Sennheiser EW IEM G4 - bezdrátový in-ear odposlechový systém

Happy new in-ear!

Pro seriózní práci potřebujete kvalitní nástroje. A hudebník se musí dobře slyšet, aby nehrál blbosti. A pro seriózního hudebníka je tady čtvrtá generace in-ear monitoringu od firmy Sennheiser.

Sennheiser EW IEM G4 - bezdrátový in-ear odposlechový systém
Sennheiser EW IEM G4 - bezdrátový in-ear odposlechový systém

Když jsem si před šestnácti lety pořídil svůj první in-ear monitoring, byla to ještě doba, kdy slyšet se na pódiu v rockové vřavě byl pro mne zážitek. I když měl můj tehdejší přístroj pár nedostatků, svoje si se mnou odjezdil, ale kdybych měl tehdy něco na úrovni testovaného přístroje, byl by můj život muzikanta tehdy o kousek veselejší.

V podstatě jsem vám hned v úvodu prozradil, jaký bude závěr. Podle mne to nemá cenu tajit. EW IEM G4 je velmi dobrý přístroj a doporučuji vám ho. Pokud vám ale nestačilo toto rychlé pozitivní závěrečné hodnocení, pojďte se podívat na to, co vlastně evoluční řada G4 od renomované značky Sennheiser přináší.

Ve čtvrté generaci s označením G4 najdete jak personální bezdrátový odposlechový systém, o kterém právě píši nyní, ale také mikrofonní/nástrojový bezdrátový systém EW 100, o kterém si můžete přečíst v samostatné recenzi. Oproti předchozí generaci G3 přichází nová generace G4 kromě osvědčených vlastností s vyšším vysílacím výkonem pro větší dosah.

Účelem personálního bezdrátového monitoringu je nahradit či doplnit klasický odposlechový systém hudebníka, moderátora či jiného vystupujícího tak, aby lépe slyšel to, co potřebuje slyšet během vystoupení. Když jsem za mixážním pultem a musím nastavovat vystupujícím odposlechy, často se dostanu na hranici, přes kterou už nemohu jít z důvodu zpětné vazby klasických monitorů s mikrofony, vystupující si ale přeje sebe slyšet ještě víc a zbytek kapely do svých nástrojů silně řeže a o diskuzi, že se mají trochu ubrat, si lze nechat jen zdát. Toto je nejklasičtější aplikace pro bezdrátový monitorovací systém. Hudebník si do sluchátek, která navíc i sníží hluk v uchu, nechá namíchat to, co přesně potřebuje, a v intenzitě, kterou potřebuje. Zpětná vazba se nekoná, protože hlasitost v ostatních klasických monitorech je malá. Použití je samozřejmě otázkou zvyku, určitě je dobré si chvilku na takový monitoring zvykat při cvičení a hrát s ním na zkouškách a teprve pak s ním vyjít na prkna světových scén. Případy, kdy si zpěvák přinese nový in-ear systém, který nikdy ani nezapnul a neotestoval, sice zažívám, ale není to skutečně dobrý nápad.

 

Co by měl umět a umí testovaný přístroj?

Měl by mít kvalitní napájecí zdroj s dostatečným rozsahem vstupního napětí. Sennheiser má unifikovanou řadu spínaných napáječů pro celosvětové použití, a tak ani výrazný pokles napětí nebyl problém.Vstupy by měly umožnit jak zapojení 6,3mm konektorů jack, tak XLR. Ano, samozřejmě splněno.Systém by měl mít odnímatelnou anténu pro možné připojení jiného anténního systému nebo jiné umístění antény. Bez výhrad.

Monitorovací systém, který je zapojen do sluchátek hudebníka, by měl být vybaven kvalitním a snadno nastavitelným limitérem pro ochranu hudebníka. Ano, splněno velmi dobře.Vysílač by měl mít také jackový výstup na sluchátka či linkový výstup, například pro kontrolu v situaci, kdy něco nefunguje. I zde samozřejmě Sennheiser neudělal chybu a na čelním panelu máte konektor pro jack 6,3 mm.Vysílač má přepínatelný výkon 10/30/50 mW, což zajišťuje dostatečné pokrytí.To, co se v poslední době ale hodně skloňuje, jsou frekvence, na kterých bezdrátové mikrofony a IEM mají pracovat. Po změnách v legislativě, kdy musela být vyřazena řada starších přístrojů různých výrobců, je samozřejmé, že u G4 se bát nemusíte. Pracuje v pásmu UHF schváleném pro tyto přístroje, má volitelných dvacet skupin frekvencí po šestnácti předvolbách a navíc můžete přímo naladit až 1680 frekvencí a umí si i sám najít vhodnou volnou frekvenci. Na rozdíl od bezdrátových systémů v běžném Wi-i rozsahu 2,4 GHz ani nehrozí známé problémy s rušením a nedostupností díky zahlcení tohoto pásma v řadě oblastí. Systém je snadno konfigurovatelný pro provoz mono i stereo, vstupní gain je snadno nastavitelný i zobrazení úrovní na podsvíceném displeji je velmi příjemné. Pokud potřebujete provozovat více systémů současně, můžete jich mít až šestnáct. Zde vám pomůže funkce Easy Setup, kdy všechny propojíte pomocí ethernetu, zapnete Easy Setup, a systémy již zařídí vše potřebné. Anebo můžete systémy připojit rovnou k počítači a v programu Wireless Systems Manager (ke stažení zdarma) si nastavit všechny parametry v bezdrátovém pásmu a nechat vhodné frekvence nahrát automaticky. Kromě toho můžete on-line sledovat stav všech zapojených bezdrátových systémů, jejich baterie, stav signálu i vybuzení.

Na straně přijímače pak jsou moje požadavky na co nejjednodušší ovládání, protože systém bude používat umělec, a ne programátor. Ovládání hlasitosti je velmi snadno dostupné, velmi důležitá je kontrola stavu baterií, červená LED dioda blikáním jasně dává stav najevo, jen je možná škoda, že výrobce nepoužil dvoubarevnou LED diodu, kdy by zelená barva signalizovala bezproblémový provoz a blikající červená provoz s téměř vybitou baterií. Bylo by to podle mne jednodušší i pro zcela neznalého (ne každý zpěvák, který si to půjčí, musí číst návod).

EW IEM G4 má kromě dobrého odstupu signál/šum i kvalitní šumovou bránu, takže pokud vysílač nevysílá, je ve sluchátkách ticho. Při provozu je odstup díky HDX potlačení VF šumu také skvělý.

A samozřejmě by měla být v balení kvalitní sluchátka, aby uživatel nemusel hned shánět lepší, což se často u OEM výrobků stává.

Poslední body jsem už nechal bez odpovědi, protože si jdeme zařízení zapnout.

 

Špunty a pecky v historii

In-ear monitoring má i tu výhodu, že snižuje hladinu hluku v uších hudebníka díky sluchátkům, která zabraňují přístupu zvuku do zvukovodu. Někteří si dávají do uší i samotné „špunty“ pro snížení hluku (já bych raději rozdával bubeníkům plyšové činely). První historicky zaznamenaný případ použití takových špuntů najdeme až v dávné řecké báji o Odysseovi. Ten nebyl varován před šíleným bubeníkem, ale před zpěvačkami dívčí skupiny Sirény. On a jeho muži si zakapali uši včelím voskem, při poslechu jejich falešného zpěvu nezešíleli a Odysseus se tak nakonec vrátil šťastně domů.

 

Spokojený tester píše pozitivní články

Ano, hned ten poslední bod, tedy kvalita sluchátek, byl splněn. Testoval jsem i několik dalších jiných výrobců, ale shledal jsem dodaná sluchátka kvalitními a vyhovujícími. Jsou lehká, takže se dobře nosila, a zvuk byl příjemně měkký s dostatkem přirozených basů. Celkově je hodnotím jako velmi dobrá pro danou aplikaci, nicméně pro náročnější zpěváky výrobce nabízí i lepší varianty - IE 40 PRO, IE 60 a IE 80s.

Jelikož jsme dostali na testy jak bezdrátový monitoring, tak bezdrátové mikrofony a body packy ve stejné verzi G4, testovali jsme dosah i komparativně, tedy jestli bude nejen použitelný dosah jednoho systému, ale jestli nebudou odchylky od dalších přístrojů v řadě. Musím říci, že jsme s kolegou nachodili dost metrů, výsledky byly skutečně v podstatě totožné a dosahy zcela vyhovující. Na takhle velkých pódiích, jaké jsme virtuálně obchodili, hrát asi nebudete, pohybovali jsme se většinou někde okolo osmdesáti až devadesáti metrů bez výpadků. Přístroj nejenom že poskytoval velmi dobrou zvukovou kvalitu, ale i se nám velmi dobře ovládal. Kromě LED diody bych měl tedy ještě jednu malou výtku: Body pack vysílač EW 100 G4 i přijímač EW IEM G4 jsou si vizuálně nesmírně podobné. I když u jednoho na horní straně je ovladač hlasitosti a výstup na sluchátka, mnohokrát jsem, zejména když ležely na černé racku, sáhl zrovna po tom druhém. Asi bych si je nějak barevně označil, ale to mohl udělat už výrobce. Ale můj závěr je celkově jednoznačný. Pokud hledáte vysoce kvalitní bezdrátový in-ear monitoring, můžete bez obav zvolit EW IEM G4 od firmy Sennheiser.

 

Info:

Sennheiser IEM G4 je bezdrátový in-ear odposlechový systém v pásmu UHF s profesionálními vlastnostmi. Cena je 25 480 Kč.

 

Plus:

kvalitní zvuk i provedení

dostatečný dosah

široký rozsah napájecích napětí

kvalitní sluchátka

dobíjecí kontakty na přijímači pro snadné hromadné dobíjení

ethernet připojení pro vzdálenou správu a snadnou konfiguraci Easy Setup

 

Mínus:

červená LED s dvojitou funkcí není bez zaškolení jasná

vizuálně velmi podobný přijímač body pack vysílači EW100 G4

 

Technická specifikace

sestava obsahuje kapesní přijímač EK IEM G4,  vysílač SR IEM G4, sluchátka IE 4 s návleky, napájecí zdroj, anténu, montážní sadu do racku a baterie
výkon vysílače přepínatelný 10/30/50 mW
frekvenční rozsah VF 470–865 MHz (v 6 pásmech A1–G)
šířka VF pásma 42 MHz
UHF frekvence 1680 laditelných
počet systémů max. 16 současně
rozměry vysílače (h x š x v, mm) 202 x 212 x 43
hmotnost vysílače cca 980 g
rozměry vysílače (h x š x v, mm) cca 82 x 64 x 24
hmotnost vysílače cca 120 g včetně baterií
výdrž na baterie cca 4 až 6 hodin v závislosti na poslechové hlasitosti
napájení přijímače 2x AA baterie nebo BA 2015 akumulátor

 

https://en-us.sennheiser.com/

Psáno pro časopis Muzikus