Studiologic SL Mixface - USB/MIDI/Bluetooth kontrolér
Italský výrobce Studiologic, po celém světě známý svou produkcí MIDI keyboardů, hudebních nástrojů atd., se pustil také do výroby studiových kontrolérů. Aby to nebyl jen „hýbač“ šavlemi, SL Mixface umí také ovládat keyboardy řady SL, a nejenom to. Pojďme mu zblízka podívat do očí, pardon, na displej.
Vlastní filozofie kontroléru je následující: možnost ovládat software pro DAW v počítači, zároveň řídit některé funkce v připojeném keyboardu SL (např. SL73 STUDIO) a k tomu přes Bluetooth rozhraní ovládat např. nástroj VST. To vše umí tahle malá a šikovná krabička.
Keyboardy SL
Začněme u propojení SL Mixface s keyboardem SL, v mém případě SL73 Studio. USB kabelem se obě zařízení spojí a prostřednictvím Mixface můžeme ovládat všechny možné funkce klávesnice. Pravda, má menší displej, během hraní člověk nemá na to, aby tam něco mačkal. Funkce, jako např. přepínání zón, hlasitost zón, přepínání přednastavených programů, je možné ovládat skrze Mixface. Navíc, a to mě úplně dostalo, pan Studiologic vyřešil jednou pro vždy problém, že nám nějaká část našeho vybavení spadne na zem. Znáte to, máte klávesy, modul nebo nějakou přídavnou krabici, která není v racku, a řešíte, jestli to při divočejší hře nesletí. Tohle nesletí díky pradávnému vynálezu člověka - magnetu. SL Mixface se magnetem přichytí ke klávesám, a je po problému. Geniální!
DAW
Existuje bezpočet výrobců různých kontrolérů, konzolí a podobných věcí k ovládání multitrackových nahrávacích softwarů. Studiologic se k nim tímto připojil a zařízení SL Mixface má přímo v sobě utility pro spolupráci s Cubase, Abletonem, GarageBandem, Logicem, Avidem, Motu Digital Performer, Studio One, Nuendo a Reason. To je slušná nabídka, řekl bych. Na displeji stačí nastavit software, který používáte a doporučuji podívat se na web výrobce (studiologic-music.com), kde jsou jednotlivá nastavení včetně video tutoriálů.
Samozřejmě asi nelze porovnávat dražší, větší a dokonalejší kontroléry, které mají delší fadery a lépe motorické šavle, které u testovaného výrobku dovedu představit, asi to ale nebyl záměr a také by byla větší cena.
Co vše lze ovládat? Prakticky vše, od spouštění nahrávání/přehrávání, hledání v aranži až po ovládání mixpultu. Mixface má k dispozici osm šavlí, primárně ovládne stejný počet kanálů.
Bluetooth
Třetí komunikační platformou je bezdrátové rozhraní Bluetooth. Osobně mi přijde velmi dobrá možnost ovládat skrze něj nástroje VST například v tabletu. Zkoušel jsem to v iPADu, a skutečně to funguje a je to velmi praktické. Navíc to můžete dělat na dálku, tablet mít třeba u pět metrů vzdáleného zvukaře, což je výborná věc.
Závěr
SL Mixface je zařízení, podle mého názoru prospěšné pro klávesového hráče, který využívá masterkeybord a třeba nástroj VST v tabletu. Nemusí mít nutně keyboard Studiologic, výrobce slibuje kompatibilitu i s jinými klávesami. Samozřejmostí je komunikace se softwary pro DAW, kde oceňuji především polopatické tutoriály k nastavení na webu italské firmy. Doslova super věcí je mechanické provedení s magnety. V balení navíc najdete ještě jednu gumovou podložku, aby vám kontrolér nejezdil po stole.
Info:
Studiologic SL Mixface je zařízení pro vzdálené ovládání MIDI keyboardů, softwarů pro DAW a nástrojů VST. Cena je 6390 Kč.
Plus:
koncepce
magnetické uchycení
kompatibilita
Mínus:
Fadery mohly být motorické.
velikost displeje
Technická specifikace
koncepce | USB/MIDI/Bluetooth kontrolér |
fadery | 8 + 1, délka 45 mm |
kompatibilita | Win, iOS, software pro DAW |
rozměry | 262 x 130 x 36 mm |
napájení | USB, baterie |
Web