Studio Projects CS5 - jednopalcový studiový mikrofon s přepínatelnými směrovými charakteristikami...
Tentokrát mi do ruky padl kondenzátorový mikrofon CS5 od americké firmy Studio Projects.
Zvenku
Na první pohled působí jednoduchým až strohým dojmem. Válcové tělo matně niklové barvy má na spodní straně centrální závit pro uchycení do držáku a standardní XLR konektor. Na horní straně těla potom najdeme celkem čtyři ovládací prvky - otočné přepínače, jejichž hmatníky vystupují jen trochu nad povrch těla. Nad ovládacími knoflíky tělo postupně přechází v hlavu, která působí poměrně historizujícím dojmem a celkově podtrhuje jednoduchý design celého mikrofonu. Krycí mřížka je dvojitá, vnější hrubší a pod ní ještě jedna jemnější. Jednopalcová mikrofonní kapsle s mylarovou membránou je tak velmi dobře chráněna.
Mikrofon má možnost nastavit celkem pět možných směrových charakteristik. Kulovou, osmičkovou, hyperkardioidní a dvě různě široké kardioidní. Další ovládací prvek slouží k zapnutí horní propusti, respektive k nastavení jejího zlomového kmitočtu. Ten jde nastavit ve čtyřech krocích od 75 do 300 Hz. Opět ve čtyřech krocích lze nastavit omezení snímaného pásma z horního konce. Vestavěná dolní propust jde nastavit od 3 do 15 kHz, případně úplně vyřadit. Jak potvrdilo měření, strmost filtrů ve všech případech je 6 dB/okt. Poslední ovládací prvek na těle mikrofonu slouží k nastavení útlumu v případě snímání silnějších zdrojů zvuku. Útlum se nastavuje od 0 do 20 dB s krokem 5 dB.
Zevnitř
Samozřejmě jsem mikrofon rozebral. To lze poměrně snadno vyndáním tří šroubků na spodní části těla mikrofonu. Pak lze snadno stáhnout celý válcový kryt a můžeme se dostat na elektroniku předzesilovače. Předzesilovač je tranzistorový, postavený z diskrétních součástek. Řemeslné provedení elektroniky a použité součástky vcelku odpovídají kategorii mikrofonu. Jsou použity klasické vývodové součástky. Celá elektronika je rozdělena na dvě desky plošných spojů. To souvisí s poměrně nápaditým a dobře provedeným umístěním celé elektroniky v těle mikrofonu, zejména s ohledem na umístění přepínačů. Bohužel právě samotné přepínače kazí dojem z tohoto jinak celkem elegantního řešení. Jejich ovládání není úplně nejjednodušší, navíc často uvíznou v nějaké mezipoloze a způsobují poměrně silné praskání ve výstupním signálu.
A jak to hraje?
Dá se říct, že celkem dobře. Mikrofon má tendenci mírně zdůrazňovat vyšší kmitočty. Výsledná barva zvuku je pak určitým způsobem charakteristická a zvuk zní poměrně ostře a průrazně, nikoliv však nepříjemně. Tato charakteristická barva zvuku ještě více vynikne, když použijeme vestavěnou horní propust. Velmi dobře funguje i dodávaný protivětrný kryt. Ten výslednou barvu zvuku mění jen málo a tím, jak potlačuje vyšší kmitočty, jeví se celkový zvuk poněkud vyrovnanější.
Mikrofon se dodává v polstrovaném hliníkovém kufříku se základním příslušenstvím, tj. s výše zmíněným protivětrným krytem a držákem na stojan. Držák na stojan na první pohled vypadá poněkud komplikovaně, ale při bližším prozkoumání se ukazuje, že je to ku prospěchu věci. První výhoda je v tom, že matice která se šroubuje na mikrofon, je součástí držáku, takže se nikam nemůže ztratit. Další plus tkví v tom, že držák lze uzpůsobit pro uchycení seshora i zespod a přitom lze bez problémů mikrofon směrovat prakticky libovolně. Jistou nevýhodu přeci jen držák má. Jeho provedení je poměrně lehké a zejména šroub, který fixuje polohu, je poněkud neergonomický a dimenzovaný takřka nahraně. Takže utáhnout poměrně těžký mikrofon v definitivní poloze jen tak rukou je docela náročné.
A co napsat na závěr?
Vzhledem k tomu, že se mikrofon prodává za 8490 Kč a nabízí celou řadu funkcí, se dá říct, že je to za málo peněz docela dost muziky. Jelikož zvukový projev mikrofonu není úplně neutrální, asi to nebude vhodná volba pro někoho, kdo hledá co nejuniverzálnější mikrofon. Ale pokud někdo hledá mikrofon s průrazným a lehce zabarveným „skoroelektronkovým“ zvukem, tak by mohl být spokojen.
Info:
Studio Projects CS5 je externě polarizovaný velkomembránový studiový kondenzátorový mikrofon s FET impedančním konvertorem. Doporučená maloobchodní cena je 8490 Kč.
Plus:
vybavenost
Mínus:
kvalita přepínačů
utahovací šroub držáku
charakteristiky: osmičková, kulová, hypekardioidní a dvě varianty kardioidní
ovládací prvky:přepínač směrových charakteristik, přepínač útlumu, horní a dolní propust
systém: kondenzátorový
impedance: 200 Ω
frekvenční rozsah: 20 Hz-20 kHz
citlivost: -32 dB re 1V/Pa (14 mV @ 94 dB SPL)
max. SPL: 156 dB (při 1 % THD a zapnutém útlumu 20 dB)
napájení: fantomové 48 V, odběr 4 mA