Tama Starphonic PST137 - Třináct palců v oceli

Tama Starphonic PST137 - Třináct palců v oceli
Tama Starphonic PST137 - Třináct palců v oceli

Vlastnit čtrnáctipalcový bubínek a hrát na něj je natolik samozřejmé, že možná velkou část bubeníků ani nenapadlo, že by tomu mohlo být jinak. Teď nemluvím o druhém, doplňkovém bubínku, ale o tom hlavním. Srdci vaší soupravy. Takovým by mohl být i Tama Starphonic PST137 se svými třinácti palci průměru a sedmi palci výšky.

Než se však pustím do samotného bubnu, považuji za důležité zmínit základní rysy celé modelové řady malých bubnů, jejíž součástí je i námi testovaný kousek.

 

Když se řekne Starphonic

Je tomu již pár let, co nám konstruktéři Tamy představili tento ucelený koncept série malých bubnů. Výsledkem několikaletého vyhodnocování požadavků bubeníků a technologických poznatků jsou tyto jedinečné bubny poskytující dynamický zvuk s bohatou rezonancí a potřebnou citlivostí. A jaké že jsou klíčové prvky tohoto konceptu?

 

Grooved Hoop

Ocelové ohýbané ráfky mají několik zvláštností. Horní okraj ráfku je zahnutý směrem do středu bubnu a nemá po svém obvodu jediný otvor pro šrouby. Toto by mělo pozitivně ovlivňovat kýžený zvuk bubínku.

 

Freedom Lug & Claw Hook

Ráfek má po obvodu drážku, do které zapadají kameny napínacích šroubů. Celý systém je navržený tak, že umožňuje velmi snadnou výměnu blány, neboť stačí šrouby pouze povolit a kameny odklonit. Možná si říkáte, jak často člověk blánu mění, aby tomu přikládal význam, ale až po vyzkoušení zjistíte, jak příjemné pohodlí tento systém nabízí. Komplexnost celého do detailu propracovaného řešení doplňují gumové vložky kamenů, které až po přitažení šroubů způsobí jejich zajištění a brání tak samovolnému rozlaďování. To ještě není vše. Pro snadné odepnutí struníku při výměně dolní blány má spodní ráfek otevřené vybrání, a tak už jen stačí povolit dva šrouby na patce uchycení a struník odklonit. Po zpětném sesazení je vše v původním stavu a není třeba struník znovu seřizovat.

Tama Starphonic PST137 - Třináct palců v oceli
Tama Starphonic PST137 - Třináct palců v oceli

Linear-Drive Strainer

Napětí struníku je možné upravit na obou stranách po jemných krocích. Páka mechanismu má poměrně dlouhý chod, ale nijak nepohodlný a umožňuje velice přesné ovládání, což minimalizuje nežádoucí plácnutí struníku do spodní blány při jeho zapnutí. O 30 ° odkloněná patka má napomoci redukovat nadbytečný tlak na mechanismus i korpus. Samotný struník je velice citlivý, nese označení Super Sensitive Hi-Carbon a má dvacet strun.

 

Bearing Edge

(Ne)poslední zajímavostí této řady je vyzkoumaný optimální tvar hrany korpusu. Vrchol je posunut 2,5 mm od kraje a vnější hrana je zakulacena tak, aby na ni blána co nejpřirozeněji sedla a byl tím umožněn maximální přenos rezonance z blány na korpus.

 

Všechny tyto vychytávky jsou společným jmenovatelem celé osmičlenné rodiny Starphonic. Odlišné jsou pouze materiály korpusů. S rozměrem 14 x 6” se vyrábí dva dřevěné a pět kovových. Jediným rozměrově vybočujícím je náš testovaný ocelový 13 x 7”.

 

Retro je sexy, retro má sílu. A plechový bubínek je retro, nemyslíte? Tama tomu věří, když šest z osmi modelů Starphonic má kovový korpus.

 

Jdeme hrát

Už ze základních fyzických parametrů dokáže člověk trochu odhadnout, co jej u tohoto bubnu čeká. O palec menší průměr přináší vyšší základní tón. Zároveň se ale díky sedmipalcové hloubce nesnižuje objem korpusu, takže nepřijdete o to „tělo“. To určitě rádi uslyší bubeníci, kterým právě vyšší tón lahodí, ale bojují pak s důsledky silnějšího napnutí blány. Člověk si rozdíl mezi třináctkou a čtrnáctkou může trochu připodobnit k dvěma sousedním tomům. Je možné je naladit na stejný tón, ale stejně určitě nehrají. A právě to vytváří zcela novou zkušenost s tímto malým bubnem v různých laděních.

 

Začneme pěkně odspodu. Velmi záhy po prvním přitažení buben začíná naplno hrát. Při nízkém ladění je nejlépe cítit hloubka korpusu, zvuk je pěkně tlusťoučký, má delší sustain a příjemně rozeznívá struník. V této poloze má velmi univerzální zvuk a je ve srovnání nejblíže ke standardu čtrnácti palců. Perfektně sedí do rocku a v podstatě do jakékoliv kytarové muziky. Má úplně návykový zvuk rimshotu.

 

Jakmile začnete hrací blánu trochu více napínat, začíná vystrkovat růžky plechový korpus. Ovšem nijak nepříjemně, vše stále s velkou muzikálností zvuku. Více se vyrýsuje široká zvuková paleta při úderech do různých míst bubnu. Znatelně se také zostří rimshot. Nemohu nezmínit jednu asociaci, která mi přišla na mysl, jakmile jsem si hrál s bubnem v tomto ladění. Je jí postarší hit The Offspring - Why Don’t You Get a Job?

 

Při vysokém ladění už z celku více vyčnívá zvonivý plech a poprvé jsem uvažoval o jeho mírném zatlumení. Rimshot se stává téměř vražedným pro majitele citlivějších ušních bubínků a zvuk získává mírný trubkovitý nádech. Celkově buben působí více perkusivně a pomalu si začíná říkat o svůj stojánek po levici na pozici efektového bubínku. Struník je v tomto ladění dle očekávání velmi citlivý a krátký.

 

Při hře přes ráfek má bubínek příjemný, řekl bych neutrální, zvuk. S vyšším laděním trochu vroste jeho průraznost, ale celkový charakter se výrazně nemění.

 

Celou dobu testování jsem používal standardní pískovanou blánu, konkrétně Aquarian Texture Coated a neměl jsem jediný důvod uvažovat o jiné, protože bubínek prostě hrál, jak má.

 

Za zmínku ještě stojí, že horní hrana ráfku je sice zahnutá dovnitř, ale ne natolik, aby vytvořila zcela kulatý tvar. To se pak odrazí na tom, že se při rimshotu ráfek více podepisuje do paliček. Ze zkušenosti však mohu říci, že po dobu mého testování toto nebylo příčinou smrti ani jediné.

 

Závěr

Než jsem se Starphonicem osobně seznámil, připadal mi jeho systém napínání blán na pohled zbytečně robustní a překombinovaný. V praxi se ale ukázalo, že když se to dobře vymyslí a vyrobí, opak je pravdou. Po stránce zpracování tu celkově není vůbec co vytknout. Naopak. Vše přesně sedí. K tomu výborný struník s jednoduše dokonalým systémem ovládání, dle mého od Tamy ten nejlepší. Pokud se na to podíváme po zvukové stránce, hodnocení nebude jiné. Až na vysoké ladění, které mimochodem mně osobně sedí jen málokdy, hraje bubínek v muzice naprosto perfektně.

 

Info:

Tama Starphonic PST137 je ocelový malý buben o rozměrech 13 x 7”. Cena je 10 410 Kč.

 

Plus:

velmi muzikální zvuk

skvělá mechanika, zvláště ovládání struníku

kvalitní zpracování

 

Mínus:

ráfek nešetří paličky

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Rozměr 13 x 7”
Korpus ocelový o tloušťce 1 mm potažený mosazí
Ráfky ohýbané Grooved Hoop bez otvorů pro šrouby
Mušle systém Freedom Lug & Claw Hook s osmi šrouby
Struník ocelový Hi-Carbon s dvaceti strunami

 

www:

www.tamadrum.co.jp/STARPHONIC/

Psáno pro časopis Muzikus