Soundcraft Signature 22 MTK - mixážní pult s možností nahrávání přes USB do počítače

Soundcraft Signature 22 MTK - mixážní pult s možností nahrávání přes USB do počítače
Soundcraft Signature 22 MTK - mixážní pult s možností nahrávání přes USB do počítače

Soundcraft Signature 22 MTK

Analogový mixážní pult s integrovaným multikanálovým USB rozhraním

Začátkem tohoto roku jsem zde v Muzikusu testoval mixážní pult Soundcraft Signature 10. Šlo o nejmenší pult z řady Signature. Mix jsem tenkrát testoval v docela tvrdých zimních podmínkách. Ale ani mráz, sníh a vysoká vlhkost se nijak neprojevily na jeho bezchybném fungování. Zaujaly mě tehdy kvalitní nízkošumové předzesilovače, dobře nastavené a dobře fungující limitéry a bytelná kovová konstrukce.

To vše najdeme i u modelu Soundcraft Signature 22 MTK, tedy u nejvyššího z řady. Tento model má však mnohem více vybavení a možností. A právě na tyto rozdíly bych se dnes rád zaměřil. Jak už bylo napsáno v minulém článku, mix pochází z dobré rodiny Harmanových. :-) Efektová jednotka Lexikon, limitéry dbx a také kvalitní a dnes už vyhlášené předzesilovače Ghost dělají z pultu pracovní nástroj, za který se nemusí nikdo stydět. Přívlastek MTK na konci označení skrývá možnost vícestopého nahrávání a přehrávání. Bytelná konstrukce, stomilimetrové fadery, zabudovaný napájecí zdroj a hlavně zajímavé možnosti napovídají, že zůstanete přátelé na hodně dlouho.

 

Základní popis

Mixážní pult má dvacet dva vstupů, přičemž poslední čtyři jsou stereofonní. Prvních čtrnáct vstupů má vstupní konektory XLR plus jack 6,3 mm. Další dva jsou vybaveny vstupy XLR plus dvojicí jack 6,3 mm. Poslední dvojice vstupů je již čistě stereofonní. U jedné z těchto dvojic najdeme dva konektory jack 6,3 mm a u druhé dvojice jsou dva konektory cinch a USB konektor.

 

U prvních osm vstupů (1 až 8) najdeme spínač pro aktivaci limitéru. Vstupy 7-10 jsou navíc vybaveny spínačem Hi-Z pro připojení vysokoimpedančních (nástrojových) zdrojů zvuku. Jinak je všech prvních osmnáct vstupů shodných. Najdeme zde tedy potenciometr vstupní citlivosti, pod ním dva spínače filtru Low Cut na 100 Hz a spínač USB RTN, pro přehrávání nahraných stop.

 

Potom klasické čtyřpásmové ekvalizéry se dvěma laditelnými středy, přičemž vše je uděláno tak, jak jste zvyklí. Znamená to, že pokud váš zpěvák (např.) potřebuje stáhnout 3,5 kHz -6 dB, automaticky si vstup předchystáte horním potenciometrem na cca 2 hodiny a spodním na cca 10 hodin. Totéž u ostatních potenciometrů ekvalizéru.

 

Následuje pětice auxů, přičemž horní tři - zelené - jsou primárně určeny pro monitoring a další dva - modré - potom pro duální efektovou jednotku. Pokud chcete hrát bez efektových jednotek, máte k dispozici pět aux cest s výstupy jack 6,3 mm.

 

Následuje žlutý potenciometr Pan, potom červený spínač Mute a světelný indikátor špiček Peak. A už se pomalu blížíme do finále...

 

Vstupní strip obsahuje už jen obvyklý spínač PFL, tahový stomilimetrový fader a vedle něj v horní části tlačítka pro routování vstupu. Zde si definujeme, kam má vstupní signál odcházet. Tedy MST = master a podskupiny 1/2 a 3/4. Rozdělení do konkrétní podskupiny uděláme klasicky potenciometrem Pan.

 

Poslední dvojice vstupů má jen třípásmový ekvalizér s jedním laditelným středem a rovněž chybí spínač filtru Low Cut na 100 Hz, což je logické.

Tyto vstupy jsou totiž určeny pro klávesy, samplery, PC..., kde se nepředpokládá omezení těch nejnižších kmitočtů.

 

Mix dále disponuje čtveřicí výstupů Group a stereofonním výstupem Master.

 

Všechny auxy si můžeme přimíchat do výstupu Master s tím, že si můžeme spínačem nastavit, zda bude signál odebírán před nebo za potenciometrem, stejně jako u legendární řady GB.

 

Efektová jednotka

Mixážní pult má duální FX jednotku, která obsahuje většinu obvyklých efektů, jako reverb, delay, chorus, rotary, LoFi, tape emulaci a další. U každého FX si nastavujeme dva parametry. Efekty zní přirozeněa jsou reálně použitelné.

 

Tím máme povinný popis splněn a můžeme se kouknout na avizované možnosti a vychytávky.

Multikanálové nahrávání a přehrávání

Tím nejdůležitějším rozdílem mezi modely s označením MTK a bez tohoto označení je schopnost mixu nahrávat a přehrávat, a to prostřednictvím zabudovaného USB rozhraní.

 

Je tedy možné na mixážní pult pohlížet také jako na zvukovou kartu. Oproti „klasickým“ zvukovkám má však zásadní výhodu. Pro nahrávání a přehrávání používáte ten konkrétní analogový vstup mixu. Každý vstup rovná se jedna samostatná stopa se stejným číslem. Vstupní signál je pro vícestopou nahrávku brán za potenciometrem vstupní citlivosti Gain. Znamená to, že signál pro nahrávku ovlivňuje jen potenciometr Gain. Další korekční úpravy zvuku se v nahrávce neprojeví a můžete mix nastavit tak, aby to hrálo dobře na sále.

 

Pro přehrávání musíme sepnout spínač USB RTN. Je dobré si v tuto chvíli vzpomenout, jak se nahrávalo na analogové páskové magnetofony. Ve studiu byl jeden mixážní pult, který sloužil napřed pro záznam a potom se buď přepnul nebo předrátoval pro přehrávání tak, aby výstupy z magnetofonu šly zase zpět do toho konkrétního vstupu mixážního pultu.

 

Zde se signál smíchal, přidaly se efekty a z výstupů Master se zaznamenal obvykle na DAT magnetofon, už jako hotová nahrávka L/R před masteringem.

 

A přesně tak funguje tento mixpult. Poté, co jsme udělali vícestopý záznam na hard disk počítače, přepneme spínač USB RTN a tyto stopy se nám vracejí do mixu stejně, jako

 

kdybychom na linkové vstupy připojili výstupy z magnetofonu.

 

V případě přehrávání už můžeme využívat ekvalizér, auxy..., tedy vše od potenciometru Gain dolů.

 

Fantomové a USB napájení

Mix má společný spínač pro napájení kondenzátorových mikrofonů a aktivních DI boxů. Disponuje také konektorem USB pro napájení třeba tabletu, mobilu... nebo USB lampičky. Hodně praktické.

 

Programové vybavení

Na stránkách výrobce si musíme stáhnout příslušný driver (oundcraft Multichannel USB Audio Driver). Instalace a provoz byl bez problémů jak na Win 10, tak na stále populárních Win XP. Dále najdeme v krabici kartu s klíčem pro aktivaci produkčního programu Ableton Live 9 Lite, který si můžeme stáhnout a nainstalovat. Osobně mám z programů s přívlastkem Lite pupínky, tak jsem k testování použil raději program jiný. :-)

 

Instalace driveru

Jak jsem uvedl, driver je pro všechny obvyklé operační systémy. Instalace na PC proběhla hladce. Je dobré mít mix zapnutý a připravený kabel USB, protože k dokončení instalace budete vyzváni, abyste mix připojili. Je také důležité v Ovládacích panelech ve vašem PC přepnout zvuk právě na Soundcraft Signature 22 MTK a definovat jej jako preferované zařízení.

 

Samotný driver nabízí možnost nastavení hlasitostí pro jednotlivé vstupy a výstup Master.

 

Propojení s nahrávacím programem: Pro odzkoušení jsem si vybral jeden z nejrozšířenějších programů - Cubase. Vše proběhlo opět hladce. V Device Setupu bylo nutné přepnout na ASIO Sundcraft. Jakmile tak učiníte, zobrazí se vám všech 24 vstupů a 22 výstupů.

 

Potom si už jen ve VST Connections vytvoříte vstupy a výstupy a propojíte se vstupy a výstupy mixu.

 

Závěr

Myslím si, že si mix najde cestu k nejedné muzikantské duši. Určitě zaujme kapely, které chtějí mít nahrávky s energií živých koncertů, nebo kapely, které preferují nahrávání všech muzikantů současně. Mimořádně zajímavou je možnost on-line přehrávání, současného míchání a záznam výsledného mixu. Ano, můžete si korekce a hlasitost všech nástrojů změnit v průběhu skladby i v jakémkoliv programu. Bude to ale pracné a jsem si jistý, že se z nahrávky vytratí emoce. Myslím si že „dokonalých“ nahrávacích programů je plný internet. Nicméně tento kus poctivého hardwaru umí věci a nabízí možnosti, které byste jinde těžko hledali.

 

Info:

Soundcraft 22 MTK je 22 vstupý mixážní pult, jehož hlavní přidanou hodnotou je možnost nahrávání přes USB do počítače. Cena je 24 640 Kč.

 

Plus:

vyjímečné možnosti

výborné předzesilovače

výborně - až neslyšně chodící limitéry

pevná a poctivá konstrukce

dobře nastavené EQ

Hi-Z vstupy

5 auxů

 

Mínus:

absence individuálního fantomového napájení

absence protiprachových filtrů u faderů

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Vstupy 22
Předzesilovače Soundcraft Ghost 16
Ekvalizér Soundcraft Sapphyre čtyřpásmový (se dvěma laditelnými středy)
Limitéry dbx 8
Efekty Lexicon duální jednotka
USB interface 2 in/2 out a 24 in/22 out
Auxy 5x
Subgrupy 4 mono/2 stereo
Fadery 100 mm

 

www:

www.soundcraft.com/products/signature-22-MTK

Psáno pro časopis Muzikus