Sibelius 6 - modrá krabice zbělala...

Sibelius 6 - modrá krabice zbělala...
Sibelius 6 - modrá krabice zbělala...

V dalším díle seriálu s roční periodicitou o notačním software Sibelius se podíváme, co nového nám přinesla nová verze populárního notačního softwaru, který poprvé spatřil světlo světa v dubnu 1993. Podívejme se tedy na ty novinky.

Jen tak pro zajímavost: verzi 1.4 jsme recenzovali v Muzikusu 6/01, 2.0 v 02/02, 4.1 v 11/06 a verzi 5 v 8/08. Pokud časopisy nemáte, hledejte na www.muzikus.cz. Když jsem před dvěma léty testoval čtvrtou verzi, moc mi nesedla. Minulý rok, kdy se světle modrá krabice ztmavila, testoval Sibelius pan Mario Buzzi. Pokud tedy chcete vědět víc, doporučoval bych projít alespoň testy verze 4 a 5. Teď krabice navíc zbělala.

Novinek (a nutno dodat, že příjemných) je docela dost, takže vzhůru na ně!

 

Magnetický layout

První věc, na kterou jsem se podíval, a hned mě dostala. Když teď píšu part, tak na konec svého snažení si partituru pěkně projdu, a když se někde něco překrývá, tak to pěkně ručně posunu. Občas to je trochu šílené. S novým Sibeliem to je minulostí, protože máte možnost zapnout si magnetický layout a ten za vás bude myslet na to, aby se značky dynamiky pěkně zarovnávaly nebo akordy se nepřekrývaly s ligaturami a praporky. Dokonce když transponujete dolů a hlavička noty by měla zasáhnout do textu, tak se text posune, aby se s ničím nepřekrýval. Postupná změna dynamiky pro crescendo a decrescendo se pěkně zarovnává se zkratkami. Super, už se mi nikdy seconda volta nepomotá s akordy.

 

Verze a komentáře

Další vychytávka. V jednom souboru máte víc verzí téhož. Už nemusíte každou verzi ukládat do zvláštního souboru, všechno je v jednom. To bych taky využil. Třeba různé transpozice pro různé zpěváky. Nebo různé verze hudebních nápadů.

Snadné a prosté a jednoduše geniální. Buď si jednotlivé verze ukládáte sami, nebo to necháte na Sibeliovi. Já jsem si zvolil první způsob. Ještě si doplníte poznámku (nebo víc poznámek) - a pak můžete třeba jednotlivé verze exportovat do samostatných partitur. Verze můžete mezi sebou i porovnávat a změny se barevně zvýrazní. Pokud si chcete něco poznačit, pak si přidejte takový ten lísteček s poznámkou. Ten se pak netiskne. Mimo jiné super věc pro komunikace učitele se žákem.

 

Zvuky a grafika

No, jako vždycky: sice nové, ale nic moc. Zvlášť si jich nainstalujete asi 130 MB a už z té velikosti je to snad jasné. Kvalita je nízká, nicméně lepší než interní zvuky zvukovky. Dobrou vlastností je, že se už netrápíte s instalací externího přehrávače - dřív Kontakt Player. Interní přehrávač by měl zvládnout až sto dvacet osm kanálů, což záleží na výkonu počítače.

Změnou prošly i akordové značky. Buď je napíšete nebo zahrajete na MIDI klávesnici nebo kytaře. A když už píšete, tak jednoduše: Achar27/9 vykreslí správný křížek, Echar1mi7 správné béčko a sedmičku. Pokud máte napsaný akord, stačí dvě kliknutí a máte přidaný i hmat. Ten je upravitelný a akordové značky můžete nechat zobrazit hned v několika variantách.

Čeština v dodávaných fontech je opět nepodporována.

 

Živé tempo

Pokud si chcete zadirigovat, tak prostě klepete do klávesnice, MIDI klaviatury nebo MIDI pedálu a Sibelius přehrává podle vašeho tempa. Nejdřív si svoje tempo nahrajete a pak Sibelius hraje tak, jak jste si to před chvílí oddirigovali. No, myšlenka dobrá, ale na mém notebooku to moc nezvládal. Ona to taky to není žádná bomba, ten můj book. Ale po smazání pár nástrojů to začalo šlapat docela dobře. Nahoře na partituře se objevuje i míra odchylky od původního tempa v přehledném grafu.

 

Klaviatura a hmatník

To je taky krása. Pusťte si partituru a sledujte, jak se má hrát kytarový nebo klavírní part. To si jednoduše zobrazíte okno s kytarovým hmatníkem (na výběr z palisandrového, javorového a akustického hmatníku kytary nebo basy - místo akustiky je u basy pětistrunka) nebo klavírní klaviaturou, pak si v něm navolíte part (nástroj), který má zobrazovat, a ono to při hraní (nebo vybrání) ukazuje (i podle nakresleného hmatu), jak co zmáčknout. Dokonce tím můžete vkládat i noty - jak jednu po druhé, tak v akordovém režimu (a dokonce je zahrát i na klávesnici počítače). No ideální pro výuku kytarového sóla z not, když je neumíš...

 

Jazyk

Sibelius je dodáván pořád v angličtině. Ale při svém brouzdání po netu jsem u distributora našel i verzi českou. Stačí vyplnit krátký formulářík, a hned máte ve schránce odkaz buď na české demo nebo na češtinu do plné verze. Díky, Jarku! Ještě tu nápovědu v pdf, prosím :-)

 

A další

K dispozici je i ReWire, které umožňuje synchronizaci s nějakou DAW. Máte větší kontrolu nad obloučky legáta včetně jejich tlouštěk. Vícenásobné pomlky jsou automaticky číslovány. Přibyly plug-iny, které usnadňují další práci (já jich napočítal 122), třeba napíšou jména not nebo náhodně přehází noty (jó, tak takhle se vyrábí moderní muzika). Další plug-iny v jazyku ManuScript si můžete stáhnout z webu. A dál: třeba si můžete nastavit délku trvání koruny, přibyly klávesové zkratky. Učitelům umožňuje síťová verze pomocí řídicího panelu učebny rozeslat kopii partitury všem studentům najednou nebo jim poslat nějakou zprávu.

Jak jsem si tak hrál, tak se mi zjevily další vychytávky: funkce Panorama (novinka minulé verze) ve větším detailu stále zachovává po levé straně klíč a předznamenání s názvem nástroje. Chcete vybrat všechny pomlky v partituře nebo jen noty C? Použijte filtr! I na Xpéčkách jsou všechny otevřené panely poloprůhledné, takže částečně vidíte partituru pod nimi.

 

Instalace

Tady jsem poprvé narazil. Snažil jsem se nainstalovat Sibelius na svůj velký počítač a - konečná. Sibelius se sice nainstaloval, ale nebyl jsem schopen ani vložit sériové číslo při prvním spuštění. Mám Vistu 64b, 8 GB paměti atd. (nové aplikace vyžadují silnější stroj). Pak jsem začal brouzdat po internetu a zjistil jsem následující: Pro registraci potřebujete administrátorská práva a Sibelius 6.1 není oficiálně podporován na 64bitové platformě. To se mi zdá mrzuté, protože když už si kupujete nový počítač, tak snad už jedině s dostatečně velkou pamětí - tedy alespoň 4 GB, kde je použití 64bitových systémů nutností (a když ne, tak aspoň doporučením). Tak jsem vyzkoušel povypínat všechny služby a běžící aplikace, ale nic. Program vždycky spadl, když jsem se pokusil zadat sériové číslo. Naštěstí v práci máme další počítače, takže ač testování probíhalo na notebooku, tak jsem si ověřil, že Sibelius bez problémů běží na 32bitových Windows XP, Windows Vista i Windows 7, ba dokonce i na 64bitových Vistách (ale ne na mých domácích, v podstatě jsem to zkoušel na čisté instalaci, spíš ale předpokládám nějaký zádrhel u mě doma).

Na instalačním DVD dostanete ještě kromě samotného Sibelia a zvuků i Neuratron PhotoScore (skenovací software) a Neuratron AdioScore (převod audia na noty) - obojí ve verzi lite - a prohlížeč partitur na internetu Scorch.

 

Závěr

Sibelius dozrál. Teď je z něj to, pro co bych si ho rád koupil (no, nekoupím, mám jiný, zatím stačí, ale pokud bych nově vybíral a měl na něj, tak neváhám). Spoustu funkcí bych nevyužil (dělám maximálně partitury pro vícehlasý zpěv), ale už se vidím, jak se netrápím s překrytými značkami, jak bez problémů vytisknu pro zpěvačku dvě různé varianty skladeb a přitom neopustím jeden soubor...

Mezi verzemi 4 a 5 došlo ke ztmavení modré krabice. Ve verzi 6 je krabice bílá. Z téhle barvy se dá jít kamkoli. Takže bude verze 7 v červeném, nebo černém obalu? :-)

 

Info:

Sibelius 6 je profesionální notační software vhodný pro profesionály, učitele i amatéry. Koupíte ho za 17 390 Kč.

 

Plus:

pružné zarovnávánínení potřeba externí přehrávač zvukůživý rytmuskomentáře

 

Mínus:

cena

nejelo to na mém velkém počítači :-)

čeština ve fontech

zvuky

 

Systémové požadavky

Windows:

Windows XP 3 SP2 a vyšší, víc než 512 MB RAM, alespoň 550 MB volného místa na pevném disku, mechanika DVD-ROM.

 

Mac:

Mac OS X 10.4.11, Mac OS X 10.5.8,Mac OS X 10.6 nebo vyšší, víc než 512 MB RAM, alespoň 550 MB volného místa na pevném disku, mechanika DVD-ROM.

 

Pro spuštění Sibeliových zvuků:

Windows: Intel Core Duo nebo lépe AMD Turion, alespoň 1 GB RAM (doporučeno 2 GB), 3,5 GB na disku, ASIO zvuková karta.

Mac: Intel Core Duo nebo lepší, alespoň 1 GB RAM (doporučeno 2 GB), 3,5 GB na disku .

 

Psáno pro časopis Muzikus