Tama Cocktail-JAM Mini - malá kompaktní bicí sada
Protřepat - nemíchat, jen dokoupit hi-hatu, činely a stoličku, tedy test kompaktní bicí sady
Tak mi pošťák donesl domů další hejblátka na otestování a moudré jejich popsání. Tahle měla nějakých dvacet pět kilo i s krabicí. Na vynesení do schodů dost, na téměř kompletní bicí sadu s festovním hardwarem příjemně málo.
Po rozbalení byly v sobě naskládány velký buben, dva kotle a malý buben a kromě hi-haty všechny potřebné stojany včetně upevnění pro dva
činely. A taky měkké futrály a ladicí klíč. Kromě malého bubnu, jenž byl oblaněn z obou stran, měly ostatní bubny jen blánu údernou. Na přelomu 70. a 80. let to byla móda, Phil Collins k této konstelaci bicích přiměl i svého syna, ale běžně už bývá tohle složení spíš výjimkou.
Popis vnější
Luby bubnů jsou slepeny z několika tenkých vrstev. Vnitřní vrstvou je nelakovaný citronově nažloutlý topol. Nehtem v něm uděláte rýhu viditelnou proti světlu. Na řezu zespod velkého bubnu či kotle jsem napočítal ještě nějakých devět dalších vrstev dřev různých odstínů. Ty snad budou festovnější. Vnější plastová barevná folie, v našem případě leskle černá, je u velkého bubnu asi na pěti centimetrech přeložená přes sebe, zajištěná přilepením a přišroubovanou ladicí žabkou přes spoj. (Mimochodem - vyhýbám se termínu „mušle“, pro konzolku na ladicí šroub, tolik oblíbenému obchobníky. Důvody jsem už uvedl v čísle 2018/08 na stránce 40 a není tu pro ně místo.) U ostatních bubnů je spoj podobný. Žádný z lubů nemá na obvodu ve styku s blánou ani jinde zpevňovací dřevěnou obruč.
Svými názory na topolové luby bubnů jsem se nikdy netajil. Asi nejlíp je za mě formuloval bubnař pan Vágner ze Sluh u Kostelce nad Labem. Jeho vyjádření na téma bicí z topolu najdete v tomto foliantu, v čísle 2018/12 na straně 30. Mělo by být tesáno do žuly a nemám k němu co dodat.
Ladicí šrouby mají Withworthův závit W7/32”, tedy klasický bubnový o průměru asi 5,56 mm. Jsou dlouhé 59 milimetrů i s hlavičkou a pod ní mají kovovou podložku o průměru 6,4 mm zevnitř a 11,1 mm zvenku. Jejich závity jsou lehce potřeny čirou vazelínou. Hlavička je standardní bubnový čtyřboký hranol o straně 5,3 mm (tedy asi 1/5”). Šrouby na stojany a u pedálu mají hlavičky stejné, nebo mají madla pro ruku.
Žabky jsou k lubům přišroubovány vždycky dvěma černěnými šrouby M4 x 16 se dvěma podložkami u každého, jednou pérovou a druhou rovnou o průměru 16 mm zvenku. Rozteče šroubů jsou 1”. Podotýkám, že čím menší jejich rozteč, tím silnější páka na vytržení žabky z bubnu. Žabky pro malý buben, tedy ten s nejvyššími nároky na tah ladicích šroubů, jsou oboustranné, síly shora a zespodu se u něj tedy vyrovnávají.
Závit pro ladicí šroub uvnitř ladicí žabky má výšku 13,9 mm s šestihrannou patkou. V odlitku žabky je zafixován malou plastovou vložkou.
Na sestavě je asi nejméně obvyklé postavení velkého bubnu - šlapáku, který svou jedinou blanou nesměřuje vzad, nýbrž do země. Běžná bicí šlapka pak do něj pak buší odspodu. Přestavět vačky u pedálu současných konstrukcí není zase takový problém asi u žádného typu. Ten dodaný mi celkem vyhovoval.
Cocktail - přeloženo doslova „kohoutí ocas“ - toto slovní spojení bylo údajně poprvé použito v roce 1806 v časopise Balance and Columbian Repository a označoval nápoj složený z různých lihovin, cukru a vody. Péra z kohoutího ocasu se občas používala jako jeho míchátka, protože cukr se v přesyceném roztoku nerozpouští úplně, ale po čase se částečně usadí u dna, podobně jako u jiného přecukrovaného pití. Kolik cukru, při jaké teplotě vytvoří ve vodě nasycený roztok, si najděte, chcete-li, v chemických tabulkách. Méně, než byste asi čekali. Pokud je ho v roztoku víc, jde o roztok přesycený, jde o metastabilní stav a je třeba, pokud má zůstat homogenní, jej občas promíchat. Třeba tím barevným pérem z ocasu kohouta.
Když to vezmete do ruky
Pomocí dodaného hardwaru lze sadu sestavit do jednoho bloku a v případě potřeby ji taky jako jediný blok posouvat na menší vzdálenosti, pokud si podržíte šlapku nebo ji jen posouváte po podlaze. Hardware, tj. klouby, pedál a stojany, je vyroben s ohledem na spolehlivé užívání, tedy žádný šroub nejde proti duté trubce, jak to bývávalo u starších českých bicích. Taky tvoří většinu hmotnosti sady. Při prvním sestavování jsem měl trochu problém odhadnout, co kam patří. Nějaký přehledný nákres by nebyl od věci.
Zvuk
U velkého bubnu s jedinou blánou o průměru čtrnáct palců máte trochu problém u něj vyladit nějaký ten basovější zvuk. Dodaná tlumicí podložka, jež se má či může pokládat shora na otevřený konec bubnu, mu ztlumí právě ty basy, které by měl mít. Bez ní zase dost přeznívá, pokud mu už nechrastí blána. Tlumítko se tedy hodí spíš pro hraní v nějakých hodně malých prostorech, kde by hutnější zvuk šlapáku rušil. Pro zemitější zvuk by možná pomohl vhodně nastavený mikrofon. Naladění ostatních bubnů je vcelku bez problémů. Asi nejpříjemněji mi zněl malý buben, u něhož o čtyři palce menší průměr „než obvykle“ vcelku nevadil.
Závěrem
Z konstrukce je patrné, že výrobce chtěl vedle malých rozměrů docílit i nízké ceny, což jej nejspíš vedlo k několika konstrukčním kompromisům, na které nejsem zvyklý. Zejména na rozměry bubnů a použité dřevo. Při malých nárocích zejména na zvuk basového bubnu vás může zvuk i použitelnost soupravy s ohledem na pořizovací cenu nejspíš uspokojit.
Info:
Malá kompaktní bicí sada určená pro snadnou přepravu, rychlé sestavení a malá auditoria. Cena CJP44C-HBK je 16 170 Kč.
Plus:
kompaktní sestava
rychlé sestavení (po zacvičení) a snadná přeprava
slušně opracované náběžné hrany bubnů (což nebývá u topolových lubů obvyklé)
vcelku robustní hardware
poměrně nízká cena
Mínus:
měkké topolové dýhy v korpusu
malé ladicí žabky s roztečí upevňovacích šroubků pouze 1“
absence nákresu k sestavení
problematické ladění velkého bubnu
rozměry | počet ladicích šroubů | |
velký buben | Æ 14 x 6” | 6 |
malý buben | Æ 10 x 5” | 2 x 6 |
malý kotel | Æ 8 x 5” | 4 |
velký kotel | Æ 12 x 5,5” | 6 |
https://www.tama.com/eu/products/drum_kits/cocktail-jam_mini.html