Studiologic SL73 Studio - MIDI keyboard s luxusní klaviaturou
Každé kladívko nemusí být Thorovo
Tento model řady Studio SL, se vyznačuje něčím, co není až tak úplně běžné. A to tím, že i při počtu kláves 73 je vybaven kladívkovou mechanikou. A to ne ledajakou. Jedná se o fungl nový model Fatar TP/100LR. Proto bych rád začal právě u ní. Nejprve mi však dovolte pár slov k oběma výrobcům.
Společnost Fatar
Firmu založil Lino Ragni, poblíž italské Ancony, kde sídlí dodnes. Bylo to v roce 1956, kdy se urodila řada známých osobností - třeba můj bratr. :-) Od počátku - téměř půl století - se věnovali výhradně klaviaturám pro digitální piana, syntezátory a varhany. Ruku v ruce rostly zkušenosti i prestiž, takže se logicky časem rozšířila výroba na další kontroléry a pedály i nástrojové skříně. Zlomovým byl rok 1990, kdy spustili sériovou výrobu léta vyvíjených speciálních kontaktů, a dosavadní pružiny nahradili gumou. Hozenou rukavici neměl dlouho kdo zvednout. V roce 1996 masivně investovali do vývoje a rozšíření výroby, a v roce 2001 pak zásadně zmodernizovali mechaniky všech klaviatur, nejen kladívkových. Plody této mravenčí práce jsou patrné v dnešních produktových řadách, jež patří k nejpoužívanějším na trhu.
Společnost Studiologic
Firma přichází na trh s prvním výrobkem (Studio 88) v roce 1986. V roce 1998 vstupuje do hry nový brand - Studiologic. První další nástroje (SL 990 XP/PRO) společnost uvádí v roce 2003. V následujících letech už každý rok nebo dva přidává další nástroj, zdaleka už ne jen MIDI keyboardy. V roce 2010 to jsou první varhany (Numa Organ) plus digitální piano (Numa Piano). V roce 2012 přichází první syntezátor (Sledge). Jeho volitelně žlutý design, popř. černá klaviatura, připomínající Roli Seaboard, vybočuje i barevně. Loni (2019) společnost přišla s prvním neklávesovým kontrolérem SL Mixface. A teď zpět k tématu.
Klaviatura
Studiologic spolupracuje s legendárním výrobcem klaviatur Fatar od samého začátku. A není divu, jeho produkty najdete u většiny nástrojů, všech možných značek. Musím konstatovat, že se na ni hraje mimořádně dobře. Klávesy jsou výrazně odlehčeny, a díky tomu je výrazně lehčí i celý nástroj (cca 12 kg!).
Ale nejde jen o hmotnost kláves, potažmo nástroje. Jde o celkový feeling při hraní. Stavte se u prodejce a vyzkoušejte si to. Důležité je, jak odpor kláves vnímáte, když zavřete oči a představíte si, jak sedíte u koncertního křídla na pódiu a spustíte Chopina nebo Liszta, abych jmenoval alespoň tyhle mé superfavority. Co vám říkají prsty? ;-)
V souvislosti s tím mne napadlo dát si práci, a porovnat, jak si tato ušlechtilá klaviatura poradí se špičkovými modely neméně ušlechtilých virtuálních nástrojů předních výrobců koncertních klavírů. Podrobnosti naleznete v rámečeku. Osobně si dovolím značně neskromnou poznámku, že jsem s největší pravděpodobností dosud nehrál na lepší klaviaturu. Ano, je to odvážné tvrzení, uznávám. I mne samotného to zaskočilo. Na druhou stanu je to dojem čistě subjektivní. Každý má trochu jiné vnímání toho, na co se mu hraje lépe, a na co hůře. Ostatně, právě proto je tolik výrobců digitálních i akustických pian, že ano.
Panel
Sami uznáte, že design MIDI keyboardů Studiologic je striktně minimalistický. Také SL73 na panelu nemá téměř nic. Jen pár důležitých drobností. Uprostřed panelu je barevný displej (320 x 240 TFT) a napravo od něj multifunkční ovladač. Můžete s ním otáčet a na displeji tak procházet aktuální nabídku. Stiskem potvrdíte položku. Třetí funkcí je joystick, který můžete naklápět do všech čtyř stran a procházet sekce na displeji. Vpravo od joysticku jsou další tři tlačítka. Jedno rozhoduje o signálu, do nástroje vstupujícím, druhé odchozím. Třetí slouží k návratu na hlavní obrazovku.
V levé části panelu jsou tři malé joysticky s různou výbavou. Jsou skutečně hodně malé. A ani trochu ergonomické. Já vím, je to otázka zvyku, ale přesto... Levý má kompletně odpruženou polohu, takže je v obou osách vystředěný. Proto se hodí pro přiřazení funkcí s nulovou hodnotou ve středu (nebo ve čtvrtek?). Prostřední má odpružený pouze směr do stran, ve svislém směru odpružený není. No a třetí joystick nemá odpružení žádné. Každý z těchto tří typů se hodí pro jiný druh parametrů. Vybere si každý. Hluboce logická úvaha autorů.
Zadní panel
Ani zde toho není mnoho. Krom vypínače a napájení tři MIDI DIN konektory (1x In, 2x Out), konektor USB MIDI pro počítač a čtyři konektory pro pedály (2 damper pedály, 1 volume pedál a 1 obojetný).
Displej
Jak jsem zmínil, je barevný a velmi výrazný. Základní obrazovka má pět částí, horní pruh informuje o aktuálním programu a programové skupině. Pod ním jsou čtyři stejně velké kvadranty, barevně odlišené, kde vidíte, kterým konektorem přichází/odchází jaký signál, resp. přiřazení zvuku. A která zóna klaviatury je mu přiřazena, který výstup či vstup. Jejich hranice stanovíte podle potřeby. Standardně se zóny překrývají po celé šíři.
Fatar a virtuální klavír
K porovnání jsem využil všechna svá virtuální křídla:
- Native Instruments (Komplete 12 Ultimate): The Grandeur, The Gentleman, Maverick,
- SoniVox: Eighty Eight Ensemble (Steinway CD 327),
- Spectrasonic: Yamaha LA Custom C7 (Steinway),
- AIR Music Tech: Mini Grand (Steinway).
A jak jsem to dělal? Jako Jordan Rudes! Drsně bouřil a pak hrál co nejjemněji. Sledoval jsem repetici i dynamiku. Výsledek? Ve fortissimu se o „Pohár čtyř kouzelníků“ dělí The Grandeur a Yamaha, v pianissimu zabodoval nejlíp 88 Ensemble. Jenže o to tu dneska nejde. Podstatné je, že klaviatura TP/100LR obstála se ctí ve všech „disciplínách“.
SL Editor
Na webové stránce výrobce si můžete zdarma stáhnout tuto promyšlenou aplikaci, která kompletně obhospodařuje nástroj. Vyberete si svou platformu (Windows, MacOS) a konkrétní model (SL88 Grand/Studio, SL73 Studio). Aby s ním po instalaci Editor vůbec začal komunikovat, musí mít nástroj nainstalovánu aktuální verzi firmwaru. Pro obě instalace (Firmware i Editor) je zde podrobný návod po krocích, také manuál ve čtyřech jazycích. V národním jazyce jej přidává distributor v dané zemi.
SW je přehledný, informace jsou rozloženy do čtyř panelů, podle oblasti, kterou chcete řešit.
Panel Program se týká konkrétního zvuku v dané zóně, pakliže jich máte definováno více.
Panel Organize je banka 256 pamětí, umožňující rychlou a přehlednou organizaci používaných programů, včetně synchronizace. V levé části je tzv. Otevřený soubor projektu, ze kterého můžete do paměti nástroje, operací drag-and-drop zkopírovat programy a skupiny. Se Shiftem lze kopírovat i více položek najednou. V pravé části pak je výsledný projekt v paměti nástroje SL73, s importovanými programy a skupinami.
Panel SL Touch představuje jednu z nejpromyšlenějších inovací celé produktové řady pro spolupráci s Editorem. Můžete si totiž tuto skvělou klaviaturu ještě dále vyladit podle potřeby nebo herní techniky, kterou používáte. Lze nadefinovat křivku odezvy, podle které bude dynamika úhozu fungovat tak, aby se vám hrálo co nejlépe. K dispozici jsou tři křivky běžných tvarů (hard, normal a soft), a šest uživatelských. Každou z nich však můžete ještě dále upravit. Na stejném panelu je také nastavení funkce Key-Balance, umožňující vyladit k dokonalosti doslova každou jednotlivou, bílou i černou, klávesu, jakým způsobem bude probíhat úhoz v jednotlivých fázích. V několika vrstvách! Nemáte-li však potřebu vnucovat svému egu dojem originality za každou cenu a spokojíte se s presety, stačí si vybrat jeden ze šesti. Toto nastavení pak uložíte do paměti a můžete vyvolat kdykoliv později.
Panel Global/MIDI má vypovídající název: Vlevo jsou tři globální parametry - transpozice, přiřazení pedálů a společný kanál -, vpravo pak MIDI vstup/výstup a informace o firmwaru, s možností upgradu.
SL Editor zjevně vymýšlel zkušený uživatel MIDI keyboardů. Je to logicky promyšlený software, s jasně danými funkcemi, barevným rozlišením a intuitivním ovládáním. Žádná jiná formulace to nevystihuje lépe.
Klaviatury Fatar
Víte, testuji (především) klávesové nástroje pro Muzikus už opravdu mnoho let, dá se říci, že s přestávkami už od roku 1993, tedy téměř od prvních let existence redakce. Zejména digitální piana. Takže o nich už leccos vím. A jak možná víte i vy, kolem roku 2003 na trhu suverénně kraloval MIDI keyboard Doepfer LMK4+, který se ostatně prodává dodnes. Ten však nemá klaviaturu Fatar, ale svou vlastní. Sice bohužel nevím, jak si reálně stojí s kvalitou dnes, ale pokud se týká Fataru, tak ten vyzrál jak tatranská parenica či moravské vínko.
Magnetické doplňky
Jak už jsem vícekrát zmínil, mezi vývojáři Studiologic jsou zkušení uživatelé. Takže při vývoji uplatňují hlavně praktické hledisko. Navíc vědí, jak zní základní pravidlo úspěšného marketingu: Udělej to jinak! Neboli odlišit se. A z toho úhlu pohledu se zmíním ještě o jedné, respektive dvou extrémně praktických vychytávkách, které řada SL nabízí. Jedná se o magnetickou podložku (SL Computer Plate) pod notebook, případně hardwarový modul. Přestože je horní plocha nástroje téměř prázdná, jako odkládací plocha je zcela nepoužitelná, protože je úzká a nakloněná. S podložkou tak získáte nosnou, a navíc bezpečnou plochu pro počítač nebo modul, který by jinak musel stát zcela mimo nástroj. Představte si, že stojíte na pódiu u nástroje naxXku a kolem není vůbec nic. To je neřešitelný problém. Byl jsem zvědavý, s jak velkým - a hlavně těžkým - přístrojem může uživatel počítat. A byl jsem příjemně překvapen. Mávnutím Harryho proutku vykouzlíte plochu 37 x 27 cm. Druhým doplňkem (také magnetickým), který si s prvním nijak nepřekáží, je stojan na noty (SL Music Stand), s rozměry 42 x 27 cm. Skutečně praktické doplňky.
Info:
Studiologic SL73 je MIDI keyboard s luxusní klaviaturou Fatar TP/100LR, s kladívkovou mechanikou. Má 256 pamětí pro programy, 4 pedálové konektory, tři programovatelné joysticky s odlišným odpružením v různých směrech a výrazný barevný displej. Promyšlený software SL Editor ušetří spoustu času a udržuje firmware nástroje stále aktuální, jelikož sleduje jeho nové verze. Díky zcela nové technologii kladívkové mechaniky nástroj váží pouhých 12 kg. Cena rozhodně odpovídá kvalitě a je 10 490 Kč.
Plus:
vynikající kladívková mechanika
přehledný a výrazný displej
promyšlený SL Editor
4 zóny klaviatury
magnetické doplňky
Mínus:
Joysticky jsou malé a mají neergonomický tvar.
Technická specifikace
kladívková mechanika | vyvážená Fatar TP/100LR |
joysticky | 3 programovatelné |
tlačítka | 3 |
zóny klaviatury | 4 |
displej | TFT barevný 320 x 240 pix |
software | SW SL Editor |
funkce | programovatelné vyvážení jednotlivých kláves |
vychytávky | magnetický stojan na noty i držák na počítač/modul |
rozměry | 1040 x 310 x 125 mm |
Hmotnost | 11,5 kg |
příslušenství | Sustain pedál PS100 |