Seymour Duncan Studio Bass Compressor - podlahový, dobře vybavený kvalitní kompresor

Seymour Duncan Studio Bass Compressor - podlahový, dobře vybavený kvalitní kompresor
Seymour Duncan Studio Bass Compressor - podlahový, dobře vybavený kvalitní kompresor

V tomto testu vám představím povedený kompresor pro baskytaru od renomované firmy Seymour Duncan. Chtěl bych se nejprve zamyslet nad způsoby a důvody používání kompresoru, spojené s mými osobními zkušenostmi. Neberte tedy mé úvahy jako záchvaty egománie, ale spíš jako snahu podělit se.

S kompresorem jsem se setkával spíše jako s prvkem na basových kombech a vesměs výhradně s jednoknoflíkovým provedením. V podstatě jsem tento efekt spíš opomíjel. Měl jsem pocit, že nic podstatného se neděje, zvuk byl vlastně jen „utaženější“ a v podstatě jen ztrácel dynamiku. Nevím, co přesně vyvolalo můj další průzkum, ale po pořízení prvního podlahového basového kompresoru jsem pochopil, že tento efekt může sloužit nejen k oříznutí špiček nebo k prodloužení a vyrovnání tónu. Začal jsem tedy používat kompresor spíše pro „nakopnutí“ signálu, s očekáváním lepší kvality zvuku. V podstatě neočekávám od kompresoru kontrolu dynamiky, hledám spíš vytažení upozaděných frekvencí, transparentnost, lepší barvu zvuku, „tloušťku“ tónu a celkově lepší hratelnost nástroje spojenou s lehkou kompresí. Je zajímavé, že pokud se s kompresorem najdete, může se tento efekt stát prvkem, který prostě nevypnete a jeho zapomenutí doma při odjezdu na hraní vám může způsobit těžkou psychickou újmu. Vystřídal jsem tedy několik kompresorů, které jsem víceméně nevypínal (toho času jsem „compressor free“). Výjimkou byly pasáže slapových sól, kdy mně větší komprese kupodivu vadila. Každý kompresor má svoji charakteristiku, některé jsou velmi jemné, některé naopak dodají zvuku větší hutnost, některé pomohou lépe vytáhnout harmonické tóny, další zase přesvědčí agresivní kompresí. Záleží na vašich potřebách a citu k dosažení vašeho zvukového ideálu.

 

Víte, že firma Seymour Duncan v minulosti vyráběla také baskytary a basové aparatury? Tyto výrobky patří dodnes mezi ty uznávané a vyhledávané.

 

Studio Bass Compressor

Tato krabička je pěkně zpracovaná, ale designem (mě osobně) nikterak neoslní. Nutno dodat, že design nehraje. :-) Někdo uvítá umístění vstupu a výstupu společně se zástrčkou pro napájení na nejvzdálenější straně šasi. K efektu může být připojen napáječ 9 až 18 V. Zkoušel jsem 9 V i 18 V a nárůst hlasitosti (jak tomu bývá např. u aktivních elektronik) není patrný. Kompresor můžete napájet i 9V baterií, šachta pro baterii má dobře přístupná dvířka bez nutnosti šroubování. Kromě nožního spínače (true bypass) se světelnou kontrolkou naleznete na horní straně krabičky i čtyři potenciometry označené Blend, Attack, Level a Compression. Posledním ovládacím prvkem je třípolohový přepínač pro zdůraznění určitého zvukového pásma.

 

Zvuk

Díky páčkovému přepínači rychle nastavíte základní zvuk dle svých potřeb, jde v podstatě o přednastavenou ekvalizaci: Mid = zdůraznění středů, F (Full) = vyrovnaná ekvalizace, Low = zdůraznění basového pásma. Dále zbývá nastavit Attack, tedy jak rychle má kompresor naběhnout, a Compression, tedy úroveň komprese. Geniálním prvkem je potenciometr Blend, jehož pomocí mícháte zvuk kompresoru s čistým signálem. Potenciometr Level určuje výstupní hlasitost; nutno dodat, že umožňuje poměrně velký nárůst. Důležité je, že s touto krabičkou si nástroj zachová svůj zvukový charakter.

 

Nezaznamenal jsem zastření zvuku nebo významný nárůst šumu, šum bude při vytočení potenciometru Level pochopitelný. Přijde vhod i přiložený návod, který dobře vysvětluje funkce tohoto efektu a nabízí užitečné typy nastavení. Z tohoto efektu snadno dostanete tu správnou šťávu, artikulaci, transparentnost, kompresi a prodloužení tónu. Záleží samozřejmě na konkrétním nastavení a poměru s čistým signálem. Efekt mne překvapil jak na mých aktivních nástrojích, tak i na pasivním JB, kde z Vintage Fender Jazzu vykouzlil našláplou slapovou mašinu. Na basových fórech a v dalších recenzích, které jsou k dohledání na internetu, je zřejmé, že firma Seymour Duncan udělala s tímto efektem trefu do černého. Mnozí hráči ho srovnávají s obdobnými top výrobky na trhu a staví jej s nimi na stejnou úroveň.

 

Před tímto testem jsem v podstatě očekával jen další běžný podlahový kompresor na basu, ale byl jsem opravdu příjemně překvapen. Zvukově a funkčně je tato krabička velmi povedená. Pokud se poohlížíte po tomto typu efektu, mohu vám tento jen vřele doporučit.

 

Info:

Seymour Duncan Studio Bass Compressor je podlahový, dobře vybavený kvalitní kompresor pro baskytaru. Cena je 6255 Kč.

 

Plus:

zvuk

ovládací prvky

 

Mínus:  

nenápadný design

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Ovládací prvky 4 potenciometry, třípolohový přepínač
True bypass ano
Napájení 9–18V adaptér / 9V baterie
Adaptér součástí ne
Rozměry 127 x 66 x 37 mm
Hmotnost 304 g

 

 

www:

www.seymourduncan.com/pedal/studio-bass-compressor

Psáno pro časopis Muzikus