Seymour Duncan Powerstage 700 - moderní, polovodičový, velmi výkonný stereo zesilovač
Firma Seymour Duncan je známá především svými kytarovými snímači. V posledních letech se také velmi věnuje vývoji a výrobě vlastních kytarových krabiček. A aby mohli mít kytaristé vše od jedné značky, začali vyrábět i kytarové zesilovače. A to poměrně nestandardní, malé, polovodičové, ale zato výkonné. Říkají jim Powerstage.
Intro
Seymour Duncan Powerstage 700 je polovodičový zesilovač (tedy žádné lampy) a nehraje si ani na nějakou lampovou simulaci. Je to „jen“ kvalitní zesilovač, který umí zesílit zvuk, který do něj pustíte. Má korekční předzesilovač a velmi výkonný stereo koncový zesilovač. Korekce (výšky, středy, basy) jsou aktivní a výrazně (chválím) ovlivňují zvuk. Seymour Duncan vyrábí i menšího bratříčka, a to Powerstage 170.
Popis
Zesilovač Powerstage 700 je poměrně malý a na první (i na druhý) pohled poněkud zvláštní věc. Na svou „malost“ těžká, plechová, hranatá, ale docela hezká krabice. V předním panelu má dva vstupy, čtyři potenciometry (Výšky, Středy, Basy, Volume) logo Seymour Duncan (mimochodem moc hezky vygravírované) a tři malinké LED diody. Na zadním panelu jsou dva výstupy na reproduktory (speakony kombinované s klasickým 6,4mm jackem v jednom), dva výstupy XLR se simulací reproboxu. Můžeme tedy zesilovač propojit přímo do PA, mixu nebo do zařízení DAW, i když zrovna tenhle výkonný stroj si pravděpodobně nebudou hráči pořizovat primárně na home recording.
Dále je vzadu ventilátor, kolébkový vypínač a napájecí konektor (100-240 V). V krabici od výrobce nebyl manuál. To bývá neobvyklé u tak zajímavých zařízení. Předpokládal jsem proto, že manuál k tomu není zapotřebí. Seymour Duncan Powerstage 700 si všecko hlídá sám. Minimální impedance připojeného (připojených) reproboxů je 4 Ω. Takže když budu hrát mono, píchnu výstupní kabel z krabiček (nebo jen z kytary) třeba do levého vstupu a bednu zapojím do levého výstupu (komu je víc sympatický pravý vstup a výstup, může to píchnout do pravého). Jednodušší už to být nemůže. Pro hráče stereo je jasná volba - hrát stereo.
Zvuk
Jak to hraje? Když jsem připojil bednu Marshall a kabel z kytary dal přímo (bez krabiček) do vstupu, překvapil mně úplně čistý a krásný zvuk. Takový zvuk kytary jsem snad nikdy neslyšel. Zkreslení to nemá. Basy, středy, výšky, vše nastaveno doprostřed, a hrálo to v naprosto nezměněné podobě, přesně tak, jak to leze ze snímačů. Nádhera. Ony totiž kytarové zesilovače obecně (i komba) jsou už tak nějak předpřipraveny pro to, aby to hrálo s nějakou zvukovou charakteristikou. Tady ne, leze z toho naprosto čistý, nezměněný, jakoby pevný zvuk. A tím pádem se to dá použít na všechno - basu, kytaru, klávesy, elektronické bicí, zpěv, harmoniku. :-) Pravděpodobně i doma na hi-fi (nezkoušel jsem). Napadá mě zcela jasné využití pro Seymour Duncan Powerstage 700: Nejvíc to ocení hráči hrající přes moderní kytarové procesory, přes různé ty Helixy, Fractaly, Kempery atd. Zkrátka kdo má procesor s vymazlenými zvuky a chce to nekompromisně poslat do beden, tak Seymour Duncan Powerstage 700 je dobrá volba.
Praxe ve zkušebně
Vzal jsem to na zkoušku do zkušebny, abych to mohl dát nahlas. Položen na bedně Marshall 4x 12” se Seymour Duncan Powerstage 700 „stydlivě krčil“. Spoluhráči kroutili očima, co že to jako budu předvádět s nějakou „malou plechovou krabicí“. Propojil jsem to s pedalboardem, výstup zesilovače jsem poslal do 16Ω vstupu na bedně, zapnul, Volume jsem dal nejprve na polovinu (přeci jen k 700 W mám respekt), přidal trochu středy, výšky a trochu ubral basy. Pak jsem přidal Volume asi na 75 % výkonu. Kolega s „Mesinou“ 2x 50 W a se dvěma bednama 4x 12” se musel hodně snažit, aby byl slyšet. No teda... hraje to jako samice od bejka. Však také výrobce uvádí, že to umí až 700 W. Což je docela dost velké číslo. Ptal jsem se známého inženýra, který rozumí elektronice, jestli je možné, že by tohle umělo 700 W. Říkal, že to bude pravděpodobně krátkodobě ve špičkách, když se sečtou výkony obou kanálů. No dobrá, do toho nevidím. Seymour Duncan Power Stage 700 se sám přizpůsobí impedanci připojeného boxu, která musí být, jak jsem již uvedl výše, minimálně 4 Ω. Na zadním panelu jsou dva výstupy (levý a pravý) a vybírat impedanci jako na lampových zesilovačích nelze. Zabudovaný ventilátor se točí, jen když se hraje, protože zesilovač hezky hřeje. Když se přestane hrát, zesilovač nehřeje a ventilátor se automaticky vypíná.
Praxe doma
Jelikož disponuje Seymour Duncan Powerstage 700 možností zapojit výstupy XLR (se simulátorem reproboxu nebo i bez něho) přímo do mixu, rozhodl jsem se to doma vyzkoušet. Levý i pravý výstup má každý svůj přepínač simulátoru reproboxu, takže můžeme dokonce přes jeden kanál hrát se simulací a přes druhý bez ní. Druhý výstup XLR může jít do ladičky, do nějakého dalšího předzesilovače nebo do jiného simulátoru reproboxu, čímž bychom virtutálně hráli jako přes dva různé boxy, a nebo to dokonce zapojit do kytarového komba... i když tohle řešení už by byla asi trochu „schýza“. :-) Nahrávání proběhlo v pořádku, zvuk krabiček přes speaker simulátor byl normální, korekcemi se dá naostřit, zakulatit, zploštit atd. Funguje to. Při domácím použití se ventilátor zapnul málokdy, přeci jen doma jsem na 700 W nehrál.
Závěr
Zesilovač Seymour Duncan Powerstage 700 je určen pro muzikanty, kteří požadují na pódiu čistý zvuk, výkon a kvalitu. Zároveň jeho velikost a hmotnost usnadní přenášení. Dodávají se k němu úchyty do racku. Lze použít prakticky na zesílení všeho. Stačí do něj zapojit kvalitní zdroj zvuku - z kytarového procesoru, z kláves, z baskytary..., a můžeme hrát nahlas, až budou ušní bubínky praskat.
Info:
Seymour Duncan Powerstage 700 je moderní, polovodičový, velmi výkonný stereo zesilovač s korekčním předzesilovačem. A zároveň je malý a lehký. Cena je 23 055 Kč.
Plus:
kompaktní rozměry
nízká hmotnost
vysoký výkon
kvalitní čistý zvuk
kvalitní korekční předzesilovač
Mínus:
Cena není úplně lidová - ale za kvalitu se platí.
tech. specifikace
výkon | 700 W |
výstupní impedance | minimálně 4 Ω |
napájení | 100–240 V |
rozměry | 29,2 x 17,5 x 5,6 cm |
hmotnost | 2,858 Kg (bez rackových úchytů a bez kabelu) |
web