Soundcraft MFXi - malý kompaktní mixážní pult s vestavěným efektovým procesorem firmy Lexicon
V dnešním testu se podíváme do stáje anglické firmy Soundcraft, která patří na světovém trhu mezi přední výrobce mixážních pultů. Z jejich portfólia si představíme mixážní pulty řady Multi Purpose - MFXi.
Určitě není třeba dalekosáhle představovat tuto světoznámou firmu, kterou založili v roce 1973 zvukový technik Phil Dudderidge a návrhář elektroniky Graham Blyth.
Od uvedení prvního mixážního pultu Soundcraft Series 1 utekla již řádka let. V dnešní nabídce firmy Soudcraft můžeme najít víc než čtyřicítku různých mixážních pultů, počínaje těmi nejmenšími s označením Notepad až po ty velké, profesionální pulty řady Si2. Dnes si však představíme mixážní pulty řady MFXi, které firma nabízí v provedení 8,12 a 20. Pro dnešní muzikusí test jsme vybrali nejmenšího zástupce této řady MFXi-8.
První seznámení
Po otevření krabice najdete v balení mixážní pult, síťový kabel a uživatelskou příručku k přístroji. Hned na první pohled je zřejmé, že šasi přístroje je zkonstruováno hlavně pro práci v terénu, o čemž svědčí šedo-modrá kombinace kovu a tvrzeného plastu.
Na předním panelu najdete všechny vstupy, výstupy, signalizační a ovládací prvky. Knoby i táhla faderů jsou provedeny hezky barevně (červená, bílá, černá, zelená, modrá, fialová a žlutá), aby se nic nepletlo, což jistě každý ocení. Přístroj má k dispozici vstupy a výstupy v provedení XLR, jack 6,3 mm a cinch. Co se týče LED indikace, tak ta je klasicky tříbarevná - zelená, oranžová a červená. Tlačítka jsou provedena ve světle šedé barvě a jedno v červené (+48 V). Tlačítka Mute, Tap Tempo a Store jsou dokonce podsvícená, což bývá ve většině případů až u dražších mixážních pultů.
Na zadní straně mixážního pultu najdete tlačítko Power On/Off, šachtu s pojistkou, vstup pro napájecí kabel a pojistný slot. Horní část zadní strany je děrovaná, aby přístroj při provozu dobře odvětrával a nezahříval se.
Na spodní straně ve vyvýšené části je umístěno druhé děrování pro odvětrání přístroje. V každém rohu je do rámu zasazena protiskluzová guma, aby mix neklouzal, pokud jej postavíte třeba na stůl.
Všechny ovládací prvky jsou uspořádány logicky a přehledně. Přístup ke všem vstupům, výstupům a ovládacím prvkům je naprosto bezproblémový. Rozčlenění jednotlivých sekcí je standardní, takže obsluhu zvládne každý uživatel, který někdy s nějakým mixážním pultem pracoval.
Mono kanál
Tento model má k dispozici celkem osm mono stop. Každá z osmi mono stop má následující výbavu: vstup Mic/Line (XLR/jack), Insert (jack), knob Gain, tlačítko High-pass Filtr, knoby ekvalizéru HF, MF (zdvojený), LF, AUX1, AUX2, FX, PAN, tlačítka Mute, PFL, Mix/Sub, Peak LED, Singnal Present LED a Input Channel Fader (60 mm).
Pojďme se nyní podívat na některé důležité detaily mono kanálu. Jak všichni jistě víte, nejdůležitější součástí každého kvalitního mixážního pultu jsou mikrofonní předzesilovače. Firma Soundcraft u všech svých malých mixpultů používá stejné předzesilovače s označením GB-30. Stejné předzesilovače můžete najít třeba i u velkého „live“ mixu GB-8. Právě jejich vysoká vybuditelnost zajistí kvalitní čistý zvuk i při maximálních signálových špičkách. Elektronické obvody si vše pohlídají tak, že neuslyšíte žádný rušivý šum ani při maximálním zesílení. Součástí mikrofonních předzesilovačů je i fantomové napájení +48 V pro kondenzátorové mikrofony. Toto napájení můžete zapnout či vypnout pro všech osm vstupů naráz červeným tlačítkem v pravém horním rohu.
Mono kanál má k dispozici také třípásmový ekvalizér tipu British. Konstrukce tohoto ekvalizéru nenarušuje ani při extrémním nastavení soufázovost signálu. Tak je zaručen věrný, nezkreslený zvuk s vysokou dynamikou, což jistě ocení všichni uživatelé, kteří chtějí nechat vyniknout všechny zvukové detaily. Krajní pásma ekvalizéru - HF/LF - jsou laděny pevně 12 kHz/80 Hz při použití průběhu typu shelf. Střední pásmo používá typ průběhu bell, které je možné přeladit v rozsahu 150 Hz-3,5 kHz. Všechna tři pásma ekvalizéru mají zdvih +/-15 dB. K dispozici je také filtr nízkých kmitočtů HPF 18 dB/oktávu @ 100 Hz. Pomocí tohoto filtru je možné ze signálu odstranit všechny nežádoucí ruchy. Dovolím si tvrdit, že výbava mono kanálu je u tohoto mixážního pultu víc než dostačující. Co říkáte?
Stereo kanál
K dispozici jsou také dva stereo kanály s označením STE1 a STE2. Výbava těchto kanálů je následující: vstup 2x jack L/R, knob Gain, knoby ekvalizéru HF, MF, LF,AUX1, AUX2, FX, PAN, tlačítka Mute, PFL, Mix/Sub, Peak LED, Singnal Present LED a Input Channel Fader (60 mm).
Podívejme se nyní na detaily stereo kanálu. Tento kanál je pouze linkový a slouží k připojení keyboardů, syntezátorů, digitálních pian, automatických bubeníků a dalšího podobného zařízení.
I zde je k dispozici třípásmový ekvalizér, který má oproti monofonnímu kanálu všechna tři pásma pevně naladěna - HF/MF/LF - 8 kHz/720 Hz/60 Hz. Charakteristika průběhu je ale stejná. Krajová pásma jsou shelf a středové je bell. Další údaj, který je stejný, se týká zdvihu třípásmového ekvalizéru. Ten je +/-15 dB. A co se týče další výbavy, tak ta je zcela totožná s mono kanály.
Efektový procesor
Tento mixážní pult je osazen také efektovým procesorem firmy Lexicon, která patří více než třicet pět let ke špičce v této oblasti. DSP jednotka využívá k procesování čtyřiadvacetibitový Audio DNA čip, který je třeba využíván i u procesoru Lexicon MX-500. Efektový procesor nabízí celkem třicet dva presetů, které najdeme rozděleny ve dvou bankách. Bank A - Small Hall, Large Hall, Vocal Hall, Drum Hall, Small Plate, Large Plate, Vocal Plate, Drum Plate, Room, Studio, Chamber, Ambience, Arena, Gated, Reverse a Spring. Bank B - Studio Delay, Digital Delay, Tape Delay, Pong Delay, Mod Delay, Reverse Delay, Chorus, Flanger, Phaser, Tremolo/Pan, Rotary, Vibrato, Rev/Del Short Rev/Del Long, Phase Delay a Rotary Delay. U každého zvoleného efektu lze editovat tři různé parametry. U efektů Echo/Delay lze také synchronizovat daný efekt s tempem skladby pomocí tlačítka Tap Tempo. Všechna uživatelská nastavení lze ukládat do paměti. Zapínání a vypínání efektu lze řídit dálkově pomocí nožního ovladače - footswitche, který připojíte jednoduše do vstupu Mute FX.
Efektová část mixážního pultu má k dispozici následující výbavu: knoby s LED indikací Pre Delay/Time/Speed Knob, Decay/Feedback/Depth Knob, Variation, Program Select Knob / LED indikace Bank A a B, knoby FX To AUX 1, FX To AUX 2, tlačítka Store, Tap Tempo, FX Mute, PFL, Peak LED, Singnal Present LED a Effect Fader (60 mm).
Master sekce
V této části si povíme, co vše najdeme v hlavní řídicí sekci mixážního pultu Soundcraft MFXi. Vezmeme to hezky přehledně zleva doprava směrem dolů. Výstupy 2x jack Monitor Out L/R, SUB Out L/R,1x stereo jack AUX 1 Out, AUX 2 Out, Mono Out, FX Bus Out, Headphones s knobem Level, 1x jack Mute FX, 1x RCA Rec Out, 2x XLR Mix Out L/R, 2x vstup jack Stereo Return L/R s knobem Level, vstup 1x RCA 2-Track In s knobem Level a tlačítky To Mix, To Monitor, knob AUX 1 Master s tlačítkem AFL, AUX 2 Master s tlačítky AFL a Post/Pre, FX Master s tlačítkem AFL, Monitor Level, tlačítka Mix/Sub, Stereo/Mono, Sub To Mix, Phanton Power 48 V, desetiledkový tříbarevný indikátor úrovně signálu Mix/Solo, 2x Fader Sub-L/Sub-R, 1x Fader Mix.
Jak jste se mohli výše přesvědčit, jsou tyto mixážní pulty vybaveny vším potřebným a důležitým pro vaši práci. Namátkou: V této sekci najdete tlačítko pro zapnutí či vypnutí fantomového napájení pro kondenzátorové mikrofony. Také zde můžete připojit další dva efektové procesory, které můžete mít k dispozici spolu s vestavěným Lexiconem jak pro monofonní, tak stereofonní kanály. Připojit zde můžete také pedál pro dálkové ovládání zapínání a vypínání vestavěného efektu.
K mixážnímu pultu můžete připojit i jakékoliv záznamové zařízení a použít jej jak pro playback, tak pro záznam. V této sekci je možné připojit také monitory pro případný odposlech, který si můžete nastavit dle svých požadavků. Samozřejmostí je připojení sluchátek pro kontrolní poslech. Doporučená impedance sluchátek je 32-200 Ω. Indikaci signálu můžete sledovat na tříbarevném desetiledkovém master metru. Zelená indikuje -22 až 0, oranžová 3-6, a červená 10-16.
V Master sekci jsou k dispozici tři šedesátimilimetrové fadery. Dva pro Sub-L a Sub-R a jeden pro Mix. Tak to byl jen malý výčet toho, co najdete v této sekci.
Volitelná výbava
K mixážním pultům série MFXi 8, 12, 20 lze také přidělat boční úchyty pro případnou montáž do racku. Sada pro montáž do racku se dodává pouze s modelem MFXi 12. K modelům MFXi 8 a 20 se bohužel musí dokoupit. Pro oba modely můžete použít sadu RW5765.
Co se týče montáže, tak ta je velmi jednoduchá. Odšroubujete původní bočnice a místo nich přišroubujete rackové lišty. Pro mix MFXi 8 bude ještě zapotřebí pořídit Extender Plate, jelikož je mix menší. Montáž je popsána v manuálu, takže nemusíte mít žádný strach že byste ji nezvládli.
Mixpult v akci
MPXi-8 jsem vyzkoušel jak v podmínkách domácího studia, tak při živém hraní. Při testu jsem použil různé mikrofony, které jsem měl po ruce. Dynamické mikrofony zastoupil Shure SM-58 a kondenzátorové AKG C-1000S a 3000. Do vstupů jsem také připojil kytaru i klávesové nástroje. Klávesové nástroje jsem připojil jak do standardních mono kanálů, tak do stereo kanálů. Druhý jmenovaný je právě přizpůsoben pro připojení těchto nástrojů. Samozřejmě jsem vyzkoušel záznam do mého kapesního rekordéru i počítače.
Během testu jsem nenarazil na sebemenší problém. Mixážní pult se ovládal příjemně a bezproblémově. Všechny jeho prvky jsou logicky a standardně uspořádány a jeho výbava je plně dostačující jak pro živé hraní, tak pro domácí studio či další aplikace. Avizovaná kvalita mixážního pultu firmy Soudcraft MPXi-8 nezůstala pouze na papíře, ale plně se v praxi potvrdila.
Závěr
Mixážní pulty Soundcraft MPXi nabídnou svým majitelům vynikající variabilitu, přehlednost a skvělý poměr výkon/cena. Díky své výše popsané výbavě přináší tyto mixy profesionální kvalitu i pro aplikace s nízkým rozpočtem.
Silnou zbraní těchto mixážních pultů jsou kvalitní mikrofonní předzesilovače GB-30, třípásmový ekvalizér typu British s laditelnými středy, fantomové napájení +48 V pro kondenzátorové mikrofony či čtyřiadvacetibitový efektový procesor firmy Lexicon. K tomu přičtěme další možnosti a vychytávky, jako je třeba uspořádání PCB desek, které jsou optimalizovány tak, aby byl mixážní pult co nejodolnější vůči externím rušivým vlivům, kterým se dnes v počítačovém prostředí nelze vyhnout.
Právě tato výbava předurčuje tento mixážní pult k širokému nasazení v různých oblastech. Vidím jej jako skvělého pomocníka všude tam, kde se pracuje s mluveným slovem i hudbou. Své místo si určitě najde v učebnách škol, přednáškových místnostech, divadlech, kostelích, při živém ozvučení, postprodukci či domácím studiu.
Vy, kteří se rozhodnete pro tento výrobek firmy Soundcraft, nebudete litovat, protože získáte pravou nefalšovanou anglickou kvalitu bez kompromisu.
Info:
Soundcraft MFXi-8 je malý kompaktní mixážní pult s vestavěným efektovým procesorem firmy Lexicon, který můžete zakoupit na našem trhu za 13 990 Kč i s DPH.
Plus:
skvělý poměr výkon/cena
kvalitní mikrofonní předzesilovače GB-30
třípásmový ekvalizér typu British s laditelnými středy
čtyřiadvacetibitový efektový procesor firmy Lexicon
Mínus:
vypínání a zapínání fantomového napájení pouze pro všechny vstupy
boční úchyty pro montáž do racku jsou dodávány v základní výbavě pouze k MFXi-12
Soundcraft Series 1 byl prvním mixážním pultem, který firma vyrobila a uvedla na trh. Model byl tak úspěšný, že se okamžitě kvalitativně postavil po bok konkurenčních výrobků. Čím že byl Series 1 tak zajímavý a vyjímečný? Mixážní pult byl k mání v dvanácti a šestnástikanálovém provedení a byl uložen v leteckém kufru. K dispozici měl také čtyři výstupy, čtyřpásmový EQ pro každý kanál, multipininový konektor a další vymoženosti. Celkově byl designován tak, aby zvládl používání na turné, která byla v 70. letech teprve na samém počátku. Právě Series 1 byla tou pravou trefou do černého a pro svá tour jej použilo tehdy mnoho známých a věhlasných hudebníků.
koncepce mixážního pultu: analogová 8/2/2
celkový počet kanálů: 12
počet mono vstupů: 8 mikrofon/linka (XLR/Jack)
počet stereo vstupů: 2
počet podskupin: 2 (1 x stereo)
výbava mono kanálu: Insert, Gain, HPF@100 Hz, třípásmový EQ s laditelnými středy, 3 x Aux Pan, Mute, PFL, Sub/Mix
výbava stereo kanálu: Gain, třípásmový EQ, 3 x Aux, Bal, Mute, PFL,Sub/Mix
efektová jednotka: Lexicon - 24bitový digitální procesor s 2 x 16 efekty
master metr: LED - desetisegmentový, tříbarevný
frekvenční rozsah: 20 Hz-20 kHz (+/-1,5 dBu)
THD: menší než 0,01 % @ 1 kHz
odstup šumu a brumu/mikrofonní vstup: -126,5 dBu (při zátěži 150 Ω)
odstup šumu a brumu/Aux, Mix, Master: menší než -85 dBu
přeslech mezi kanály: menší než -96 dB
Fantomové napájení: +48 V
rozměry: 482 x 405 x 94 mm (šířka, hloubka, výška)
hmotnost: 6,7 kg