Stagg T 490–H - telecí design
Nikoho z nás asi nepřekvapí, že vedle nástrojů zvučných značek (a někdy poněkud tučných cenovek) nacházíme stále častěji na pultech prodejen též jejich nejrůznější kopie či modifikace zejména asijské výroby, které mnohdy stojí o nějakou tu nulu méně a ne vždy se musí hodit jenom na podpal.
Do ruky se mi dostal Stagg T 490-H, jehož design by se dal docela dobře označit jako "telecí". Frontu v řeznictví byste však na něj stáli zbytečně.
Popis nástroje
Tvarem jde totiž v podstatě o repliku telecastera, osazenou singlem u krku a humbuckerem u kobyly. Snímače jsou umístěny pod kovovým krytem. Poměrně nezvyklým doplňkem je však tremolo systému "Bigsby", jaké jsme zvyklí vídat spíše u lubovek, které není možné osadit moderními tremoly, využívajícími jako protiváhy k tahu strun více pružin, umístěných přímo v masivu.
Přestože konstrukčně jde o letitý systém, mnozí výrobci (například firma Gretsch) se k němu dnes vracejí, aby ukojili hlad vyznavačů starých hodnot. Tremolo (kromě toho, že dodává modelu náležitý vintage design) funguje na principu navíjení strun na kovovou osu struníku, v níž jsou uchyceny. Páku, která u tohoto typu tremola často bývá (stejně jako v tomto případě) vyrobena nikoliv z kulatého drátu, ale ze zhruba třímilimetrového plechu, vrací do původní polohy pružina, umístěná na struníku. S touto jedinou pružinou na horní desce si tremolo vystačí - tedy žádné vydlabávání těla nástroje, žádné soustavy pružin, žádné zámky.
Přiznám se, že jsem byl poněkud skeptický, pokud jde o odolnost tohoto systému proti rozladění, ale musím konstatovat, že mne překvapila statečnost, s jakou čelil mému hrubému útoku (inu - test je test!). Rozladění se dostavilo až při téměř prověšených strunách směrem dolů a směrem nahoru (ano, je dvojzvratné) při značném přetažení strun. Nabyl jsem dojmu, že při rozumném zacházení s ním člověk může počítat (mimoděk se mi v té chvíli vybavily zástupy nejrůznějších hráčů, kteří používají stratocastery bez zámků. Nehovořím samozřejmě o třídě nástroje, ale i přesto to možná o něčem svědčí...). Při prasknutí struny se ty zbylé navíc rozladí výrazně méně.
Tělo je lakovaná olše, lepená ze tří dílů (střed plus strany), kolem snímačů a pod tremolem pokryté černým plastovým krytem. Dále zde najdeme potenciometr hlasitosti, potenciometr k redukci výšek a nožový třípolohový přepínač snímačů (humbucker/kombinace/singl). Kobylka je (vzhledem k typu tremola) pevná a s posuvnými kameny, nastavitelnými šroubem. Krk je lakovaný javor, montovaný jako u telecastera, proložený proužkem mahagonu.
Byl jsem zvědavý, jestli se pořežu o pražce, jak tomu mnohdy u levnějších nástrojů bývá, ale začištění se ukázalo jako standardní, takže nástroj zůstal neposkvrněn mojí krví. Nastal tedy čas nažhavit lampy v aparátu a vyloudit něco libých zvuků.
Test
Nástroj jsem testoval na hybrida ADA Viper 75 W (lampy na předzesilovači, mosfet na konci). Charakterem zvuku skutečně trochu připomíná již několikrát zmíněného telecastera, samozřejmě úměrně k obnosu, který na vás prodavač vyhrkne v případě, že se rozhodnete vzít si Stagga domů (4490 Kč).
Vzhledem k této cenové třídě mi připadá poněkud bezpředmětné zkoumat brilanci snímačů či vlastnosti jako sustain a podobně. Nástroj ladí, jistě že zvuk by mohl být ušlechtilejší, ale poměr cena/kvalita jasně hovoří ve prospěch muzikanta, jehož nároky jsou s nohama na zemi (na CD příloze si můžete naslechnout...).
Jakoby zde člověk platil snad jen to dřevo a hardware a do cenovky už se nějak nevešla cifra pro toho, kdo to celé vyfrézoval a stloukl dohromady. Otázkou je, jak se bude "no name" mechanika chovat při několikahodinovém hraní s kapelou a jestli ladění bude držet (tak dlouho můj test samozřejmě netrval).
Přílišnou důvěrou mne v tomto směru nenaplnil nultý pražec, jehož drážky pro struny jsou vyříznuty tak těsně, že některé struny svírají a neumožňují jim dobře klouzat. Pokud jde o mě, nejsem ten typ, co několika zručnými pohyby rašplí narovná případné vady na kráse, nýbrž s každým utáhnutím čehokoliv se svěří do rukou odborníka (zdravím Jirku Mázla! :-). Totéž bych tedy doporučil i vám v případě, že vybranému nástroji bude něco scházet. V této cenové relaci bývá totiž vcelku běžné, že se plusy a minusy kus od kusu liší, nicméně se pořád bohatě vyplatí nechat tu a tam něco dorovnat u nástrojaře. Musím však říci, že s výjimkou nultého pražce to není případ tohoto nástroje.
Cena:
Stagg T490-H je kopie telecasteru s tremolem Bigsby a jeho cena je 4990 Kč.
Plus:
tremolo slušně drží ladění
příznivá cena
Mínus:
příliš těsné drážky pro struny u nultého pražce