadstandardní výbava přístroje

interní všesměrové elektretové kondenzátorové mikrofony

rozměry přístroje

 

Mínus:

absence síťového adaptéru

absence funkce nabíječky pro NiMH baterie

 

formát záznamu: 44,1 kHz/16 bit

displej: podsvícený grafický LCD

médium: SD karta 512 MB-2 GB nebo SD HC karta 4-32 GB

vstupy: 2 x XLR Input A/B s fantomovým napájením, 2 x jack 6,3 mm Input A/B s přepínačem Mic/Line - Guitar, 1 x vstup jack 6,3 mm Foot Switch, vstup pro adaptér DC/IN 5V

výstupy: Line Out RCA R-L, sluchátkový stereo výstup jack 3,5 mm

interní mikrofony/repro: ano - dvojice Mic A,B/Ne

USB/podpora OS: ano - Mini-B podpora USB 2.0/Windows XP, Vista, 7. Mac OS 10.2 a vyšší

další výbava: USB kabel, 4 x baterie AA, SD karta 2 GB a uživatelské manuály

volitelná výbava: AC adaptér PS-P520

rozměry: 221 x 126,5 x 36 mm (šířka, hloubka, výška)

hmotnost: 610 g (bez baterií)

 

Tascam Portastudio 144 byl světově první čtyřkanálový rekordér se záznamem na klasickou audio kazetu. Jeho debut byl v roce 1979 a mezi muzikanty byl považován za velmi tvůrčí a kreativní nástroj. Jeho cena se tehdy pohybovala kolem 1200 $. Nejpoužívanější model této značky nesl označení 424. Pro svoji oblíbenost se dočkal celkem tří verzí.

Psáno pro časopis Muzikus