Struny vs. baskytara (podruhé)

Struny vs. baskytara (podruhé)
Struny vs. baskytara (podruhé)

Hledáte vhodné struny na baskytaru? Nevíte jak a podle čeho se orientovat? Připravili jsme pro vás další porovnávací test strun (první vyšel v čísle 8/2002), jehož prostřednictvím vám chceme ukázat, že různé struny i stejné značky hrají jinak. Test nechce a ani nemůže obsáhnout celou širokou nabídku na trhu. Chceme vám zde jenom napovědět, jaké požadavky na struny si můžete klást vy sami. Otestujeme čtyřstrunné a hlavně pětistrunné sady, kde nás bude nejvíc zajímat kvalita struny B (H).

Struny vs. baskytara (podruhé)
Struny vs. baskytara (podruhé)

Struny jsem zkoušel na pražcových baskytarách Fender Jazz, Fender Precision, Music Man Sting Ray, Music Man Liška 5 a současně na bezpražcové baskytaře Fender Jazz. Posuzoval jsem zvuk, šířku tónu a jeho harmonické spektrum, sustain, veledůležitou intonační stabilitu a přiměřeně i životnost. Jako zesilovací aparaturu jsem použil lampový Fender Bassman, tranzistorový Ampeg a Marshall.

 

Pětistrunné sady tloušťky 045" (044), 065", 085" (080), 105" (100), 135" (130, 125):

Warwick, Red Label

Stainless Steel Roundwound, cena 370 Kč

Před pár lety zazářily rudě na pultech prodejen a jako cenový trhák se za krátkou dobu staly takřka legendární. Jak hrají dnes? Trochu užší tón a skvělý sustain. Průměrná intonační stabilita. B struna nemá zúžené (tapered) ukončení na kobylce a je intonačně méně spolehlivá. Při dlouhodobějším užívání se projeví levnější materiál jádra - je nutno dolaďovat oktávy týden co týden. Zase to má výhodu v tom, že nepraskají. Jinak všestranné použití. Ve své cenové kategorii nemají konkurenta. Vyjma roztažnost jsou dokonce o něco málo lepší než dražší Yamahy. Na krátkodobé použití a v poměru cena/výkon jsou výborné, i když první série bývaly kvalitnější. Sám jsem je často používal a ve finanční tísni jim dám vždy rád zavděk. Jo, a ještě mívaly červeně opředené konce vinutí. Dnes už se vyrábí bez opředení. Země původu neuvedena. Že by Korea?

 

Warwick

Nickel Roundwound, cena 1080 Kč

Žlutá krabička. Na niklové struny jsou hodně tvrdé. Mají míň vyšších harmonických a teplejší barvu tónu než bratrské černé a červené Warwick. Normální sustain. Intonačně průměrné. Struna B produkuje zvláštní tón, jakoby bez středů. Má zúžené ukončení, na obalu však neuvedeno. I po dlouhé době drží ladění. Vyrobené v USA. Celkové hodnocení - dobré.

 

Warwick

Stainless Roundwound, cena 1330 Kč

Černý obal a ocelové struny. Dobrý a pevný tón. Dlouhý sustain. Vyrovnané harmonické spektrum. Průměrná intonace. V této cenové kategorii je samozřejmostí, že struny udrží ladění na oktávách dlouhý čas. Dobré B, nejlepší ze všech Warwicků. Klavírové zúžení struny B na kobylce (tapered), není na obalu uvedeno. Tvrdé a univerzální struny. Vyrobené v USA. Celkové resumé - výborné.

U "černých a žlutých" Warwicků působily potíže konce strun obnažené na jádro. Těžko se kotvily do mechanik a při navíjení prokluzovaly.

 

Rotosound Swing Bass, RS665 LD

Stainless Steel Roundwound, cena 1020 Kč

Legendární klasika. Na obalu je nevkusný velký rozzuřený lev. Tyto struny s kulatým vinutím se jako jedny z prvních na světě vyrábí v Anglii od roku 1962. A ten lev byl kdysi mnohem menší. Ten nám za tu dobu ale pěkně vyrost. Pod ním je neskromně napsáno: World's Famous Music Strings. Souhlasím! Sustain a intonace průměrné, tón je široký a ve výškách víc barevnější než černé Warwick. Jak u Rotosound bývá zvykem, konce strun jsou opředeny matně červeným vinutím. Struna B má dobrý tón a nemá zúžené ukončení. Sebevědomí výrobce podtrhují i jména hráčů, kteří je ve čtyřstrunném obvyklém provedení používali - Jaco Pastorius, Stanley Clarke, Geddy Lee, John Entwistle a John Paul Jones i posléze v osmistrunné verzi. V hybridním provedení 43, 65, 80 a 110 na ně hraje Billy Sheehan na své sólové desce Compression. Univerzální a výborné. Mám ale dojem, že kdysi bývaly ještě lepší. A teď mě ten lev sežere. (A bude ještě větší).

 

S. I. T. (Stay-In-Tune),

Nickel Power Wound, cena 1290 Kč

Poměrně nová značka. Vyrovnané harmonické spektrum, překvapivě delší sustain než ocelové Rotosound. Měkčí, tónově lepší a intonačně o něco málo víc spolehlivé než žluté Warwick. Jsou ale také o něco dražší. Struna B má dobrý tón a nemá zúžené ukončení na kobylce. Univerzální. Vyrobené v USA. Až na ten název celkově výborné.

 

D'Addario EXP 170-5,

Coated Nickel Bass Strings, cena 1790 Kč

Další inovace progresivní firmy se snahou zlepšit tón a prodloužit životnost strun. Je vidět a hlavně slyšet, že v New Yorku u D'Addario nespí na vavřínech. Nová řada EXP má vrchní vrstvu vinutí potaženou ultra tenkou ochrannou vrstvou a to ještě před navinutím na jádro. Na pohled vypadají struny úplně normálně jako roundwound, ale na dotek jsou jakoby hladší. Při doteku prstu o magnet snímače struny nezemní a chovají se stejně jako struny s nylonovým potahem. A zvuk? Harmonicky široký a bohatý se špetkou jakéhosi vrzání. Ušlechtilý tón s krásnou barvou. Precision víc vrní a bezpražec víc zpívá. Nádhera. Intonačně spolehlivé. Až magicky dlouhý sustain. Skvělé a jedno z nejlepších B v testu. Životnost strun prodloužená víc než trojnásobně. Komu se při hraní hodně potí ruce, vydrží tyto struny při dennodenní zátěži zvukově i dva měsíce (!), částečně to neplatí pro hru slapem (podobně jako u strun Elixir). Jak je u D'Addario dobrým zvykem, kotvící kuličky jsou barevně rozlišeny pro snadnější identifikaci a struny jsou baleny v antikorozních obalech. Co víc dodat - vynikající.

 

Fodera, Diamond series

Compressed Round/Stainless Steel,

cena 1500 Kč

Trochu tvrdší ocelové struny se stlačeným vinutím. Na obalu napsáno: Ručně vyrobené v USA. Dá se struna navinout ručně? A co na to strýček Yllas? Zvukově vyvážené v celém harmonickém spektru. Hezký, pevný a tlustý tón. Výborný sustain. Výborná intonační stabilita. Tyto přednosti má na svědomí, kromě precizní ruční práce, i tvrdé, ale křehké jádro, díky kterému někdy praskají. Skvělá struna B, společně s D'Addario nejlepší v testu. Tapered ukončení uvedeno na obalu. Univerzální a drží ladění i víc jak po roce. Vynikající.

 

Elixir, Nanoweb, ultra thin coating.

Electric Bass Strings, Medium, cena 1830 Kč

"Inspirace při hraní se vytrácí, když struna umírá. A proto jsou tady struny Elixir. Těm trvá podstatně déle, než umřou. Je to cesta života," hlásá trefně reklama. Za všechno může firma Gore a její syntetické vlákno goretex, které se proslavilo ve sportovní sféře jako tepelně-izolační materiál. Modifikace tohoto vlákna určená k ochraně strun byla pojmenovaná polyweb. Struna potažená tímto speciálním povlakem připomínala čerstvě zakuklenou larvu motýla mutovaného s pružinou. Svůj úkol ale polyweb plnil dokonale. Byl sice vidět, třepil se, ale "hrál" delší dobu než nový hit zvaný nanoweb. Proč o něm mluvím v minulém čase? Struny s tímto potahem se už nevyrábí a distribuují se jenom do vyprodání zásob.

Hlavní tíhu ochrany strun přenesl výrobce na tenčí a neviditelnější Nanoweb. Struny s nanowebem se na první pohled ničím neliší od běžných strun. Na dotek jsou hladké a velmi kluzké. A jak hrají? Plný a tlustý tón. Zvuk je široký a má víc středů než normální struny. Sustain je dobrý a intonace je průměrná. Struna B má výborný tón a tapered ukončení, které je uvedeno na obalu. Firma vyrábí a nabízí i verzi bez zúženého ukončení. Musím říct, že B bez tapered ukončení hraje o něco hůře. V tomto případě bych uvítal verzi s tenčí tloušťkou struny B. Jinak struny vydrží opravdu déle. Při plném zatížení i dva měsíce ve stejné zvukové kvalitě (podobně jako struny D'Addario EXP). Vyrobené v USA. Celkem výborné.

 

Čtyřstrunné sady, různé tloušťky:

La Bella 760N, Deep Talking Bass String

Black Nylon Tape Wound, cena 800 Kč

Hlazené struny určené pro akusticko-elektrické snímání. Páskové černé nylonové vinutí. Na hmatníku vypadají strašidelně. Neobvyklé tloušťky strun 60, 70, 97 a 115. Průměrný sustain a průměrná intonační stabilita. Široký a opravdu hluboký, jakoby utlumený tón bez vyšších harmonických. Dá se s nimi docílit starý dutý kontrabasový zvuk. Nevhodné pro slap. Dlouhá životnost. Při náhodném doteku prstů o magnety snímačů struny nezemní. Vyrobené v USA. Celkově dobré.

 

Ernie Ball, Super a Extra Slinky Bass

Roundwound Bass Strings, cena 810 Kč

Niklové i ocelové provedení. Obvyklé i hybridní tloušťky. Výborný tón a široké harmonické spektrum. Skvělá intonační stabilita a výborný sustain. Citlivé na reakce prstů, výborné pro slap a všechny styly. Mají tvrdé jádro, a tak při agresivnějším hraní občas praskají. Na obalu vypsaná celá plejáda slavných i méně slavných umělců, kteří tyto struny používají. Jen namátkou - Tony Levin, Jason Newstead, Tom Hamilton, Nick Fyffe, skupiny Bush, Slipknot atd. Vyrobené v USA. Jinak vynikající.

 

Yamaha, H4030

Stainless Steel Wound, cena 590 Kč

Ocelové struny z dalekého východu. Dobrý tón a průměrný sustain. Plný zvuk v celém harmonickém spektru. Menší intonační labilita E a A struny. Na oktávách ladí i po roce. Univerzální použití. Vyrobené v Japan. Celkové hodnocení - dobré. Také mám dojem, že kdysi bývaly lepší a že pověst nadlidské japonské dokonalosti zde hodně předchází kvalitu strun.

 

P.S.: Pozor! Čtyřstrunné sady jsou samozřejmě levnější než pětistrunné. Rozdíl může činit až pět set korun. Taktéž ceny strun se můžou v obchodní síti hodně lišit, jsou tedy bez záruky a jsou pouze orientační. Užší průměry krčků ladících mechanik stylu Gotoh strunu při navíjení lámou a hodně namáhají v ohybu. Trpí tím hlavně struny silnějších průměrů (135"), které se na tak malou hřídel málem ani nevejdou. Struny B s klavírovým zúžením (tapered) mají lepší kontakt na kobylce a tím pádem i lepší tón. Na struny nylonové, hlazené a na struny s ochrannými potahy můžeme bez problémů používat různé čističe určené k těmto účelům.

A na konec něco pro ty, kteří mají všeho a všech plné zuby - ke škrcení je nejvhodnější struna G, k oběšení je nejlepší béčko.

 

Internet:

www.warwick.de

www.rotosound.com

www.sitstrings.com

www.daddario.com

www.ernieball.com

www.elixirstrings.com

www.fodera.com

www.labella.com

www.yamaha.co m/guitars

Psáno pro časopis Muzikus