Schertler Basik Set (universal) - kontaktní mikrofon k ozvučení akustických nástrojů

Schertler Basik Set (universal) - kontaktní mikrofon k ozvučení akustických nástrojů
Schertler Basik Set (universal) - kontaktní mikrofon k ozvučení akustických nástrojů

Vy všichni, kteří rádi na koncertech používáte akustické nástroje jako kytary, mandolíny, kontrabasy, charanga, bouzouki, sitáry, housle a hromady dalších akustických krásně znějících nástrojů, jste se určitě potkali s otázkou, jak ten svůj vysněný akustický instrument ozvučit tak, aby zůstal zvuk co nejvěrnější. Mnohokrát se totiž stává, že místo vašeho dokonalého akustického zvuku vám po ozvučení leze z aparátu tenký drátovitý pazvuk či podivný „huhel“, který je navíc doprovázen zpětnou vazbou.

Způsobů, jak ozvučit akustické nástroje, je mnoho a každá firma tvrdí, že ten její jen ten nejpřirozenější. Je tedy potřeba se v tom trochu vyznat. Myslím, že důležitým kritériem při výběru by měl pro vás být způsob použití a důvod ozvučení. Jelikož jsem kytarista a čas od času poživám různé etnické nástroje, budu celou tuho úvahu a následně i celý test směřovat k těmto nástrojům. První věcí je, pořádně si rozmyslet, zdali chci do nástroje jakkoliv vrtat a řezat. Pokud se vám do vašeho Vicenta Carrilla za 6000 eur prostě nechce dělat díru, což plně chápu, celá jedna skupina ozvučovacích systémů úplně odpadá. Dalším kritériem je způsob použití či důvod ozvučení. Za prvé, sedím celý koncert u jednoho nástroje, nebo během koncertu nástroje různě měním, tím pádem vstávám, dávám je do stojánku atd.? Hraji v kapele s bubeníkem, nebo potřebuji pouze lehké přizvučení? Chci s nástrojem tančit nebo se nějak hýbat? Na tohle všechno byste si měli vždycky odpovědět.

 

Systém vhodný pro jednoho nemusí zcela vyhovovat druhému, takže vše bude vždy věcí priorit a následných kompromisů. Jedním ze zajímavých řešení jsou určitě ozvučovací systémy švýcarské Firmy Schertler. K testu jsem dostal dva, jeden, řekněme, levnější a jednodušší, a sice Basik (téma dnešního testu), a druhý podobný, ale už daleko draží systém DYN-G (někdy příště).

 

Kdo je Schetler

Švýcarskou společnost Schertler založil v roce 1980 kontrabasista Stephan Schertler, který krom ve světě velmi dobrého renomé disponuje hned několika patenty na ozvučovací systémy akustických nástrojů. Dnes v jejich sortimentu najdete krom několika druhů snímačů také pre-ampy, DI boxy, komba a spousty další užitečných věcí. Koukněte na www.schertler.com.

 

Schetler Basik Set (universal)

Basik je, jak sám název vystižně napovídá, opravdu jednoduchý a univerzální kontaktní mikrofon určený pro strunné či perkusivní nástroje. Výhoda tohoto kontaktního mikrofonu, je bezesporu fakt, že snímač prostě jen nalepíte pomocí speciální hmoty, která je součástí balení, na učené místo na nástroji, a je hotovo. Žádné vrtání, řezání, lepení... nic. Nástroj musí mít na sobě pochopitelně lak, jinak hmota nedrží.

 

Mikrofonek vyžaduje fantomové napájení, které je zde řešeno malým plastovým adaptérem, který je rovněž součástí balení. To umožní propojit Basik s jakýmkoliv kombem bez ohledu na to, jestli má či nemá aparát fantom. Součástí balení je i praktická malá taštička, do které si můžete všechny části schovat a pohodlně přenášet. Jdeme tedy zkusit hrát.

 

Praxe

K testu jsem si vzal nylonku, pak jednu akustiku s kovovými strunami a své oblíbené charango (malý peruánský strunný nástroj). Musím se přiznat, že ze začátku jsem k lepení plastelíny na kytaru neměl moc důvěru. Nicméně plastelína překvapivě drží mikrofon velmi dobře a nezanechává po sobě absolutně žádné známky toho, že by tam byla kdykoliv nalepena. Pokud například měníte během koncertu různé nástroje a kytaru odkládáte různě do stojánku a zase ji berete zpět k sobě, mělo by vše držet tam, kde má. Vlastně by se dalo také mikrofonek lehce přelepit během koncertu i na další nástroj. Instalace je opravdu jednoduchá. Pozor si pochopitelně musíte dát jen na drátek, který vede od mikrofonu. Ale i ten vypadá poměrně robustně a že by měl něco vydržet. Konce kabílku tedy propojíme s adaptérem, ten pomocí šňůry jack-jack s kombem a můžeme hrát.

Schertler Basik Set (universal) - kontaktní mikrofon k ozvučení akustických nástrojů
Schertler Basik Set (universal) - kontaktní mikrofon k ozvučení akustických nástrojů

Zvuk

Konečný zvuk pochopitelně výrazně ovlivní dvě věci: To, kam mikrofon nalepíte, a pak, pochopitelně, do jakého komba či zesilovače zvuk pošlete. K dispozici je zde návod, kde můžete přesně vidět, na jaké místo na daném nástroji mikrofonek nalepit. Doporučuji ale experimentovat a hledat ideální umístění. Nejvíce práce jsem měl s hledáním místa pro nalepení mikrofonu na akustické kytaře s kovovými strunami tak, aby poměr výšek a basů zůstal zachovaný, jako když kytara zní akusticky. Oproti tomu asi nejvíce radosti jsem si užil s ozvučeným charangem, které běžnými způsoby ozvučit moc nejde. Zde stačilo mikrofon nalepit téměř kdekoliv a vždycky to fungovalo skvěle. U všech tří nástrojů se zvuk ale malinko ztenčí, trochu „zdrátovatí“ a je tak na hranici onoho nosového nádechu, kterým někdy tyto systémy trpí. Dá se to ale odříznout na ekvalizéru komba. Na druhou musím říci, že je to v dané cenové relaci zatím nejlepší možnost, jakou jsem měl možnost vyzkoušet. A i oproti běžnému piezosnímači se mi Basik líbil mnohem více. Je dalleko více přirozený - akustičtější. U kytary mne také potěšilo, jak snímač hezky reaguje na desku nástroje. Golpe či jiné perkusivní zvuky jsou krásně slyšet. Zvuk se nijak nezahlcuje a pořád je jasné, že jde o akustický nástroj. Dobrá je i odolnost vůči zpětné vazbě. Pamatujte ale, že jde pořád o mikrofon, takže ohledně zpětné vazby má také své meze.

 

Závěr

V manuálu je napsaná věta: Určeno pro studenty či poloprofesionální použití. A pod tuhle větu bych se podepsal i já. Pokud hledáte něco, co vám ozvučí vaši mistrovskou kytaru, asi bych hledal dál. Pokud však potřebujete svoji akustickou kytaru či nějaký ten etno instrument ozvučit na malý koncert a nechcete zrovna do ozvučení investovat desítky tisíc, neočekáváte vyloženě studiovou kvalitu, může vám Basik udělat opravdu spoustu radosti. I když je snímač primárně určený spíše na živé koncerty, použít se dá velmi dobře i při domácím nahrávání.

 

Info:

Schetler Basik Set (universal) je kontaktní mikrofon určený k ozvučení akustických a perkusivních nástrojů. Cena je 3920 Kč.

 

Plus:

vlastní fantomové napájení

kvalitní komponenta

systém upevnění na nástroj

kvalitní zpracování

 

Mínus:

vzhledem k ceně žádný

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

výstupní impedance 1000 Ω
Frekvenční rozsah 60 Hz–15 kHz
Citlivost -32 dBu
Konektor 6,3mm jack
Délka kabelu 3 m
Výstupní napětí adaptéru 1,5 V

 

www:

www.schertler.com/pickups/basik-series/basik-set-universal/

Psáno pro časopis Muzikus