Sonor Protean - signovaný bubínek Gavina Harrisona

Sonor Protean - signovaný bubínek Gavina Harrisona
Sonor Protean - signovaný bubínek Gavina Harrisona

V letošním roce se, co se týká novinek u bubnů představených na výstavách, příliš moc zásadního neudálo, Každá firma se samozřejmě snaží nějakým způsobem zavádět inovace, ale poslední dobou jako by jim docházel trochu dech a je to samozřejmě také způsobeno situací na trhu. Jednou z těch zásadních novinek je představení signovaného malého bubínku Gavina Harrisona firmy Sonor. Vlastně dvou bubínků.

Už dávno před tím, než se bubínek oficiálně objevil, prosakovaly informace, že se bude jednat opravdu o unikátní kousek. Vzhledem k tomu, že práci Gavina Harrisona podrobně sleduji už více než patnáct let, mi to přišlo logické. Jeho zvuk při hře na soupravu byl vždy velmi kultivovaný a konkrétní a i vzhledem k jeho zkušenostem jako studiového hráče i zvukaře se dalo čekat, že tyto zkušenosti zúročí právě při vývoji tohoto nástroje, To se samozřejmě potvrdilo. Není to vlastně zjednodušeně řečeno nic nového, co objevil a co ve spolupráci s firmou Sonor vyprodukovali. Jde pouze o to, že zde vidíme technologické spojení vyzkoušených technických řešení z minulosti s nejmodernějšími postupy a řešeními ze současné dekády.

 

Doporučil bych informační videa na stránkách www.sonor.de, kde přímo Gavin Harrison vysvětluje ladění a použití struníku a předvádí zvukové možnosti bubínku.

 

Univerzální bubínek

Jak jsem již předeslal výše, jedná se o dva malé bubínky totožné konstrukce, ale různých rozměrů. Malé bubny nesou název Protean a jsou o rozměrech 12 x 5” a 14 x 5,25”. Pro test jsem měl zapůjčený 14 x 5,25”.  

 

Vývoj malého bubnu začal v roce 2011 s cílem vytvořit univerzální nástroj, který se hodí pro každou hudební situaci. Tomu také odpovídá zvolený materiál, kterým je bříza, zvolená konstrukce, barva i hardware. Bubínek nese název Protean.

 

Korpus je ze šesti vrstev březové dýhy a má tloušťku 6 mm. Barva bubínku je černá, přesněji je to Semi Gloss Black Lacquer. Zajímavostí korpusu jsou jeho hrany. Ta spodní je klasická, jak je známe z dnešních bubnů. Zabroušena je v úhlu 45 stupňů s ostrou hranou. Ovšem vrchní hrana je kulatá. Takové hrany se vyráběly u bubnů dříve a například Sonor je přestal vyrábět v roce 1975. Doba si žádala tehdy jiný zvuk, tak se od této varianty upustilo. Záměrem právě bylo dostat z bubínku co nejuniverzálnější zvuk, kdy vrchní blána doléhá na korpus těla větší plochou a tím se více projevuje její charakter do celkového zvuku bubínku. Je to opravdu velmi znát. A průraznost úderů pouze na blánu je mnohem vyšší. Někdy se prostě musí opsat kruh a vrátit se k původnímu řešení, aby se potvrdilo to správné. Historie se holt opakuje. Jsem zvědav, u které firmy se toto řešení objeví v budoucnu.

 

Mechanika

Co se týká mechaniky bubínku, jsou zde použity ráfky S-Hoop na hrací straně a klasické třikrát ohýbané ocelové ráfky na spodní straně. Ráfky S-Hoop ráfky mají výborné zvukové vlastnosti. Sám je používám už asi osm let. Výborné jsou hlavně proto, že při hře rimshotů nejsou tak agresivní jako klasické lité ráfky, ale přitom si zachovávají velkou průraznost úderu.

 

Potom jsou to průchozí mušle z původní řady dříve vyráběných bubínku Sonor řady Phonic. Samozřejmostí je použití systému Tune Save u těchto mušlí. U bubínky velikosti čtrnáct je jich deset u dvanáctky osm. Tím, že jsou průchozí, zajistí větší pevnost bubínku i ve vysokém ladění. Mušle jsou podloženy bílým plastem, který zajišťuje tlumení vibrací do korpusu těla.

 

Struník

Další a zásadní záležitostí je struník a mechanika napínání struníku. Je zde použit nový systém napínání struníku Dual Glide. Ten umožňuje rychlé a jednoduché odstranění struníku a díky tomu se dá jednoduše vyměnit spodní blána. Gavin Harrison však toto řešení využil pro možnost použití několika struníků. Tím pádem je zde velká zvuková variabilita. V edici bubínků Premium, která se dodává se třemi struníky, jsou k dispozici klasický ocelový Straight 8 s osmi strunami. Potom EQ bronzový, ten má struny oddělené mimo střed a struník Spacer. Ten je mosazný a struník je hybridní. I tyto varianty struníku mají pouze osm strun. Tyto varianty výběru struníků dávají nepřeberné možnosti ladění a zvuků. Je jen na hráči, jakou variantu zvolí.

 

Kroužky a blány

Další specialitou jsou tlumicí kroužky. Jsou zde k dispozici ve třech provedeních. Light, medium a heavy. Díky konstrukci ráfku S-Hoop dobře drží na bláně a nehrozí jejich nechtěné odstranění například při technice rimclick. Zde se zase nabízí mnoho variant použití a kombinací pro dosažení zvuku, který hledáte.

 

Blány použité na tomto bubínku jsou totožné s těmi, které při své produkci používá Gavin Harrison. Hrací je Remo CS Coated s tlumicím černým zpevňovacím terčem ve středu blány a spodní je klasická Remo Ambassador Ressonance. Součástí bubínku jsou i dva ladicí klíče, které usnadní ladění svou konstrukcí.

 

Zvuk

Ve své podstatě by bylo trochu nesmyslné popisovat, co který tlumicí kroužek nebo struník zvukově s bubínkem provede, jelikož těch variant spolu s laděním blan je opravdu nepřeberné množství. Z bubínku dostanete zvuk a tón od funkově ostrého až jedovatého po pořádný velký a tlustý rockový malý buben. Samozřejmě že největší roli zde hraje použitý struník. Co však musím zdůraznit, je zvuková vyváženost bubínku a artikulace. Bubínek má velice dobrou zvukovou vyrovnanost mezi hraním přes ráfek - rimshot - a na blánu. Velmi se také zvukově osvědčily struníky, které oceníte hlavně v nižších zvukových hladinách nebo při hře ghost notes. Artikulace bubínku je opravdu vynikající.

 

Bubínky jsou dodávány ve dvou variantách. Buď pouze ve standardním s jedním struníkem, nebo v exkluzivním balení se třemi struníky, které jsou uloženy ve dřevěné krabičce a obalem hartcase.

 

Info:

Signovaný snare Sonor Protean Gavin Harrison

 

Plus:

zvuková variabilita

zpracování

mechanika

v exkluzivní variantě Hardcase obal

 

Mínus:

v současnosti jde dost na odbyt, takže jsou dlouhé čekací doby dodání

 

Technická specifikace:

Materiál: bříza, šest vrstev dýhy

Tloušťka korpusu: 6 mm

Ladicí šrouby: 10

Systém napínání struníku: Dual Glide

Struníky: ocel, mosaz a bronz

 

www:

www.sonor.de

Psáno pro časopis Muzikus