Sennheiser MD 435 a MD 445 - pódiové mikrofony

Sennheiser MD 435 a MD 445 - pódiové mikrofony
Sennheiser MD 435 a MD 445 - pódiové mikrofony

Na rozdíl od studia, kde máme vše pod kontrolou, na živém hraní občas trneme hrůzou. Co to tam proboha vyvádějí s naším vzácným (a drahým) mikrofonem? Máme tohle zapotřebí? Zařekneme se, příště bereme jen levné krámy. Jenže neuplyne moc času a už zase pokukujeme, čím bychom obohatili naše vybavení.

Úvod

Oba testované modely jsou drátové, určené pro zpěv na živé hraní. Patří do řady MD, ze které pochází klasika jako 421 nebo 441U. Mají elegantní korpus, černou metalízu i decentní logo. Obě těla jsou stejná. MD 445 má kratší koš, tudíž je o centimetr kratší. Oba mají příjemně poctivou váhu.

V balení najdeme pouzdro, držák na stojan a pět protivětrných molitanových ochran (vindšusy). Manuál je jednoduchý. Formou obrázků informuje o vhodném způsobu držení a o postavení zpěváků s ohledem na citlivostní charakteristiku. Oceňujeme obrázky znázorňující možnost odmontování ochranného koše a jeho umytí ve vodě. Ne vždy je to možné a ne vždy výrobci možnost čištění přiznávají, čímž uvádějí uživatele do rozpaků, co si lze ještě dovolit, a co už ne. Po odšroubování hlavice se dostaneme ke kapsli s uvedeným výrobním číslem a samolepkou prokazující původ originálu. Použitá kapsle MD 435 by měla vycházet ze zvuku kapsle Sennheiser MD 9235. S tou bohužel zkušenosti nemáme, takže neumíme porovnat, nakolik se blíží.

Kapsle obou testovaných mikrofonů jsou v nabídce též jako hlavice vysílače pro vybrané bezdrátové soupravy.

Sennheiser MD 435 a MD 445 - pódiové mikrofony
Sennheiser MD 435 a MD 445 - pódiové mikrofony

Charakteristiky

Směrová charakteristika je v polárních souřadnicích zakreslena pro osm vybraných frekvencí. Její kardioidní charakter je hezky patrný zejména pro pásmo 500 Hz až 2 kHz. Frekvenční charakteristika je zanesena pro pásmo od 40 Hz do 20 kHz. Vizuální provedení charakteristik obou modelů se v manuálech lehce liší, ale pokud si dáme práci a grafy se nám podaří položit přesně přes sebe, všimneme si několika mírných odlišností. MD 445 začíná na −95 dB, MD 435 zhruba na −68 dB. Náběh 435 je strmější, takže kolem 100 Hz je už o nějaké 2 až 3 dB citlivější on, což platí až zhruba ke 2 kHz. Zde mají oba modely stejné hodnoty, stejně jako na peaku kolem 6 kHz. Následuje zajímavý pokles, kde je naopak patrná větší citlivost MD 445, opět o nějaké 2 až 3 dB. Od 11 kHz už oba padají zhruba stejně dolů.

Oba testované kusy mají zajímavý dynamický rozsah 145 dB, respektive 146 dB.

Sennheiser MD 435 a MD 445 - pódiové mikrofony
Sennheiser MD 435 a MD 445 - pódiové mikrofony

Posloucháme

Mikrofony jsme testovali nejprve ve studiu. Zkoušeli jsme jak mužský, tak ženský zpěv i hlas. Zvuk byl hodně zajímavý, působil, jako kdybychom nabírali v bezdozvukové komoře. Oba modely snímaly minimum hluku z místnosti, měly příkladnou směrovost. Pro zajímavost jsme vyzkoušeli náběr i ve větších vzdálenostech. Nad půl metru už jsme vnímali změnu barvy. Nejlepších výsledků jsme dosáhli v blízkosti od jednoho do deseti centimetrů. Oba modely chytaly sykavky, bylo dobré na to myslet a jemně ubrat na korekcích.

Naživo na hlučném pódiu jsme jako zásadní vnímali již zmíněnou malou citlivost vůči zdrojům mimo osu, stejně tak malou náchylnost ke zpětné vazbě. Stejně dobrá byla odolnost mikrofonů proti otřesům při chvění stojanů. Změna barvy hlasu se projevuje při úchopu à la Phil Anselmo, tedy pokud zpěvák nedrží mikrofon v ose, ale jde až někam k pravému úhlu.

 

Označení MD značí dynamický mikrofon, přičemž písmena jsou prohozená z prozaického důvodu: aby nepletla s německou markou DM. Co se této řady týče, ve studiu máme dlouhá léta dva klasické kousky MD-421 II. Bez problémů je používáme nejen na doporučené tomctomy či kopák, ale i na hlas. Nicméně už dlouho pokukujeme po MD 441 U. Mít mikrofon, do kterého mluvil i Gustav Husák, by bylo zkrátka bezva...

 

MD 435 má plný kompaktní zvuk, působí sevřeným dojmem, má temnější barvu. MD 445 nám přišel o maličko jasnější, má světlejší zvuk. Mluvený hlas má na MD 445 více detailů, je jemnější. MD 435 má hutnější projev, je hlasitější a má méně detailů. Oba modely se barevně hezky doplňovaly a pro rozhodování, který v dané situaci zvolit, se osvědčilo vybírat podle hlasového projevu konkrétního zpěváka.

Pokud máme pěvce, který je zvyklý pracovat s mikrofonem, resp. se vzdáleností, pak MD 435 přenášel zvukové nuance možná o chloupek lépe, měl lepší dynamický projev než MD445, který se nám zdál o něco méně citlivý.

Pro zajímavost jsme porovnávali spektra obou mikrofonů na pasáži ženského zpěvu nahrané současně. Oproti uvedeným charakteristikám měl MD 445 na 40 Hz větší citlivost skoro o 10 dB. Kolem 130 Hz se pak obě citlivosti srovnaly. Následovala pasáž, kde byla patrná větší citlivost 435, a to zhruba o +3 dB, což odpovídá uvedeným charakteristikám. Kolem 500 Hz už byl rozdíl v citlivosti 5 dB, opět ve prospěch 435. Oba mikrofony průběh spektra pěkně kopírovaly, byly téměř totožné. Za 12 kHz už citlivost strmě padala, přičemž 445 šla dolů rychleji. Bylo zajímavé, že 435 měla v nejvyšších frekvencích nad 17 kHz energie méně.

 

Závěr

Pokusili jsme se popsat nalezené rozdíly mezi oběma modely, ale ty se dle očekávání ukázaly být značně subjektivní. Při poslechu jiným párem uší se dostavily i jiné názory. Markantní to bylo zejména při testování při živém hraní. V obecném shrnutí lze konstatovat, že 445 měl jasnější zvuk, 435 byl o něco plnější. Doporučujeme při výběru mezi oběma modely mít možnost vzájemného porovnání a nebát se experimentovat.

Oba mikrofony lze bez výhrad doporučit na živé hraní jak zvukem, tak několikrát zmíněnou odolností proti vnějšímu hluku. Mixovat takto sejmutý zvuk byla radost, do šavle šel opravdu hlavně zpěv s minimem okolí. Pokud peněženka dovolí dosáhnout do takto vysokých výšin, vychází nám, že oba mikrofony odvedou svoji práci skvěle a bez kompromisů.

 

Info:

Sennheiser MD 435 a DM 445 jsou zpěvové drátové mikrofony určené na živé hraní. Cena je pro oba modely stejná 12 980 Kč.

 

Plus:

výborný zvuk

odolnost proti okolnímu hluku i zpětné vazbě

vzhled

 

Mínus:

nemají vypínač (jako třeba MD 431 II)

náklady na bezdrátovou verzi

 

Technická specifikace

Model MD 445
měnič dynamický
frekvenční rozsah 40 Hz až 20 kHz
charakteristika superkardioidní (high rejection supercardioid)
citlivost 1,6 mV/Pa (volné pole, 1 kHz)
max SPL 163 dB (na 1 kHz)
dynamický rozsah 145 dB (váha A)
impedance 245 Ω (na 1 kHz)
min. impedance rozhraní 1 kΩ
konektor XLR
rozměry 47,5 x 174 mm (průměr, délka)
hmotnost 329 g
Model MD 435
měnič Dynamický
frekvenční rozsah 40 Hz až 20 kHz
charakteristika superkardioidní (high rejection supercardioid)
citlivost 1,8 mV/Pa (volné pole, 1 kHz)
max SPL 163 dB (na 1 kHz)
dynamický rozsah 146 dB (váha A)
impedance 245 Ω (na 1 kHz)
min. impedance rozhraní 1 kΩ
konektor XLR
rozměry 47,5 x 181 mm (průměr, délka)
hmotnost 350 g

 

https://en-us.sennheiser.com/md-435

https://en-us.sennheiser.com/md-445

Psáno pro časopis Muzikus