Tama Speed Cobra a Iron Cobra - inovovaná nejvyšší řada pedálů k velkému bubnu

Tama Speed Cobra HP910LN
Tama Speed Cobra HP910LN

Pozor. Hadi! Avšak ne na silnici ani v letadle, nýbrž přímo pod vašima nohama. Ale nebojte, nekoušou a jsou velmi poslušní. Proto jsou tak oblíbení a během posledních více než dvou dekád našli útočiště u nespočtu bubeníků.

Troufl bych si říci, že pedály Iron Cobra patří k těm nejznámějším vůbec. A u nás možná i nejoblíbenějším. Bezesporu to bude i díky tomu, že první generace pedálů nesoucí toto jméno přišla už v roce 1993. Od té doby si buduje svou dobrou pověst, jelikož od počátku bylo jasným záměrem postavit spolehlivý a plně nastavitelný pedál. V roce 1998 Tama zúročila poznatky z pětileté praxe a druhé generaci nadělila sadu důležitých vylepšení. Delší dobu se zdálo, že kromě drobných, často pouze estetických, změn není vlastně co řešit. V roce 2010 však přišla novinka s názvem Speed Cobra. Úplně nový pedál? Ne tak docela. Vše, co doposud dobře fungovalo na Iron Cobře, je zde využito úplně stejně, jisté koncepční prvky však donutily výrobce otevřít druhou vývojovou linii. Dnes tyto pedály koexistují vedle sebe šestým rokem a dalo by se říci, že zkušenosti z užívání obou typů vyústily v inovované modely, o kterých si dnes povíme více.

Tama Iron Cobra HP900PN
Tama Iron Cobra HP900PN

Nejprve se podívejme na základní rozdíly mezi modely Iron a Speed. Na první pohled zaujme nezvykle dlouhý a hladký pedál Speed Cobry. Díky tomu získáte výrazně jiný pocit ze hry, zejména pokud vám vyhovuje udržovat si s pedálem kontakt celým chodidlem či jeho větší částí. Druhým důležitým rozdílem v konceptu je to, že bod napojení řetězu na pedál je posunut více směrem k patě. Díky tomu se zvětší úhel mezi silou řetězu a silou pedálu a dle výrobce tak dosáhnete pětinové úspory energie při shodném výsledku přenosu na beater. O tom, jaké je to v praxi, si však ještě povíme později.

 

Nyní bych rád zmínil novinky a klíčové prvky, které jsou víceméně pro obě devítistovkové řady shodné.

 

Roling/Power Glide LiteSprocket

Nově přebírá řada Iron od své mladší sestry o čtyřicet procent odlehčenou vačku. Důležité je zmínit, že Speed Cobra je nabízena, myslím logicky s ohledem na již zmíněnou koncepci, pouze s vačkou rolling glide čili kulatou. Modely Iron Cobra si můžete vybrat s vačkou rolling glide nebo power glide, která je odstupňovaná. To má za následek zrychlení pohybu beateru při jeho dokončování, což přináší vyšší razanci úderu.

 

Accu/Power - Strike Cobra Beater

Další novinkou jsou přepracované beatery obou řad. Nyní jsou v podstatě shodné. Nepočítám-li barvu, liší se pouze materiálem hlavice, kdy u Speed Cobry je použit jakýsi silikon, což mírně zvyšuje štiplavost úderu. U Iron Cobry je pak použit tvrzený molitan, projevem blízký klasickému filcovému materiálu. Nové beatery jsou o malinko těžší. Mají menší úderovou plochu pro zvýšení ataku a díky větším celkovým rozměrům hlavice se s nimi mění úhel (odstup) beateru v poloze dopadu na blánu.

Tama Speed Cobra a Iron Cobra
Tama Speed Cobra a Iron Cobra

Oiles Bearing Hinge, Hinge Guard Block

Pata, bolavé místo levných pedálů. Tama přišla na to, jak svou původní verzi ještě vylepšit a podobně, jako u ložisek na hlavní hřídeli, zvolila i zde způsob, který minimalizuje tlak na vlastní ložiska díky nové dvojdílné konstrukci. Celek pak vytváří ideální podmínky pro volný a lehký pohyb. Vylepšení paty navíc přineslo Iron Cobře ještě další, podle mě příjemný, bonus, jímž je prodloužení vlastního pedálu posunutím ložiskové osy blíže ke konci, a to aniž by vzrostla celková délka.

 

Super Stabilizer Design

Z důvodu zvýšení stability konstrukce došlo také k rozšíření podkladové desky a nosného rámu o 15 mm.

Rolling Glide Litesprocket
Rolling Glide Litesprocket
Power Glide Litesprocket
Power Glide Litesprocket

Swivel Spring Tight

A teď má nejoblíbenější novinka. V principu naprosto jednoduché a funkčně perfektní řešení dolního uchycení pružiny. Celý napínací šroub se naprosto volně vyklání tím směrem, kam jej pružina při pohybu mechanismu zrovna táhne. Opírá se celou dobu v podstatě na jednom bodě plastové seřizovací matice a pevného protikusu na rámu. Snadné je také seřízení napětí pružiny pomocí matice se zvlněným okrajem. Novinka, která se nejvíce podepsala na hladším chodu obou nových pedálů.

 

Jméno Cobra není vůbec náhodné. Při konstrukci první generace pedálů měli japonští inženýři na mysli odvěký obdiv tohoto tvora a respekt člověka vůči němu. Ladnost a tichost pohybu doplňuje schopností rychle a přesně zasadit smrtící úder.

 

Para-Clamp II Pro

Znáte, jak to vypadá, když je omačkaný a odřený ráfek vašeho krásného velkého bubnu. Můžete si ho sami nějak olepit, koupit si na to určené samolepicí ochranné terčíky z gumy či nějaké tkaniny. Nebo si počkáte, až se o to postarají výrobci pedálů. Další chytrý upgrade Tamy nově chrání ráfek gumovými výložkami ze všech stran. Kyvná hlavice horní páky snadno sedne celou plochou a guma samotná i daleko lépe jistí bezpečné spojení s ráfkem. Navíc se trochu změnil i tvar rámu, takže nyní je dostatek prostoru mezi pedálem a nejbližším napínacím hákem držícím ráfek velkého bubnu.

Power Strike Cobra Beater
Power Strike Cobra Beater
Acu Strike Cobra Beater
Acu Strike Cobra Beater

Cobra Coil

S touto vymožeností jsme si ani po několika pokusech nesedli. Chápu sice snahu konstruktérů napomoci rychlosti návratu mechanizmu zpět do výchozí polohy, ale tato pružina zdvihá pedál rychleji, než jakým se vrací zbytek mechanizmu. To způsobuje uvolnění řetězu a při jeho následném napnutí vzniká ráz, který je nejen slyšet, ale hlavně nepříjemně cítit na chodidle. Jelikož já používám velmi měkce nastavený pedál, zkoušel jsem i naopak velké napnutí hlavní pružiny, abych tento jev odstranil, ale ani přes jeho zmírnění se mi to nepovedlo. Navíc i přes tlumítko pružiny je její činnost slyšet. Naštěstí stačí povolit dva šrouby a Cobra má zpět svou plynulou lehkost a tichost. Nová je i spona na uchycení víceúčelového klíče Tama Drum Hammer. Je demontovatelná a klíč v ní sedí bezpečněji než dříve.

Swivel Spring Tight
Swivel Spring Tight

Jak se tak soustředím na všechny ty detaily a novinky, málem bych zapomněl zmínit věc, kterou u těchto pedálů vnímám už jako samozřejmost. Kromě kvalitní a spolehlivé konstrukce dostáváte s tímto pedálem možnost nastavit si vše zcela libovolně podle svých potřeb. Ať už je to pohodlné nastavení tvrdosti pružiny, úhel sklonu výchozí polohy beateru, úhel pedálu nebo úhel samotné hlavice beateru. Vše dostanete, jak je již zvykem, v bytelném plastovém přepravním kufru.To bylo „pár“ novinek na úvod. Uff. :-)

Para Clamp II Pro
Para Clamp II Pro

Nyní se vrhněme na trochu té praxe. Vrátíme se zpět na začátek. Je zřejmé, že obě řady disponují skvělou konstrukcí a výbavou. V tomto ohledu jsou shodné. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl? Který pedál je lepší? Nebo rychlejší?

Cobra Coil
Cobra Coil

Iron Cobra je jasný standard bytelného pedálu. Hraje se na něj bezvadně. Pokud zvolíte vačku power glide, dosáhnete vyšší razance úderů, budete-li chtít. S vačkou rolling glide máte o trochu více kontroly a citu, hlavně při jemnějším hraní. Pokud nevíte, pro který model se rozhodnout, nemusíte se bát, že byste udělali významnou chybu. Naučíte se ovládat každý z nich tak, jak budete potřebovat. Zmíněné rozdíly jsou na úrovni pocitu ze hry a jen dokreslují celkový projev.

Super Stabilizer Design
Super Stabilizer Design

To Speed Cobra je trochu jiný pedál. Obě v úvodu zmíněné vlastnosti hned rozpoznáte. Pokud bych jej měl já pojmenovat, nazval bych jej „Light Cobra“. Pro jeho lehčí a měkčí chod. Také dlouhý hladký pedál dodává při hře opravdu specifický pocit. Za sebe musím říci, že já jsem jím uchvácen. Nedosahuje takové důraznosti jako Iron Cobra, se kterým přeci jen máte větší robustnost pod chodidlem. Kdybych měl vyslovit lehké doporučení, zdá se mi Iron Cobra vhodnější pro energické hráče, zvláště ty, kteří jsou zvyklí hrát permanentně se zdviženou patou. Pro říznější hudbu pak s vačkou power glide. Naopak Speed Cobra nabízí velmi lehký a citlivý chod. A pokud rádi využíváte kontaktu celého chodidla s pedálem, budete z tohoto longboardu nadšení.

Oiles Bearing Hinge, Hinge Guarde Block
Oiles Bearing Hinge, Hinge Guarde Block

Ještě si dovolím poučit zvláště mladší a začínající hráče: Snažte se co nejméně upínat k myšlence, že nějaký dokonalý pedál zrychlí a zlepší vaši hru. Dá se bez nadsázky říci, že každý dobrý pedál je dostatečně rychlý a vše je pouze ve vašich nohou, v technice vaší hry. A k jejímu vypilování potřebujete pouze čas a dobrý pedál... nebo, jako v tomto případě, výborný pedál.

 

Info:

Tama Speed Cobra 910 a Iron Cobra 900 je inovovaná nejvyšší řada pedálů k velkému bubnu. Ceny jsou 5 500 Kč, resp. 5 830 Kč.

 

Plus:

z novinek zejména bezvadné řešení uchycení pružiny

ve všech ohledech propracovaná konstrukce

možnosti nastavení

kvalita zpracování

 

Mínus:

nepříjemné projevy při použití Cobra Coil

 

www:

www.tama.com/CobraPedals/

Psáno pro časopis Muzikus