Tama Superstar - kompaktní přesah mezi zvukovými světy
Bavil jsem se onehdy s kolegou o tom, nakolik je možné podle zvuku poznat značku bicí soupravy. Nyní se mi do spárů dostala nová souprava od Tamy, řada Superstar. Její test potvrdil tezi, že typické atributy špičkových řad se pomalu ale jistě dostávají i do zvukového spektra levnějších nástrojů.
Tama Superstar navazuje na řadu Rockstar custom, s níž má některé rysy společné. Zejména se jedná o uchycení za ráfky, které je však díky novému uplatnění litých ráfků na celé soupravě řešeno jinak a lépe. Superstar akceptuje trend mělčích korpusů, a tak se není co divit, že tomy ztratily na hloubce o jeden až tři palce. Mělčí korpusy mají výhodu zejména v tom, že se lépe ladí, jejich umístění v soupravě je variabilnější a v neposlední řadě zabírají méně místa v kufru felície. Jak jsem již zmínil v perexu, zvuk Superstar je na první poslech zařaditelný pod křídla japonského výrobce. Tamy jsou specifické mezipolohou mezi tradičním, “starým” zvukem a soundem moderním. Nejvýraznějším rysem tohoto zvuku je attack, který ještě podtrhují mělčí průměry. Pojďme k jednotlivým nástrojům.
Basový buben
Má rozměry 22 ” na 18 ” a potvrzuje, že basové bubny se Tamě vždy dařily. Je velice kompaktní, s “akurátním” poměrem basů a zbytku, se zbytkem soupravy se velmi dobře pojí. Rozhodně se vyplatí osadit jej profi blánou, použil jsem Remo Powerstroke a velmi dobře si s nástrojem rozuměla. Dojem profesionální soupravy umocňují dřevěné ráfky nástroje, vytknout lze skutečnost, že jsou k tělu korpusu uchyceny pomocí osmi šroubů, a nikoli deseti, jak je u profi řad zvykem. Nicméně ladění drží velice dobře.
Kotle
Jak jsem zmínil, jsou mělčí, což určuje jejich zvukovou charakteristiku: dobře kontrolovatelný sustain, snazší ladění a mohutný attack, který ještě umocňují tenké přepravní blány. Rozměry jsou 10 x 8”, 12 x 9”, 14 x 11”. Jestliže jsem u basového bubnu doporučoval výměnu za profi blánu, u kotlů se za ni přimlouvám dvojnásob. Osadíte-li je například dvouvrstvými Emperor clear, získáte zvuk à la Billy Cobham, zvýrazní se zvuk korpusu a dojde k rapidnímu nárůstu hloubek. Zajímavé by bylo použití Emperor Coated nebo Pinstripe, bohužel jimi nedisponuji. Otázkou je, zda by se dozvuk soupravy nezkrátil příliš, mám však dojem, že by se výrazové prostředky soupravy spíše rozrostly.
Bubínek malý
Zvaný též virbl, je jednoznačně velice povedený. Na zvuk Billyho Cobhama jsem již odkazoval a musím tak učinit znovu. Velmi solidní citlivost na struník, díky litým ráfkům velice dobře drží ladění, a díky použitému materiálu (basswood v kombinaci s břízou) reaguje velice živě. Škála výrazových prostředků je víc než uspokojivá. Nevím, zda jsem měl mimořádně povedený kousek, nebo je to u Superstar standardem, musím ale konstatovat, že do fusion nebo jazzrocku či funku se tento nástroj hodí velmi dobře. I v latinkách by se prosadil, rimclick přes litý ráfek je dostatečně důrazný.
Doplňky, dovětky, závěry a uzávěry
K soupravě jsem obdržel “téčko” pro uchycení tom tomů a multiclamp k uchycení 14” kotle. Oproti Rockstarům došlo ke změně: rockstarovské téčko v sobě mělo zabudovanou paměťovou objímku, takže rozvor mezi tom tomy byl aretovatelný, kteroužto vlastnost u Superstarů postrádám. Na uchycení 14” se nezměnilo nic, vše funguje, jak má. Výsledek: Superstar mají oproti konkurenci výhodu litých ráfků, které precizně drží ladění. Též povrchová úprava s barevným přechodem ze světle do tmavě červené působí velice pěkně, ve zpracování jsem nenašel chybičku, na vnitřní straně bubnů je dokonce identifikační známka řady. O precizním přístupu svědčí i velice pečlivé zabalení soupravy v dodávkových krabicích. Superstar nabízejí velice kompaktní a ovladatelný zvuk, kterážto vlastnost je pro ně dle mého názoru nejtypičtějším atributem. Asociují zvuk Billyho Cobhama a zachovávají si onu mezipolohu na hranici “starého a nového” zvuku, s přesahem do obou oblastí. Po výměně blan budou bubny plně funkční při koncertních příležitostech i při natáčení demosnímku. Poloprofesionální souprava s vyššími aspiracemi, která nabízí určité charakteristické “tamácké” atributy již ve střední cenové třídě.n
Info:
Tama Superstar Custom je souprava střední cenové třídy. Korpusy jsou zhotoveny z kombinace basswood – bříza, povrch je lakovaný. Souprava bez HW s rozměry 10”, 12”, 14”, 22”, 14” x 5,5” vyjde na 24 830 Kč.
Cena:
charakteristický zvuk
povedený malý buben
kompaktní a dobře kontrolovatelný zvuk celé soupravy
Mínus:
nevhodné převozní blány